Osteochondróza krční páteře: léčba, příznaky

K dnešnímu dni se tato nemoc stala velmi „mladší" a stále častěji jí jsou vystaveni lidé ve věku od 25 let, i když v poslední době byl věk od 30 do 35 let považován za rizikový. Patologie cervikální části jsou častější, proto musíte být schopni rychle rozpoznat příznaky onemocnění, abyste mohli zahájit léčbu.

bolesti krku s cervikální osteochondrózou

A tak, co se nazývá osteochondróza krční páteře? Tento termín charakterizuje degenerativní-dystofilní proces v meziobratlové ploténce, který působí jako druh tlumiče nárazů mezi segmenty páteře. Tato situace vede ke změnám jeho struktury a anatomie, segmentů a kloubních prvků krční páteře. Osteochondróza krku je charakterizována ostrými příznaky bolesti, které vyžadují včasnou léčbu.

Příčiny osteochondrózy krční páteře

Odkud pochází cervikální osteochondróza? O něco níže uvádíme seznam faktorů, jejichž chronické nebo ostré působení vede ke zvýšenému namáhání krku. Výsledkem je, že tělo kompenzuje zvýšené zatížení prací svalů, ale v důsledku stálého napětí v nich dochází ke křečím se zhoršeným krevním oběhem. Tyto faktory společně vedou k degenerativním změnám páteře, změnám její struktury, problémům s výživou krve a metabolismem. Dále přichází řada na změnách v meziobratlových kloubech, dochází k přemnožení kostní tkáně segmentů páteře.

Uveďme seznam faktorů přispívajících k rozvoji nemoci:

 • Skolióza a špatné držení těla.
 • Nadváha.
 • Dlouhodobý pobyt ve špatných a nepřirozených polohách.
 • Pravidelné přetěžování zad a krční páteře, například kvůli zvláštnostem práce.
 • Nízká mobilita, sedavá fyzická nečinnost.
 • Zranění páteře v minulosti.
 • Metabolické problémy.
 • Nadměrná fyzická aktivita.
 • Přetížení stresu, dlouhodobá náchylnost k depresi.
 • Faktor dědičnosti.
 • Abnormální vývoj obratlů.

Stupně cervikální osteochondrózy

Je nutné rozlišovat mezi pojmy „stupeň" a „stupeň", které charakterizují osteochondrózu krční páteře. Budeme uvažovat o fázích o něco později, nyní budeme hovořit o stupních, které závisí na obecném klinickém stavu a stížnostech pacienta, mají různé příznaky a vyžadují tedy jinou léčbu.

 • První stupeň - 1. . . Cervikální osteochondróza je charakterizována malými projevy onemocnění, hlavními příznaky jsou bolest v oblasti krku, která se neobjevuje často, zesiluje se, pokud otočíte hlavu. Mohou být doprovázeny mírně napnutými svaly.
 • Druhý stupeň - 2. . . Závažnost bolesti a příznaků jsou mnohem silnější a jsou schopny dát oblast ramen. To je způsobeno skutečností, že meziobratlová ploténka se snížila na výšku, což vedlo k sevření nervů. Bolestivý syndrom má tendenci se zvyšovat pohybem, pocit slabosti a bolesti hlavy vede ke sníženému výkonu.
 • Třetí stupeň - 3. . . Tento vývoj osteochondrózy krční páteře je charakterizován tvorbou hernií v meziobratlovém prostoru. Rozdíly od předchozích stupňů jsou v příznacích, které jsou ještě výraznější a bolestivější - intenzivněji působí na rameno a paži, u nich je možný pocit necitlivosti a slabosti. Onemocnění je doprovázeno stejnou bolestí hlavy, slabostí, pohyblivost krku je omezená a při palpaci je detekován výrazný bolestivý syndrom.
 • Čtvrtý stupeň - 4. . . Tento stupeň je charakterizován úplnou destrukcí tkání meziobratlové ploténky. Problémy s přívodem krve do mozku jsou pravděpodobné zejména prostřednictvím vertebrální tepny, která dodává krev do mozečku a zadní části hlavy. Na tomto pozadí jsou potíže s koordinací, závratě, zvonění v uších.

