Jak léčit bolest v kloubech prstů?

Dysfunkce kloubů je poměrně častým problémem všech věkových skupin světové populace. Nemoci, které způsobují bolest v kloubech prstů, jsou obvykle pozorovány u lidí starších čtyřiceti let. Ženy a muži jsou stejně náchylní k tomuto druhu patologie.

Kosti a klouby zajišťují vysokou pohyblivost našeho těla při provádění jakéhokoli pohybu a fyzické aktivity. Prsty horních končetin jsou díky pohyblivým falangům schopny provádět dostatečně jasné a účelné akce při provádění jemné a svižné práce. Taková aktivita však v 60% případů vede k profesnímu postižení ve stáří. Například hodináři, klenotníci, rytci, švadleny mají častěji problémy s klouby prstů než zástupci jiných profesí. Degenerativní procesy prstů se mohou vyvinout z mnoha důvodů, kromě profesionální činnosti. Za nejběžnější jsou považovány následující faktory:

 • revmatismus;
 • dna;
 • artróza;
 • artróza;
 • poruchy krevního oběhu v horních končetinách;
 • poranění rukou.
bolest v kloubech prstů

Pokud klouby bobtnají a bolí při ohýbání prstů, je nutné vyšetření a léčba prvních příznaků onemocnění. Tento problém je řešen poměrně obtížně, dlouhodobě a ne vždy úspěšně, zvláště v opomíjených formách.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je považována za autoimunitní onemocnění, které je charakterizováno poškozením pojivové tkáně, konkrétně destruktivními a degenerativními změnami v malých kloubech. Revmatoidní artritida je však považována za extrémně závažnou patologii, protože kromě poškození chrupavkových povrchů způsobuje vážné destruktivní změny v tkáních srdce (perikarditida, myokarditida). Mohou také trpět ledviny, žlázy s vnitřní sekrecí, cévy, plíce a sliznice. Nemoc se vyskytuje náhle a je charakterizována velmi dlouhým průběhem s obdobími odeznívajících symptomů a jasnými relapsy. Poruchy imunitního systému vedou k tomu, že imunitní buňky vnímají buňky kloubních povrchů jako cizí a začínají proti nim bojovat. To vede ke zničení, deformaci a nehybnosti prstů.

Útok vždy padá na malé klouby rukou a prstů horních a dolních končetin.

Příznaky

Pacient s diagnostikovanou revmatoidní artritidou si při ohýbání prstů stěžuje na bolest kloubů. Tento příznak je jedním z prvních, který se objevuje na obou končetinách. Dále je přidána řada subjektivních stížností:

 • bolest se zvyšuje v noci a v časných ranních hodinách dne;
 • při pohybu prstů je tuhost;
 • existuje subfebrilní teplota až 38 stupňů;
 • příznaky obecné intoxikace se objevují ve formě zvýšené únavy, ztráty chuti k jídlu, nespavosti, hubnutí;
 • na povrchu prstů se tvoří uzliny, charakteristické pro růst synoviální membrány kloubu, který je nejvíce náchylný k degenerativním procesům.

Výskyt takových příznaků u každého rozumného člověka by měl být důvodem k okamžitému doporučení specialistovi, aby se nemoc včas zastavila a udržely se pod kontrolou její možné destruktivní projevy.

bolest v kloubech prstů

Příčiny

Revmatoidní artritida má dědičnou predispozici, ale existují faktory, které mohou její výskyt vyvolat.

Infekční onemocnění jsou považována za taková, protože imunitní systém bojuje s infekcí, a ta zase zůstává v kloubech a kostech těla ještě dlouho poté, co viditelné příznaky odezněly. Právě tento boj způsobuje agresi obranyschopnosti těla vůči buňkám samotných kloubů. Podchlazení a stresové situace mohou vytvořit podmínky, kdy klouby prstů bolí v důsledku nástupu revmatoidní artritidy.

Léčba

Úplně vyléčit takovou nemoc není možné, ale zdá se být docela reálné mít ji pod kontrolou a zabránit progresi. Moderní metody terapie revmatoidní artritidy jsou poměrně účinné a umožňují vydržet období remise až dva roky, což výrazně zlepšuje kvalitu života pacienta. Nyní lékaři používají protizánětlivé metody léčby steroidními a nesteroidními léky. Předepsány jsou biologicky aktivní komplexy léčiv na bázi kolagenu a glukosaminu, které vyživují kloubní povrch a zabraňují destrukci.

