Proč mě bolí záda?

To muže bolí záda

Každý už zažil bolesti zad. U některých je to periodická bolest, u jiných neustálá. Aby se zbavili nepohodlí, mnoho lidí pije léky proti bolesti a nevěnují pozornost skutečným příčinám nepohodlí. To může vést ke komplikacím a vážným patologiím.

Bolesti zad mohou být způsobeny chorobami vnitřních orgánů nebo páteře i úrazy. Někdy je nepohodlí důsledkem špatného držení těla, fyzické zátěže nebo náhlého pohybu.

Nejprve byste měli zjistit, proč vás bolí záda, a teprve poté zahájit léčbu.

Typy bolestí zad

Diagnózu lze předpokládat s přihlédnutím k povaze bolesti v zádech.

Například pokud bolest bolí a zhoršuje se zvedáním těžkých břemen, fyzickým přepětím, podchlazením nebo dlouhodobou nehybností, může být příčinou myositida, lumbago nebo intervertebrální kýla.

Akutní bolest, která vyzařuje do nohou nebo paží, může signalizovat radikulitidu, intervertebrální kýlu nebo osteochondrózu. Nepříjemné pocity se zhoršují chůzí, ohýbáním nebo kašláním a na končetinách je cítit slabost.

Stejná intervertebrální kýla, lumbago a osteochondróza, stejně jako spondylóza, mohou také způsobit pulzující bolest. To se potvrzuje, když bolest neustupuje ani po analgetikách.

Pokud v oblasti hrudníku dojde k prasknutí nebo lisovací bolesti, je to známka plicní embolie nebo infarktu myokardu. Nepohodlí v páteři hovoří o spondyloartróze a v bederní oblasti - o střevní obstrukci. Ateroskleróza může být příčinou silné bolesti krku.

Bolesti zad po spánku

Ráno mohou bolet záda, a to nejen kvůli špatné matraci nebo špatnému držení těla během spánku. Podchlazení, stres nebo těžké zvedání předchozího dne mohou způsobit ztuhlost a bolest pod lopatkami, v dolní části zad, na pravé nebo levé straně.

Důvody mohou být různé: zakřivení páteře, osteochondróza, meziobratlová kýla nebo obezita. Také vás mohou během těhotenství ráno bolet záda.

Patologie páteře a kloubů

Nepohodlí v páteři může být spojeno s chorobami pohybového aparátu:

 • Ankylozující spondylitida. Kvůli svalovému křeči se pacient předkloní, aby zmírnil nepohodlí. Následně zanícené obratle ztuhnou a rostou k sobě, díky čemuž je páteř méně pružná.
 • Revmatoidní artritida. Nemoc začíná v kolenou, kyčelním kloubu nebo ramenou, následně přechází do krční páteře. Ráno mají pacienti střelecké pocity a ztuhlost: postižené obratle zbytečně tlačí na nervy.
 • Spondylolýza a spondylolistéza. Pacient cítí nepohodlí v dolní části zad: obratle jsou posunuty a mačkají nervová zakončení.
 • Osteomyelitida. K akutní bolesti svalů dochází v důsledku infekce v kostní tkáni páteře.
 • Osteochondróza. S touto nemocí se amortizace páteře zhoršuje. Disky mezi obratli jsou poškozené a prstenec fibrosus se zlomí: jádro disku vychází skrz trhliny a je sevřeno.
 • Intervertebrální kýla. Výčnělek mezi obratli je během pohybu stlačen, v důsledku čehož je narušen.

Nemoci spojené s muskulaturou

Zdrojem nepohodlí mohou být křeče a indurace ve svalovém korzetu, který podporuje páteř:

 • FibromyalgiePři této nemoci bolí záda od krku k dolní části zad a nepohodlí se zhoršuje stisknutím na určitých místech.
 • Dermatomyozitida. Kůže kolem příčně pruhovaných a hladkých svalů se zapálí.
 • Polymyositida. Nemoc se vyskytuje v důsledku přetížení nebo podchlazení: bolí se otočit a ve svalech je cítit slabost.
 • Polymyalgia rheumatica. Pro pacienta je obtížné postavit se na nohy bez něčí pomoci a na zádech je jasně viditelná asymetrie.
 • Charcotova nemoc. Periferní nervy podél páteře se zapálí. Citlivost se zhoršuje, svaly slábnou a pacientova chůze se mění.

Onemocnění míchy

Mohou nastat nepříjemné pocity v důsledku skutečnosti, že kterákoli část míchy je sevřená nebo zanícená.

Zdroje bolesti v tomto případě:

 • stlačení páteřních membrán v důsledku zlomeniny, hematomu nebo abscesu;
 • zánět blízkých svalů;
 • oběhové poruchy;
 • krvácení;
 • nedostatek vitamínů;
 • komplikace HIV nebo syfilisu;
 • zadní nádor různé etiologie;
 • roztroušená skleróza.