Příznaky osteochondrózy krční páteře

Cervikální osteochondróza má určité rozdíly od osteochondrózy v jiných oblastech. Vznikají díky užšímu uspořádání segmentů vůči sobě navzájem, složitější struktuře prvních dvou segmentů - atlasu a osy. Kromě toho je mezi prvky páteře méně tlumičů, a proto se rychleji opotřebovávají a rozpadají. Kromě toho je to cervikální osteochondróza, která často vede ke kompresi nervů míchy.

Cervikální osteochondróza - nejčastější příznaky:

 • Bolestivé pocity. . . Vyznačují se odlišnou lokalizací - v zadní části hlavy, ramen a krčních oblastí. Výskyt bolesti v ramenním kloubu naznačuje tlak na nerv zodpovědný za přenos bolestivých impulzů v tomto místě. Bolest týlní odráží přítomnost křeče svalů krku v důsledku potíží s průtokem krve v této oblasti. Možná pocit bolesti na obratli, přítomnost skřípnutí.
 • Slabost v ruce. . . Projevuje se poškozením nervu odpovědného za motorickou aktivitu horních končetin.
 • Špatná citlivost v ruce. . . Nerv, který inervuje kůži na paži, je poškozen.
 • Omezený pohyb, tíseň. . . Je to důsledek nízké výšky meziobratlové ploténky, růstu kostí v segmentech páteře, přítomnosti malých postižených struktur.
 • Problémy s koordinací, pocit slabosti a závratě. . . V důsledku vývoje patologie se tvoří vláknitá tkáň. Částečně vede ke zúžení vertebrální tepny, která má svůj vlastní kanál v prvcích páteře. To snižuje lumen cévy a vytváří krevní deficit v týlním mozečku a mozečku.
 • Sluch, zrak, problémy s řečí. . . Jsou dalším vývojem zúžení cévy napájející mozečkovou a týlní zónu.

Diagnostika

Diagnóza se provádí za přítomnosti charakteristických příznaků a stížností osoby. Osteochondróza krční páteře je diagnostikována různými metodami, zaměřenými hlavně na vizualizaci stavu poškozené části. Nejčastěji používané:

 • Radiografie. Není příliš informativní, ukazuje pouze přítomnost odchylek, je vhodný zejména pro včasnou diagnostiku.
 • Počítačová tomografie. Ve srovnání s radiografií je zobrazení patologických stavů segmentů krční páteře vylepšeno, ale přesně neurčuje přítomnost kýly, jaká je její velikost. Tento postup navíc nemůže určit „zúžení" kanálu míchou.
 • Magnetická rezonance. Taková diagnóza je nejmodernější, vyznačuje se zvýšeným informačním obsahem, umožňuje vám podrobně posoudit vady kostní struktury, stav meziobratlových plotének, existenci kýly, jejich velikost a směr růstu.
 • Pokud existuje podezření na zhoršení proudu v vertebrálních tepnách, provede se další diagnostika pomocí ultrazvukového duplexního skenování. Taková studie přesně určuje přítomnost překážek, které snižují rychlost průtoku krve.

Na základě údajů získaných během diagnostiky můžeme hovořit o různých fázích:

 • Fáze 1, vyznačující se drobnými narušeními anatomie obratlů.
 • Fáze 2. . . Pravděpodobně nedodržování polohy obratlů vůči sobě navzájem, posunutí, otáčení vzhledem k ose páteře, meziobratlová ploténka může mít mírně sníženou výšku.
 • Fáze 3. . . Disk je snížen na výšku o čtvrtinu, klouby jsou vyměněny, jsou tu výrůstky kostní tkáně, těsnost meziobratlového otvoru a páteřního kanálu.
 • Fáze 4. . . Stále se to zhoršuje než předchozí. Disk je výrazně snížen na výšku, existují hluboké artikulární patologie a rozsáhlé kostní výrůstky, páteřní kanál a průchody pod míchou jsou silně stlačeny.

