Osteochondróza krční páteře: příznaky, léčba, cvičení, léky

V dnešním světě toto onemocnění mají téměř všichni lidé, kteří dosáhli 25 let. Krční degenerativní onemocnění disku se vyskytuje mnohem častěji, než v jiných částech páteře. Relevance tohoto tématu je obtížné přeceňovat.

V tomto článku se podíváme na to, proč vzniká toto onemocnění, než se projevuje, jak léčit krční osteochondróza, jaké léky jsou účinné v jeho léčbě, které jsou non-droga metod existují, a také se dozvěděli odpovědi na nejčastější otázky pacientů s podobnou diagnózou.

Osteochondróza krční páteře – to degenerativní-degenerativní porážku (progresivní) meziobratlové ploténky v krční oblasti páteře. Z tohoto důvodu dojde ke změnám jak v samotných meziobratlové discích, tak i v samotných obratle a kloubů krční.

krční osteochondróza

Příčiny degenerativní onemocnění disku krční

V důsledku působení níže uvedených faktorů, dochází k zvýšení zatížení na krční oddělení páteře, svaly na krku se snaží kompenzovat nadměrnou zátěž, vzniká jejich křeč, je narušen krevní oběh v této oblasti, čímž vznikají degenerativní změny. V důsledku řady faktorů vznikají změny v meziobratlové disky krční, mění se jejich struktura, narušil jejich jídlo, nastanou změny na drobných kloubech mezi obratli, se objeví kostní výrůstky těl obratlů, z důvodu zvýšené zátěže na změněné meziobratlové disky.

Faktory přispívající k rozvoji degenerativní onemocnění disku krční páteře:

 • Špatné držení těla a přítomnost skoliózy
 • Nadváha
 • Nedostatek pohybu, sedavý práce
 • Dříve přenesené zranění páteře
 • Poruchy metabolismu
 • Velké fyzické zátěže
 • Stres a neustálé nervové napětí
 • Nízká úroveň tělesné zdatnosti
 • Dědičná predispozice
 • Obvyklé nesprávné polohy těla, například, drží telefonní sluchátko rameno
 • Konstantní napětí zad, krku ohledem na charakteristiky (napjatý stav v sedě) u řidičů, kancelářských úředníků.
 • Abnormální vývoj v krční páteře

Stupeň rozvoje krční degenerativní onemocnění disk

Stupeň degenerativní onemocnění disk je určen klinickým obrazem a stížností pacienta. Není třeba pojem míry splést s fázemi degenerativní onemocnění disku. O fázích budou popsány níže.

První stupeň

klinické projevy jsou minimální, pacient může stěžovat na bolest v krční oblasti páteře s nízkou intenzitou, může růst při otáčení hlavy. Při fyzikální vyšetření kontrole může identifikovat mírné napětí svalů v oblasti krku.

Druhý stupeň

pacienta trápí bolest krční páteře, intenzita výrazně více, může být bolest ozařování v rameni, v ruce. Vzniká to v důsledku snížení výšky meziobratlové ploténky a retence kořenů nervů. Pocity bolesti se zhoršují při naklonění a otočení hlavy. Poškozený může slavit snížená výkonnost, slabost, bolesti hlavy.

Třetí stupeň

příznaky krční degenerativní onemocnění disku se zhoršují, bolest se stává konstantní vyzařující na ruku nebo rameno. Objeví necitlivost nebo slabost ve svalech rukou, tak, jak se tvoří kýly meziobratlových plotének. Trápí slabost, závratě. Při prohlídce zjištěna omezení hybnosti v krční páteře, bolest při pohmat krční.

Čtvrtý stupeň

dochází k úplnému zničení meziobratlové ploténky a jeho nahrazení pojivové tkáně. Zesílený závratě, zobrazí se hučení v uších, poruchy koordinace, tak jak je do procesu zapojen obratle tepna pohonu mozeček a týlní podíl na mozku.

Klinický obraz degenerativní onemocnění disku krční páteře — příznaky, příznaky

Příznaky degenerativní onemocnění disku krční páteře se liší od projevů tohoto onemocnění v jiných částech obratlů sloup. To je způsobeno tím, že krční obratle jsou blízko sebe, meziobratlové disky mají poměrně malou výšku, což vede ke vzniku kliniky i při těch menších patologických procesech. Také v krční oblasti často dochází stlačení nervových kořenů a míchy.

