Osteochondróza krční páteře

Osteochondróza je degenerativní kostní onemocnění, které nejčastěji postihuje páteř a kolena. To primárně způsobuje nesnesitelnou bolest a pohybové problémy. Proto je nutné provádět komplexní léčbu.

bolest krku s osteochondrózou

Osteochondróza - co to je?

Je založen na porušení endochondrální osifikace. Tento stav je však důsledkem lokální ischemie hyalinní chrupavky v metafyzách rostoucí kosti. Tento stav se často nazývá juvenilní osteochondróza právě proto, že se vyvíjí ve vyvíjejícím se kostním systému.

U pacientů s osteochondrózou je tkáň chrupavky ischemická, vyčerpaná a v důsledku toho odumírá. Chrupavka nemineralizuje, ale osifikuje a poté se oddělí od kosti, na které byla vytvořena, protože není příliš silná. Oddělení chrupavky od kosti může být způsobeno mechanickými faktory.

Osteochondróza se může projevovat v různých formách, ale pacienti často mají:

  • Osteochondróza páteře, která ve většině případů zahrnuje bederní nebo krční páteř.
  • Osteochondróza kolena se zatížením tuberosity holenní kosti, která tvoří kolenní kloub.

V tomto článku budeme věnovat zvláštní pozornost osteochondróze krční páteře (SHO).

Osteochondróza - příčiny

Osteochondróza je onemocnění, jehož degenerativní-dystrofické příčiny do značné míry závisí na formě onemocnění vyskytujícího se u konkrétního pacienta. V případě osteochondrózy krční páteře může být její vývoj výsledkem porušení napětí struktur odpovědných za stabilizaci páteře. Příčinou onemocnění může být také postupná ztráta tlumicích vlastností meziobratlových plotének. Pokud jde o osteochondrózu kolena, obvykle se vyskytuje v důsledku avulzní zlomeniny holenní tuberosity. Jedná se o přetížení vyplývající z nerovnováhy mezi průřezem svalu, povrchem jeho připevnění a silami působícími na příliš malou plochu, tj. Tuberositu holenní kosti.

Charakteristika osteochondrózy cervikálního segmentu

Osteochondróza cervikálního segmentu páteře se liší v projevech od osteochondrózy bederních a hrudních segmentů.

Krční oblast obsahuje mnoho krevních cév a nervů, včetně vertebrální tepny, která vstupuje do páteřního kanálu. Proto s osteochondrózou cervikálního segmentu páteře, když jsou obratle přemístěny, se na bočních částech objevují nervové útvary (které mohou dráždit svaly a oblasti kolem vazů).

Když je vertebrální tepna stlačena v důsledku zúžení tepny (stenóza), snižuje se přívod krve do mozkového kmene a mozečku.

Příznaky cervikální osteochondrózy

Příznaky osteochondrózy krční páteře jsou způsobeny následujícími faktory: komprese páteřních kořenů (cervikální radikulitida), komprese míchy (myelopatie), poškození míchy v důsledku oběhových poruch souvisejících se stenózou (zúžením) tepen a žíly.

Radikulární syndromy (cervikální ischias)

Příznaky osteochondrózy krční páteře jsou spojeny s kompresí (kompresí) nervových kořenů. Bolest může začít od krku k rameni a rozšířit se na vnější povrch ramene, předloktí a prstů. Může ovlivnit citlivost kůže na předloktí, ruce a prstech.

Syndrom míchy

Bolest hlavy (paroxysmální, přetrvávající, impulzivní, která se zintenzivňuje při otáčení hlavy), závratě, rozmazané vidění, zvonění v uších.

SHO léčba

V akutním stadiu, doprovázeném silnou bolestí, je indikováno lokální podání léků tlumících bolest a kortikosteroidů ke zmírnění svalového napětí v motorickém segmentu obratlů a snížení bolesti.

Kombinace nesteroidních protizánětlivých léčiv, antispazmodik, analgetik a vitamínů jsou účinné.