Léčba osteochondrózy krční páteře

Hlavní metody takové léčby jsou: farmakoterapie, fyzioterapie, použití masáže postižené oblasti, terapeutická gymnastika. Podívejme se blíže na některé z metod.

Léčba drogami

Předpis jakéhokoli léku by měl řešit pouze kompetentní odborník.

 • Protizánětlivé léky nesteroidního původu. Jejich působením je účinné odstranění bolestivého syndromu, zánětlivého a edematózního procesu upnutých nervových zakončení.
 • Vitamin B se užívá ke zlepšení metabolických procesů v obratlích a nervech.
 • Léky, které zvyšují průtok krve. Používá se k výživě změněných nervových zakončení a zlepšení průtoku krve do mozku.
 • Chondroprotektory používané k obnově tkáně chrupavky a meziobratlových plotének.
 • Uvolňovače svalů, proti křečím.

Fyzioterapie

 • Elektroforéza. . . Dodávání léčivých iontů do požadované části patologie působením elektrického pole. Před zákrokem se provádí anestézie novokainem a používá se také aminofylin, který zlepšuje průtok krve.
 • Ultrazvukem. . . Zmírňuje záněty, bolesti, podporuje metabolismus v místě aplikace.
 • Magnetoterapie. . . Má analgetický účinek, zmírňuje otoky.
 • Laserová terapie. . . Ošetření se provádí vystavením světelným vlnám speciální frekvence. Dobře zmírňuje záněty a podporuje krevní oběh.

Fyzioterapie

Fyzioterapie je povolena pouze při absenci exacerbací onemocnění. Tyto techniky budou účinné při absenci bolesti a nepohodlí během provádění, navíc jsou velmi účinné jako prostředek prevence. Zde je několik základních cvičení:

 1. Lehněte si na břicho a položte ohnuté paže na podlahu. Zvedněte hlavu a trup po dobu 60–90 sekund, udržujte záda rovně a poté se plynule vraťte do původní polohy. Proveďte 2-3 opakování.
 2. Lehněte si na břicho s rukama nataženým dolů podél trupu. Otočte hlavu doleva, doprava a snažte se uchem dosáhnout na podlahu. Proveďte 5-7 opakování s každou stranou.
 3. V sedě se nadechněte, předkloňte a snažte se hlavou dosáhnout na hrudník. Potom se při výdechu naopak nakloňte dozadu a vrhněte hlavu dozadu. Proveďte 12 opakování.
 4. Vsedě si položte dlaně na čelo. Vyvíjejte vzájemný tlak na čelo na dlaň a naopak. Pokračujte až půl minuty a opakujte třikrát.
 5. Úhledné neuspěchané otáčení hlav do stran, každá 5-7 otáček. Pokud se vám točí hlava, snižte počet opakování nebo zpomalte rychlost.

Osteochondróza krční páteře: otázka - odpověď

Stává se, že osteochondróza krční páteře musí být léčena chirurgicky?

Stává se to, ale v těch vzácných případech, kdy konzervativní léčba nedává účinek půl roku po jejím zahájení. V takových situacích je obvykle přítomna chronická bolest a napětí nervových zakončení.

Jak dlouho můžete užívat nesteroidní protizánětlivé léky?

Většina z těchto léků ovlivňuje stav žaludeční sliznice, proto se jejich časté a pravidelné užívání nedoporučuje. Přesnou dobu užívání léků určuje ošetřující lékař, který má informace o stadiu osteochondrózy u pacienta a také o tom, zda existují souběžné patologie.

Jsou chondroprotektivní léky účinné při obnově tkáně poškozených meziobratlových plotének?

Potvrzení účinku užívání těchto léků nebylo prokázáno, v důsledku čehož je lékaři zřídka doporučují.

Co dělat doma, když nedojde k exacerbaci, aby nedošlo k exacerbaci v budoucnu?

Z preventivních důvodů bude nejlepší použít fyzioterapeutická cvičení, masáž krční zóny, odmítnutí významné fyzické aktivity.