Jak a jak léčit osteochondrózu páteře

Léčba osteochondrózy (radikulitida, intervertebrální kýla) dnes není nijak zvlášť obtížná, je důležité pouze správně zjistit příčinu patologie a přítomnost souběžných onemocnění. Každý odborník, který se profesionálně zabývá léčbou chorob zad nebo páteře jako celku, v průběhu praxe, vykrystalizoval své vlastní, rychle pomáhající techniky, které jsou pro většinu pacientů optimální.

bolest krku s osteochondrózou

Pro léčbu osteochondrózy je důležité správně určit příčinu patologie a přítomnost souběžných onemocnění.

Je nevhodné používat k léčbě osteochondrózy pouze jednu metodu, polykliničtí terapeuti s tím zpravidla „hřeší", předepisují pacientům léky na úlevu od bolesti a protizánětlivé léky, které odstraňují nepříjemné příznaky a způsobují problém s páteří hluboko uvnitř, aniž by to ovlivnilo Příčina. Výsledkem je, že člověk, aniž by zažil bolest, pokračuje v načítání poškozených obratlů, patologie se zhoršuje a po chvíli s dalším silným útokem „vyvstane" kytice problémů, které nelze odstranit.

Příčina problému a kritika

Před zahájením léčby bude užitečné si pamatovat, co je osteochondróza. Obecně jde o degenerativní změny postihující tkáně páteře! Všechny problémy týkající se zad by se však neměly nazývat „osteochondróza", stejně jako by neměly být zaměňovány dva pojmy: osteochondróza a ischias. V prvním případě je to nemoc, ve druhém - proces, který se vyskytuje v těle pacienta s osteochondrózou. Kromě toho je bolest zad pouze příznakem, nikoli onemocněním.

Metody léčby osteochondrózy zůstávají standardní po celá desetiletí, ale s dostupností moderních metod vyšetření pacienta ve „starých" technikách se odhaluje stále více „trhlin a třísek". Většina metod je zaměřena na eliminaci klinických příznaků, nikoli na ovlivňování příčin patologie.

Užívání léků

Je smutné, že jde o metodu, jejímž cílem je zajistit, aby pacient „rychle odešel zdravý". Samotní trpící se navíc obrátí na odborníka a začnou s léčbou nemoci, i když patologický proces kvete mocně a hlavně, a bolest trhá všechno kolem a brání tomu, aby se normálně pohybovala. Léky proti bolesti a protizánětlivé léky odstraňují všechny negativní příznaky, takže uzdravení je iluzorní a příčina onemocnění zůstává nedotčena. Na klinikách je tento proces kladen na dopravní pás a v důsledku takového ošetření:

 1. Příčina, která se stala výchozím bodem osteochondrózy, nebyla odstraněna.
 2. Traumatický faktor na obratlích se zesiluje, protože člověk, aniž by cítil bolest, začne plně zatěžovat záda.
 3. NSAID narušují fungování slinivky břišní a žaludku.
tablety a kapsle pro léčbu osteochondrózy

Léky proti bolesti a protizánětlivé léky nemoc neléčí, ale pouze tlumí bolest.

Manuální terapie

Tuto metodu častěji obhajují lékaři staré školy a věří, že pokud dáte poškozené obratle na místo, problém zmizí. Výrok „všechny nemoci z páteře" není zcela pravdivý, protože páteř se přizpůsobuje okolnostem, ne nadarmo je tak pružný. Správná výživa meziobratlových plotének a obratlů je možná pouze tehdy, když stojí vzpřímeně. Nastavené obratle, pokud člověk nadále křivě sedí nebo dochází k silnému zánětu meziobratlových plotének, se postupem času opět „sklouznou" a vrátí všechna znamení. Nezaměňujte také manuální terapii a osteopatii.

Masáž, klasika žánru

Tato metoda spočívá v ovlivnění svalů a pojivové tkáně pacienta, je schopna zmírnit příznaky onemocnění a přinést pacientovi úlevu na několik měsíců. Účinnost takové léčby osteochondrózy přímo závisí na kvalifikaci osoby provádějící masáž. Ale v 95% případů není možné ručně odstranit příčinu osteochondrózy a vyléčit nemoc, pokud odborník pracuje pouze se zónou bolesti a zánětu.

