Artritida a artróza: jak se liší

terapeutická cvičení pro artritidu a artrózu

Nemoci artritidy a artrózy jsou často zaměňovány kvůli podobnosti jmen. Ano, a obě onemocnění jsou ovlivněna klouby (například existuje artritida a artróza kolenního kloubu). Postižené klouby jsou zanícené, oteklé a bolestivé. Jinak se jedná o úplně jiná onemocnění. Zkusme zjistit, jak se artritida liší od artrózy?

Rozdíl mezi artritidou a artrózou

Artritida je doprovázena zánětem kloubních kloubů, což vede k narušení motorických funkcí. Pacient pociťuje nepohodlí, má akutní nebo bolestivou bolest, a to jak při fyzické aktivitě, tak během odpočinku, zejména ráno. Kůže kolem kloubu nabobtná, zčervená a napne se. Tělesná teplota často stoupá. Artróza je onemocnění, při kterém dochází k degenerativním procesům v kloubní chrupavce. Změněná chrupavka se přestane vyrovnávat s dopadajícím zatížením a postupně se ničí. Bolest způsobená námahou obvykle zmizí v klidu. Tkáně kolem kloubu jsou oteklé a zanícené. Progresivní onemocnění vede ke zničení chrupavky a závažné deformaci kloubů. Rozdíl mezi artrózou a artritidou spočívá v příčinách onemocnění. Artróza se děje:

 • primární, obvykle spojené se stářím;
 • sekundární, vznikající z jiných nemocí nebo geneticky podmíněné.

Predisponujícími faktory pro rozvoj artrózy jsou:

 • nadváha;
 • nadměrná fyzická aktivita (nejčastěji u sportovců) nebo velmi nízká fyzická aktivita;
 • minulá zranění;
 • endokrinní onemocnění.

Artritida je zánětlivá. Existují takové příčiny onemocnění jako:

 • různé infekce;
 • poškození kloubů a opakovaná drobná poranění;
 • metabolické poruchy;
 • alergie;
 • nedostatek stopových prvků a vitamínů.

Analýzy artritidy a artrózy

Pro včasnou diagnostiku onemocnění postihujících podpůrný aparát musí odborník shromáždit úplnou anamnézu. Pacient je vyzván k absolvování následujících testů a provedení stanovených vyšetření:

 1. Klinický krevní test ke stanovení hladiny ESR (u artritidy se rychlost sedimentace erytrocytů výrazně zvyšuje, u artrózy je téměř normální).
 2. Biochemický krevní test k identifikaci nedostatku makro- a mikroživin, charakteristických pro artritidu.
 3. Rentgen, který pomáhá detekovat kostní deformitu vlastní artróze a určit šířku kloubního prostoru.
 4. MRI (magnetická rezonance), která vám umožní identifikovat změny v tkáni chrupavky v počátečních stádiích onemocnění.

Příčina nemoci

Hlavní rozdíl mezi artritidou a artrózou je původ nemocí. Artritida je infekční onemocnění, které způsobuje zánět kloubů. Artróza je degenerativní proces, ke kterému dochází v těle v důsledku přirozeného opotřebení kloubů a stárnutí, což způsobuje destrukci vrstvy chrupavky v kloubu. Artróza je proto charakteristická hlavně pro starší lidi a artritida může být postižena v jakémkoli věku, dokonce i v dětství. Ženy mají větší pravděpodobnost artritidu. Osteoartróza postihuje ženy i muže, kteří dosáhli vysokého věku. Artritida je nejčastěji způsobena:

 • různé infekce;
 • alergické reakce;
 • poškození kloubů;
 • častá drobná zranění;
 • fyzický stres;
 • metabolické poruchy;
 • nedostatek vitamínů a minerálů;
 • autoimunitní poruchy;
 • nemoci nervového systému.