Psychosomatika

Záda mohou také bolet v důsledku psychologických faktorů: deprese, nervového napětí, chronického stresu nebo sexuální nespokojenosti.

Lokalizace bolesti zad

Nepříjemné pocity v různých bodech zad jsou způsobeny různými faktory.

Například bolest na pravé straně se objevuje v důsledku lordózy, skoliózy, kyfózy nebo posunutí meziobratlové ploténky. Levá strana bolí kvůli splenitidě, skřípnutí páteře nebo duodenitidě a zdrojem bolesti dolní části zad může být ischias, osteochondróza nebo meziobratlová kýla.

Pokud to bolí těsně nad dolní částí zad vpravo - může to být myozitida, vlevo - osteochondróza.

Nepohodlí v celé páteři signalizuje výčnělek, který se může vyvinout v osteochondrózu.

Kdy byste měli co nejdříve navštívit lékaře?

Pokud je příčinou bolesti zad napětí nebo stres, po několika dnech odezní. V případě, že se bolest pouze zvyšuje, je však nutná urgentní lékařská péče.

Okamžitá konzultace s lékařem je nutná v následujících situacích:

 • nemůže najít polohu, ve které je bolest slabší;
 • nedávno měli poranění zad nebo pohmoždění;
 • stav se v noci zhoršuje;
 • chůze pacienta se změnila;
 • pacient má horečku;
 • končetiny zeslábnou, znecitlivějí, brnění je cítit
 • léky na bolest nepomáhají.

Diagnostika bolesti zad

Chcete-li zjistit příčinu nepohodlí v zádech, musíte si domluvit schůzku s neurologem. V případě potřeby by měly být provedeny krevní testy ke kontrole infekce nebo zánětu. Mohou být také požadována vyšetření, která budou předepsána odborníkem.

K diagnostice příčin bolesti hlavy, závratí nebo vysokého krevního tlaku je zapotřebí duplexní a triplexní ultrazvukové skenování cév krku a mozku.

MRI vám umožňuje vidět nádory na obratlích, stlačení míšních nervů a míchy, herniované meziobratlové ploténky, zúžení páteřního kanálu. K detekci zlomenin obratlů je zapotřebí CT.

Rentgenové záření pomáhá posoudit stav kostních struktur za účelem diagnostiky zlomenin, spondylolistézy, artritidy a stupně špatného držení těla.

Elektromyografie detekuje kompresi nervů v důsledku spinální stenózy nebo herniovaného disku.

Jak zmírnit bolesti zad?

V první řadě se musíte uvolnit. Chcete -li to provést, lehněte si na břicho na rovný, tvrdý povrch, nejlépe na podlahu. Po několika minutách se převraťte na záda a zvedněte nohy tak, aby byly v 90-ti stupňovém úhlu. Snížíte tím zatížení páteře.

Užitečné jsou také protizánětlivé masti a krémy. Když bolest odezní, musíte se jemně zvednout a bolavé místo obvázat šátkem nebo ručníkem.

Pokud nejsou k dispozici léky proti bolesti, pomůže zmírnit silnou bolest studený obklad - ledový balíček nebo jídlo z mrazničky. Nebude možné úplně se zbavit nepohodlí, ale může tento stav zmírnit. Pomůže také diametrálně opačná možnost - topná podložka nebo topný obklad.

Lehké zahřátí nebo pohodová procházka vám pomůže zbavit se nepříjemných pocitů.

Léčba bolesti zad

Po vyšetření a diagnostice lékař předepíše léčbu. Chcete -li zmírnit nepohodlí, odborník předepisuje léky proti bolesti, vitamíny B a svalové relaxanci. Někdy se doporučuje odpočinek na lůžku a nošení speciálního korzetu.

Důležitou fází léčby je fyzioterapie. Jedná se o elektroforézu s léky, laserovou terapii, fonoforézu a magnetickou terapii. Pomáhá také elektroneurostimulace a akupunktura.

Při bolestech zad je účinná masáž, manuální terapie, osteopatie a cvičební terapie. Pomáhají také při rehabilitaci traumatu.

Prevence bolesti zad

Abyste se vyhnuli nepohodlí zad, musíte se více hýbat. Účinná jsou ranní cvičení a jóga, kontrastní sprcha a masážní kurzy.

Je důležité udržovat zdraví jater produkujících kolagen a posilovat imunitu. Stojí za to sledovat váhu, protože každých deset kilo navíc zvyšuje zatížení páteře.

Ale v první řadě se musíte vyhnout stresu a vytvořit kolem sebe rovnoměrnou psychologickou atmosféru.