Osteopatie

Tato metoda léčby osteochondrózy je jemná a jemná, ale dobrý osteopat by měl mít citlivé ruce, zvídavou mysl a klidnou mysl. Když vezme pacienta za ruku, cítí všechny procesy probíhající v těle. Ne každý lékař je schopen mít pocit nadměrné citlivosti, takže dobří osteopati mají ve zlatě svou váhu. V ideálním případě by osteopati měli léčit všechny problémy, které pacient má, ale ve skutečnosti pouze eliminují bolest. Částečně si za to mohou sami pacienti, kteří požadují pouze úlevu od bolesti, protože sezení s osteopatem stojí zhruba třikrát více než masážního terapeuta. Ušetřením peněz odstraňují příznaky, ale připravují se o možnost uzdravit se co nejúplněji. Díky své měkkosti je osteopatie indikována i pro děti.

osteopatie jako metoda léčby osteochondrózy

Osteopatie je jemná a šetrná metoda, která je vhodná i pro děti.

čínská medicína

Úskalí zde spočívají v absenci předlékařské diagnostiky pacienta, všechny manipulace zpravidla vycházejí z odhadů lékaře, které nejsou vždy přesné. Před provedením vysoce kvalitního akupunkturního procesu musíte:

 1. Diagnostika elektropunktury.
 2. Pulzní diagnostika.
 3. Diagnostika podle Akabaneovy metody.

Pacient, který má bolesti zad, na něm dostane spoustu jehel, bolesti se uleví, příznaky odezní, ale za několik hodin se zase vrátí. Opakovaná akupunktura, úleva - a kruh je uzavřen. Dobrý specialista nedává jehly, pouze na základě externího vyšetření pacienta a jeho příběhu. Pracuje pouze s 1-4 jehlami na hlubokých úrovních a snaží se odstranit hlavní příčinu osteochondrózy, nejen příznaky.

Viscerální terapie

Léčba osteochondrózy zde spočívá v práci s vnitřními orgány. To je způsobeno skutečností, že často příčinou patologického stavu páteře je buď nesprávné uspořádání orgánů, nebo porušení jejich práce. Při této léčbě bolesti zad po dlouhou dobu ustupují.

Gymnastika, jóga, čchi -kung

Východní techniky pro léčbu osteochondrózy získávají na popularitě. Klasická jóga je dobře koordinovaná, hluboce promyšlená metoda práce s tělem, která působí na mysl. Tato metoda je vhodná pro domácnost, kde v klidném prostředí může člověk cítit všechny potřeby těla. Mnoho odborníků však doporučuje pozastavit se nad starými směry léčby osteochondrózy. A samozřejmě je důležité najít specialistu, neměli byste kontaktovat ty, kteří se naučili pár záludných pohybů a „otevřeli si vlastní kancelář".

Dnes jsou tyto techniky nejprogresivnější a v mnoha ohledech pomáhají lidem zbavit se problémů spojených s osteochondrózou. Je však důležité pamatovat na psychologický aspekt: nemoc nezmizí, pokud člověk tvrdohlavě ignoruje důvod, proč se vyvinula osteochondróza, nechce změnit svůj životní styl a své myšlení. Neměli byste vinit zdravotní problémy pouze z lékaře, aniž byste mu pomáhali s léčbou.

kurzy jógy pro léčbu osteochondrózy

Gymnastika, jóga, čchi -kung - zaměřené na práci s tělem a pomoc při odstraňování problémů s páteří.

Hlavní etapy terapie

Jak léčit osteochondrózu? Existuje mnoho možností terapie: reflexologie, magnetostimulace, vodní procedury, fyzioterapeutické metody. Odborník musí na základě výsledků anamnézy a vyšetření rozhodnout, která možnost je pro pacienta vhodná. Léčba doma je možná, například fyzioterapeutická cvičení, je schopna dokonale obnovit pohyblivost páteře, odstranit příznaky a zabránit rychlému rozvoji onemocnění.

Důležité! Pokud léčba probíhá doma, musíte být obzvláště opatrní při užívání jakýchkoli léků, které jsou předepsány výhradně lékařem. To se vysvětluje skutečností, že při léčení osteochondrózy dochází k zatížení dalších orgánů a taková léčba může být plná nepříjemných komplikací nebo exacerbací chronických onemocnění.