Artritida se navíc často vyvíjí jako komplikace artrózy, ale ne naopak. Osteoartróza vyplývá hlavně z:

 • genetická predispozice;
 • nedostatečné zásobování krví a výživa kostí;
 • nadměrné namáhání kloubů;
 • poranění kloubů;
 • podchlazení.

Příznaky onemocnění kloubů

Navzdory skutečnosti, že obě nemoci jsou doprovázeny bolestivými pocity, tyto pocity vznikají za různých podmínek. U artritidy se bolest objevuje jak při fyzické námaze, tak během spánku a ráno. Při artróze trápí člověka člověk pouze při fyzické námaze.

Dalším charakteristickým rozdílem mezi artritidou a artrózou je povaha bolesti. Artritida je charakterizována ostrými, silnými a záškubovými bolestmi a artróza je tupá a bolestivá, doprovázená krizí.

Artritida nejčastěji postihuje malé klouby a artrózu - velké klouby (zejména koleno a kyčle). Artróza postihuje pouze klouby. U artritidy se zánět může rozšířit do několika kloubů i do dalších orgánů. Artritidu navíc doprovází horečka, otoky a zarudnutí v postižené oblasti. Někdy s artritidou se objevují subkutánní revmatické uzliny. V průběhu času vede artróza k deformacím kloubů, které se mohou ztenčit a nabrat podivné tvary.

Diagnostika

Pro diagnostiku se používají podobné metody (rentgenové záření, počítačová tomografie, laboratorní testy), ale jejich výsledky se budou lišit. U artritidy bude kompletní krevní obraz ukazovat zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů a vysokou koncentraci C-reaktivního proteinu, leukocytů a seromukoidů. U artrózy taková analýza nezjistí žádné odchylky.

Artritida a léčba artrózy

Léčbou nemocí se zabývají různí odborníci. Artróza je léčena ortopedickým traumatologem a v případě artritidy je nejprve zjištěna příčina onemocnění a poté je vybrán odborník. Nemoci se léčí stejnými metodami, za použití léků a fyzioterapie. Pokud nemoc zašla příliš daleko, použije se chirurgický zákrok - endoprotetika nebo náhrada kloubu. Existují však také určité rozdíly v léčbě nemocí. Artritida vyžaduje okamžitou a aktivní terapii a artróza vyžaduje dlouhodobou a důkladnou léčbu. Léčba artritidy začíná změnami stravy a životního stylu. Poté jsou pacientovi předepsány protizánětlivé léky a antibiotika, stejně jako fyzioterapeutické postupy. Osteoartróza je léčena hormonálními, protizánětlivými a analgetickými léky. Artritida je obecně úplně vyléčená a artróza, což je chronické onemocnění, má nevratné následky v kloubech, které nelze léčit - je možné pouze zpomalit degenerativní procesy.

Tyto dvě nemoci se souhláskovými jmény jsou podobné v tom, že jsou příznaky revmatismu. Nenechte se však zmást: artróza je mechanické onemocnění a při artritidě se zanícují klouby. Jednoduše řečeno, pokud jsou bolavé klouby oteklé, má pacient artritidu. Pokud jsou bolesti kloubů slabé, pak jde o artrózu. V tomto článku se pokusíme vysvětlit v přístupném jazyce, jak se liší. Pro ty, kteří nejsou obeznámeni s medicínou, je obtížné rozlišovat mezi těmito dvěma. Protože obě nemoci přímo souvisejí s revmatismem. Obě nemoci způsobují bolest a nepohodlí kloubům, které se nepohybují. Příznaky těchto onemocnění, stejně jako způsoby jejich léčby, se velmi liší.

Jaký je rozdíl mezi artritidou a artrózou?

lékař vyšetřuje klouby rukou s artrózou a artritidou

Rozdíl mezi artritidou a artrózou je v tom, že s artritidou se klouby zapálí. Výsledkem je, že se uvolňují enzymy, což vede k jejich zničení. Tvoří bílkoviny, které je drží pohromadě. To je jedna z příčin bolesti. Nejčastěji k tomu dochází, když člověk spí. S fyzickou námahou to trochu ustoupí. Slabost je cítit ráno. Toto onemocnění postihuje klouby nohou a paží.