Nejčastější příznaky degenerativní onemocnění disku krční — příznaky:

 • Bolesti syndrom: bolesti mohou mít různé lokalizace, které mohou být na krku, v týlní oblasti, na rameni nebo horní končetiny. Bolest v rameni nebo paži se objeví tehdy, když do procesu zapojen páteř nervu, Inervují horní končetina. Bolest v týlní části hlavy jsou způsobeny křečí krčních svalů, které jsou připojeny k týlní kosti a porušení krevního oběhu v této oblasti.
 • Slabost v rukou nastává, když dostane poškozený páteř, ve složení kterého jsou motorické nervy, Inervují svaly rukou.
 • Snížení citlivosti v ruce nastává, když dostane poškozený páteř ve složení, které jsou citlivé nervy, Inervují kůži horní končetiny.
 • Omezení pohybu v krční páteře a křupání při pohybu vzniká v důsledku snížení výšky meziobratlové ploténky, vznik kostních porosty na tělech obratlů a ničení malých kloubů mezi krční obratli.
 • Závratě, poruchy koordinace, slabost - tyto příznaky jsou způsobeny body, zahrnující v procesu obratle tepny, která vede na vlastním kanálu, který se nachází v příčné procesy krčních obratlů. V důsledku rozvoje krční degenerativní onemocnění disku, tvorbě vazivové tkáně, zaujatost obratlů, zhoršuje se průtok krve v těchto cévách, což vede ke zhoršení prokrvení okcipitální lalok mozku a mozečku.
 • Necitlivost jazyka, snížení sluchu a zraku

vznikají v těžkých případech při silném zhoršení prokrvení okcipitální lalok mozku, mozečku a kmene.

Příznaky v závislosti na poškozeného obratle

Samostatně lze vyčlenit kořenová syndromy, které vedou k nějakým citlivým a pohybové poruchám. Oni se liší v závislosti na tom, jaký druh obratle obklady míšní páteř:

 • C1: vede k necitlivost a porušení citlivosti v zadní části hlavy;
 • C2: pocity bolesti v parietální oblasti a zadní části hlavy;
 • C3: poruchy řeči, citlivost jazyka, bolesti a snížení citlivosti na té straně, kde znevýhodněné míšní nerv;
 • C4: bolest v srdci, levém podžebří, v rameni mém rameni, dýchací poruchy, snížený svalový tonus krku;
 • C5: bolest ramene v zevní oblasti;
 • C6: bolest, dává v od předloktí k velkému prst rukou a také z krku na čepel;
 • C7: bolest na zadní straně ramene, od krku na mém rameni, dává v předloktí do 2-4 prsty ruky;
 • C8: bolest od krku k rameni, od předloktí k pinkie.

Diagnóza krční degenerativní onemocnění disk

Hlavní diagnostické metody jsou:

 • X ray krční páteře. Je neinformativní metodou, a to zejména v pozdějších fázích onemocnění.
 • Počítačová tomografie. Lépe ukazuje změny v obratle, ale je těžké určit velikost a dostupnost meziobratlové kýly, stejně jako dostupnost disko prodloužené míše konfliktu (stlačení kýly míchy).
 • Magnetická rezonanční tomografie. Nejvíce informativní metoda. Vynikající jsou vidět nejen kostní struktury, ale také meziobratlové disky, kýly, jejich velikost, směr jejich růstu.
 • Při podezření na porušení průtoku krve v cévách obratlovců uplatňují ultrazvukové duplexní skenování. Tato metoda umožňuje přesně určit, zda snížení rychlosti průtoku krve, zda existují překážky normálnímu do krevního řečiště.

Radiologické fázi krční degenerativní onemocnění disku.

 • 1 fáze – minimální změny konfigurace obratlů, hladkost krční lordóza (zakřivení).
 • 2 fáze – nestabilita mezi obratli, možná posun jednoho obratle ve vztahu k jinému, torzní (rotace kolem osy obratlů pilíř), mírné snížení výšky meziobratlové ploténky.
 • 3 fáze – snížení výšky meziobratlové ploténky na ¼ relativně vyšší se nachází disk, změny v meziobratlové kloubů, zadní osteofyty (kostní porosty), zúžení meziobratlové otvorů a zúžení páteřního kanálu, ve kterém se nachází mícha s membránami.
 • 4 fáze – výrazné snížení výšky meziobratlové ploténky, významné změny v meziobratlové kloubů, obrovské zadní osteofyty, významné zúžení meziobratlové otvorů a významné zúžení páteřního kanálu s tvorbou myelopatie.
bolest v krku