Bereme léky

Základem léčby léky je příjem vazodilatancií a protizánětlivých léků. Taková terapie dokonale zmírňuje příznaky a je navržena k řešení následujících problémů:

 1. Zastavte zánětlivé procesy.
 2. Uvolněte bolest a svalové křeče.
 3. Stimulujte regeneraci tkáně chrupavky.

Při domácí léčbě je bezpečnější používat lokální produkty (krémy, masti nebo gely). Taková léčba probíhá bez vedlejších účinků, je pouze nutné ji koordinovat s lékařem a přísně dodržovat pokyny.

Lidové léky

„Recepty babičky" jsou často při léčbě osteochondrózy účinnější než všechny moderní a nové metody. Tradiční domácí léčba zahrnuje: zahřátí bolavého místa říčním pískem nebo solí, masti na bázi slepičích vajec, octa nebo bylinné obklady.

 1. Masáž lahví. Naplňte „jeden a půl" teplou vodou a po dobu 15 minut protočte všechny svaly zad, zejména se zastavte v problémové oblasti.
 2. Tenisová masáž. Doma si můžete pomocí tenisového míčku masírovat záda, k tomu stačí ležet a „jezdit". Opakujte denně.
léky k léčbě osteochondrózy

Léčba drog v komplexní terapii zmírňuje bolest, uvolňuje křeče.

Fyzioterapie

Nejpopulárnější je dnes autorova terapeutická technika, kterou lze použít doma. Tato léčba je založena na tom, že nedochází k odumírání buněk míchy a atrofii svalové tkáně. Terapeutická gymnastika se skládá z řady cvičení, která pracují všechny klouby a svaly lidského těla, obnovují ztracené motorické funkce a zmírňují nepříjemné příznaky.

Možnosti léčby bez drog

Léčba sanatoria může být nazývána nejúplnější v procesu léčby nemoci, je založena na účinku na příčinu onemocnění. Během pobytu v sanatoriu můžete absolvovat následující procedury:

 1. Akupunktura.
 2. Léčivé sprchy.
 3. Ultrazvuk a elektroterapie.
 4. Dietní terapie a masáže.
 5. Balneoterapie a bahenní terapie.
 6. Apiterapie a solné jeskyně.

Tato možnost léčby samozřejmě není k dispozici doma. Pro každého pacienta trpícího osteochondrózou vypracují lékaři sanatoria individuální terapeutický plán, který umožní nejen obnovit motorické funkce, ale také na dlouhou dobu zapomenout na exacerbace.

Bodový dopad

Léčba elektroforézou je indikována v jakékoli fázi osteochondrózy, s výjimkou akutní. Vystavení bodovému proudu má své výhody: účinek léčiva podávaného elektroforézou se přísně vztahuje na oblast zánětu. To vám umožní rychle zlepšit stav pacienta, zmírnit otoky a bolest.

Fyzioterapie

Dobře se hodí k dalším možnostem léčby osteochondrózy, pokud je provedeno správně znalým odborníkem, vykazuje vysokou účinnost a má minimální vedlejší účinky:

 1. Masáž. Zlepšuje krevní oběh a průtok lymfy, zmírňuje bolesti a otoky, posiluje svaly. Zobrazeno v kurzech 10-15 procedur, 2-3krát ročně.
 2. Ruční terapie.
 3. Spinální trakce.
 4. Reflexologie.

Jak léčit osteochondrózu, aby se předešlo komplikacím? Nejprve musíte zjistit, proč se vyvinula patologie, jak poškozené jsou obratle. Budete muset podstoupit úplné vyšetření a až poté zahájit léčbu. Navíc je důležitá správná denní rutina, zdravý životní styl, musíte se vzdát těžké fyzické námahy, snažit se neprechladnout a držet správné držení těla. Je-li to možné, měl by být vyloučen jakýkoli stres doma i v práci, protože u negativních emocí dochází k nekontrolovanému svalovému křeči, což problém dále zhoršuje.

Osteochondróza je dlouhodobé současné onemocnění, které je založeno na mnoha důvodech, proto se během léčby nelze zastavit u žádné z metod. Hodně záleží na samotném pacientovi, neměli byste čekat na „kouzelnou pilulku" k okamžitému ukončení problému, na rozloučení s osteochondrózou budete muset shromáždit veškerou svou vůli do pěst, být vytrvalý v touze stát se navždy zdravým . Jedině tak lze na mnoho let obnovit pružnost a pohyblivost páteře.