Artritida může mít různé příčiny. Například septická artritida je způsobena infekcí a revmatoidní artritida je způsobena sníženou imunitou. Dna se vyvíjí v důsledku metabolických poruch.

Společné změny nastávají spolu s fyziologickými změnami. V důsledku toho může být pokožka teplá nebo zarudlá.

Jak se léčí artritida?

K jeho léčbě je nutné zmírnit příznaky a obnovit pohyblivost kloubů. K tomu se doporučuje vyzkoušet různé metody. V případě potřeby je lze kombinovat. To pomůže určit, který z nich funguje nejlépe. S těmito onemocněními se také liší výsledky krevního testu. S artrózou se zvyšuje hladina bílkovin. Pokud má pacient artritidu, nedojde ke změnám ve složení krve. Při výběru léku použitého k zbavení se těchto problémů je třeba vzít v úvahu typ této nemoci. Nejčastěji se používá k léčení:

 • kortikosteroidy;
 • biologické a protizánětlivé léky;
 • analgetika;
 • léky proti podráždění;
 • antireumatické léky;
 • terapeutické metody.

Fyzická aktivita je nutná k uzdravení. Specializovanými cviky můžete posílit klouby a udržet svaly v tónu. Někdy se k tomuto účelu používají sponky nebo dlahy. Pokud jiné metody léčby nepomohou, lékaři doporučují odstranit poškozené klouby. Jsou nahrazovány umělými. Tímto způsobem se nejčastěji léčí kolena. Taková operace se provádí za účelem zmírnění nepohodlí a obnovení jejich činnosti. Po tomto postupu je zničení kloubů pomalejší. Navíc u chirurgických metod je obvyklé provádět operaci k vyříznutí kloubní tkáně. Současně jsou z jejich obalu odstraněny cizí částice. Pacienti podstoupí takové operace, aby vyhladili drsné povrchy a změnili úhel tlaku.

Jak se léčí artróza?

gymnastika pro artritidu a artrózu

Chcete-li tuto nemoc vyléčit, musíte snížit rizikové faktory. Těm, kteří mají nadváhu, se doporučuje jíst správně. Pacienti musí sledovat svoji stravu. To platí zejména pro ty, kteří podstoupili operaci patologie kostní struktury.

Pokud se stav pacienta nezlepší, můžete se zbavit problémů pomocí protizánětlivých léků a analgetik. Aby pacient nemusel používat protézu, měla by mu být předepsána kyselina hyaluronová. Pomůže také zmírnit nepohodlí.

Neměli byste úplně omezit fyzickou aktivitu. Cvičení by mělo být pro vaše zdraví snadné. To by mělo zabránit přibývání na váze. Pokud máte podezření na konkrétní nemoc, nepanikařte a nepokoušejte se ji léčit sami. Včasná diagnostika a správně předepsaná léčba zvyšuje vaše šance na rychlé uzdravení.

Hlavní rozdíly

Jak bylo uvedeno výše, artróza je mechanické onemocnění. S ním se kloubní chrupavka pravidelně zmenšuje, dokud nezmizí. Výsledkem je odhalení třecích kostí. Vyskytuje se hlavně u starších osob. V tomto případě si pacienti všimnou určitých charakteristických rysů spojených se vzhledem kloubů. Zpravidla má následující důvody spojené se zraněními, abnormalitami ve struktuře kostí, nadváhou. Nejčastěji postihuje klouby pánve a kolen. Často poškozuje klouby krku a páteře. Na rozdíl od artritidy může artróza způsobit značné nepohodlí při pohybu. Nepohodlí zmizí mezi chůzí, během atd. Ale kromě nepříjemných pocitů se nedokáže projevit ve formě zánětu, proto se mu často říká „studená" nemoc.