Principy léčby krční degenerativní onemocnění disk

Hlavní metody léčby degenerativní onemocnění disku krční páteře – to je léčba léčba, fyzioterapie, masáže krku-límci oblasti, zejména efektivní fyzioterapie při krční osteochondróza. Na hlavních skupin léků používaných při tomto onemocnění, patří:

Název skupiny Akce
Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA) snižují bolestivý, podporují odbourávání aseptické zánětu a otoku root poškozeného nervu.
Vitamíny b zlepšují metabolické procesy v nervové tkáni.
Léky, zlepšit reologické vlastnosti krve a krevního oběhu zlepšují výživu poškozených nervových kořenů a zlepšují průtok krve do hlavní mozku.
Preparáty pro křupavku léky, rekondiční chrupavky tkaniny, včetně a poškozené meziobratlové disku.
Myorelaxancia léky, odstranění křeč svalů.

Pozor! Uvedené léky nejsou jmenování, jsou prezentovány pouze pro referenční účely.

Fyzioterapie v léčbě krční degenerativní onemocnění disk

Elektroforéza s léčivými prostředky. Působením elektrického proudu ionty léky dostanou na požadované místo. Provádí se novokain pro úlevu od bolesti, nebo s aminofylin pro zlepšení průtoku krve.
Ultrazvuk má protizánětlivé, anestetikum účinek, a také zlepšuje metabolické procesy v postižené oblasti.
Magnetoterapie má analgetická vlastnosti díky zmírnění otoku tkáně.
Laserová terapie. prostřednictvím světelného expozice je dosaženo anti-pobuřující účinek a zlepšuje krevní oběh.

Léčebná tělesná výchova

Pohybová terapie při krční osteochondróza by měla být provedena mimo akutní zhoršení. Největší účinnost této techniky v období rekonvalescence. Během provádění komplexu nemusí být nepohodlí a bolesti!

Cvičení # 1 Vleže na břiše, zbytek rukama na podlahu, zvedněte hlavu a trup, záda by měla být rovně. Zůstat v této poloze na 1-2 minuty. Pomalu jít dolů na podlahu. Opakovat 2-3 krát.
Cvičení №2 Ležet na břiše, natáhnout ruce podél těla, hlavu zase vlevo, pokuste se dotknout uchem pohlaví, pak otočte hlavu doprava. Opakovat 6-7 krát v každém směru.
Cvičení №3 V sedě, na nádechu naklonit dopředu a hlavu, zkuste se dotknout hrudníku, pak výdechu, naklonit dozadu a dát své hlavu. Opakujte 10-15 krát.
Cvičení №4 Sedí přiložte dlaně na čelo, dát tlak dlaně na čelo a čelo na dlani. Pokračujte toto cvičení po dobu 30 sekund. Opakujte 2-3 krát.
Cvičení №5 Pomalu otáčejte hlavu nejprve na jednu stranu, pak na druhou stranu. 10 rotace v každém směru. Dávej pozor, aby se objevily závratě. Při jeho vzhledu cvičení končí.

Nejčastější otázky pacientů s krční osteochondróza a odpovědi na ně

Může být nutné operaci s krční osteochondróza?

Svědectví k operační intervenci je nedostatečné účinnosti konzervativní léčby po dobu 6 měsíců, doprovázené neustálým bolest syndrom a příznaky poškození nervových kořenů, stejně jako myelopatie. Ve všech ostatních případech se operace neprovádí.

Jak dlouho je možné použít NSA?

Tak jako většina NSAID mají boční účinek na žaludeční sliznici, to je dlouhodobý a častý příjem dat léků, nedoporučuje. Při užívání této skupiny léků je nutné striktně dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře, doba příjmu může být individuální, záleží na fázi, degenerativní onemocnění disku, stížnosti pacienta a jeho přidružených onemocnění.

Jak efektivně přijímat preparáty pro křupavku?

V tuto chvíli neexistuje žádný důkaz o účinnosti a neúčinnosti těchto léků. V takových případech lékaři zastávají názor, že přípravek používat nepraktické.

Jako lepší přijímat vitamíny v podobě tablet nebo injekce?

Žádný rozdíl v úrovni vstřebávání léků při těchto dvou způsobech zavedení ne. Vzhledem k tomu, bolestivost injekční zavedení a četnost komplikací, se doporučuje užívat vitamíny skupiny "V" v vytvarované formách.

Jaká opatření je třeba přijmout, zhoršení?

Nejlépe zapojily do fyzikální terapie v domácím prostředí, 2 krát za rok navštívit masáže krku-límci oblasti a omezit nadměrné zatížení na krční oddělení páteře.