Nejdůležitější novinkou v léčbě této patologie je použití specifických enzymů, které potlačují aktivitu imunitních buněk.

Kloub bolí v důsledku degenerativního poškození způsobeného těmito buňkami. Pokud je tedy takový lék včas, s požadovanou frekvencí, aby ovlivnil příčinu zánětu, pak se situace nevymkne kontrole. Během období remise lékaři doporučují kurzy fyzioterapie pro oblast prstů a rukou.

Artróza

Artróza je považována za onemocnění, při kterém je zničena chrupavková vrstva mezi klouby. To je způsobeno oběhovými poruchami ve spodní vrstvě periostu. V důsledku toho chrupavka nedostává dostatečnou výživu a začíná řídnout a praskat. Synoviální tekutina zmenšuje svůj objem nebo úplně zmizí. Všechny tyto faktory vedou ke tření a zánětu. Malé klouby prstů, nohou a rukou jsou postiženy méně často než velké. Starší lidé obvykle trpí kvůli věkovým změnám v tkáních a krevním oběhu.

Riziko se výrazně zvyšuje u postmenopauzálních žen, asi o 30%, protože hormonální změny způsobují dehydrataci, sníženou pružnost chrupavky a suchost kloubního povrchu.

Příznaky artrózy prstů jsou následující:

 • bolest a ztuhlost;
 • skřípnutí při ohýbání a natahování prstů;
 • otok kůže přes klouby prstů;
 • vzhled uzlů a hrbolků ve formě výrůstků;
 • deformace postiženého prstu;
 • snížená citlivost konečku prstu v důsledku porušení inervace v postižené oblasti.

Pro bolest v kloubu prstu zahrnují terapeutické metody komplexní opatření. Protizánětlivé nesteroidní léky a masti na bázi anestetik, mentolu nebo novokainu pomohou zmírnit zánět a bolest. K obnovení a výživě kloubu jsou předepsány speciální přípravky biologicky aktivního účinku. Spolu s tím lékař předepisuje kurz fyzioterapeutických procedur. V závažných případech se injekce používají přímo do kloubního pouzdra. Je důležité pochopit, že v pokročilých případech není možné vrátit pohyblivost a normální fungování prstů. Včasná návštěva lékaře poskytuje dobrou prognózu.

Dna

Další z nejčastějších důvodů pro otázku, proč bolí klouby na rukou, odborníci nazývají dnou.

Dna je považována za metabolické onemocnění, konkrétně za porušení metabolismu bílkovin.

Velké množství kyseliny močové vede k ukládání krystalů v kloubech a v ledvinách ve formě solí. Nejčastěji jsou postiženy klouby nohou a rukou, zejména spodní část palců. Hlavní příznaky onemocnění jsou:

 • velmi intenzivní bolest;
 • porušení pohyblivosti kloubu prstů;
 • krize při ohýbání;
 • hyperémie a otoky prstů.

Léčba této patologie spočívá především v organizaci diety s úplným odmítnutím bílkovin a tučných jídel, omezením kuchyňské soli a zahrnutím velkého množství čerstvé zeleniny a ovoce do stravy. Používání alkoholu v jakékoli formě a sycených nápojů je přísně zakázáno. Objem tekutiny, kterou vypijete, by se měl zvýšit alespoň na tři litry denně. V případě záchvatů bolesti by měl být postižený prst ponechán v klidu.

Používají se protizánětlivé léky proti bolesti. Pokud nejsou účinné, lékaři se uchýlí k hormonální terapii ve formě kortikosteroidů. Drogy v této skupině jsou schopné rychle zmírnit zánět a bolest. Fyzioterapeutické metody léčby jsou v tomto případě vhodné pouze v období remise. Mělo by se pamatovat na to, že dna je dědičná, a proto s těžkou historií byste měli dodržovat dietu s nízkým obsahem bílkovin a tuků a také kontrolovat hladinu kyseliny močové v krvi. Obezita je považována za predisponující okolnost pro rozvoj tohoto druhu patologie.