Proč bolí záda a jak se s tím vypořádat

Neexistuje žádný takový člověk, který by alespoň jednou v životě nepociťoval bolest v zádech, na chvíli omezující a omezující pohyby člověka. Podle lékařské praxe jsou stížnosti na bolest v kříži nebo na záda považovány za nejčastější a lze je zachytit v nejméně vhodnou chvíli. Stojí za to pamatovat, že s konstantními bolestivými příznaky v oblasti zad se doporučuje poradit se s odborníkem, který dokáže správně určit příčiny imobilizace a předepsat účinnou léčbu. Pokud nenavštívíte lékaře včas, mohou nastat vážné komplikace.

bolesti zad se sedavým zaměstnáním

Příčiny bolesti

Ve skutečnosti mohou být důvody, které způsobují bolest v dolní části zad a v zádech, velmi rozmanité, to znamená jak nezávislý problém, tak signál začínajících onemocnění páteře. Hlavní příčiny bolestivých pocitů jsou:

 • Nadměrné svalové zatížení. Asi 85% bolestí zad se může objevit kvůli nadměrné fyzické námaze dolní části zad. Takzvaná „únava zad" se objevuje nejen při sportu, ale je pozorována při neustálém sezení u počítače, v důsledku čehož dochází ve svalech k tíži a přetížení.
 • Meziobratlová kýla. Poměrně časté onemocnění se vyskytuje hlavně u lidí starších 40 let a vzniká v důsledku zploštění meziobratlových plotének. Tento proces přispívá ke stlačení nervových kořenů, což vede k silné bolesti zad.
 • Zlomeniny. Tyto hlavní příčiny bolesti zad jsou diagnostikovány u 4% pacientů. Podle lékařských statistik jsou kompresní zlomeniny zcela běžné u starších lidí, kteří trpí osteochondrózou. Onemocnění je charakterizováno vyčerpáním kostí, tj. Ztrátou jejich hmotnosti a hustoty, kvůli čemuž existuje vysoké riziko zlomeniny páteře.
 • Vrozené vady páteře. Patologie tohoto druhu se objevují při narození a mohou člověka provázet celým jeho životem. Odchylky se objevují ve formě extra nebo chybějících obratlů a nejčastěji v bederní páteři.
 • Spondylolistéza. Při onemocnění páteře jsou obratle přemístěny, což způsobuje ostré bolestivé pocity, které jsou cítit v horní části zad.
 • Gynekologická onemocnění. Zánět ženských pohlavních orgánů je doprovázen silnou bolestí zad.
 • Těhotenství. Bolestivé záchvaty se mohou objevit jak v raných fázích těhotenství, tak i v těch pozdějších. To je způsobeno skutečností, že dochází ke změně těžiště, změkčení nebo uvolnění vazů, zvýšení tělesné hmotnosti a zvýšení tělesné hmotnosti.
 • bolesti zad během těhotenství
 • Infekční choroby. Se zánětlivými procesy v kosterních svalech zad mohou nastat silné bolestivé bolesti, které vyzařují do ramen, krku a dokonce i do čela. Bolestivé pocity zesilují různé pohyby, což docela ztěžuje otočení hlavy a ohnutí.
 • Interkostální neuralgie. S tímto onemocněním se bolest objevuje přesně v mezižeberním prostoru nebo může být lokalizována v dolní části zad, pod lopatkou a na dalších místech, kde jsou nervová zakončení sevřena.
 • Spinální tumory. Nejčastěji se u této nemoci bolest vyskytuje přesně v dolní nebo střední části zad, která se zesiluje ráno po probuzení a někdy dokonce i v noci.
 • Patologie vnitřních orgánů. Vzhledem k umístění bolesti v konkrétní oblasti zad, jejich intenzitě a trvání lze předvídat onemocnění konkrétního orgánu.

Alarmy

Kdy stojí za to kontaktovat odborníka? Jaké bolesti jsou vážnými signály narušení správné funkce páteře? Lékařská pomoc je nutná, pokud oběti pociťují:

 1. náhlá ostrá bolest v zádech, která není způsobena žádnými konkrétními důvody;
 2. silná bolest při ležení nebo v noci;
 3. bolestivé pocity, které jsou cítit po zranění nebo pohmožděninách;
 4. bolest zad doprovázená vysokou horečkou, pocit brnění v oblasti hrudníku, závratě, necitlivost a další příznaky;
 5. záchvaty akutní bolesti, které neustupují do 2–3 dnů;
 6. chronická mírná bolest, která nezmizí za 2–2, 5 týdne;
 7. bolestivé pocity, které jsou současně dávány končetinám, přičemž výrazně omezují pohyb člověka.
akupunktura na bolest zad

Doporučuje se okamžitě poradit se specialistou, pokud poprvé bolí záda u lidí, kterým byla diagnostikována rakovina nebo osteoporóza, pokud je bolest cítit po nadměrné konzumaci alkoholu, po užívání omamných látek nebo po užívání steroidních léků.

Stojí za to pamatovat, že bolest, která se vyskytuje v zádech, neznamená, že existuje nějaká vážná nemoc. Nedoporučuje se samostatně diagnostikovat onemocnění a patologie páteře, a ještě více předepisovat léčbu nebo provádět fyzioterapeutická cvičení bez odborníka.

Diagnóza

Aby bylo možné přesně určit příčinu bolesti zad, specialisté provádějí ústní průzkum a vyšetření pacienta, které zahrnuje vizuální vyšetření zad a posouzení schopnosti oběti chodit, sedět nebo ležet. V případě potřeby se provede reflexní test pomocí neurologického kladiva. Získaná data pomohou přesně určit zdroj nástupu bolesti. Pokud mají lékaři pochybnosti o diagnóze nebo je podezření na progresivní nádor, vyšetření jako:

 • Radiografie. Obrázky lze použít k určení přesného umístění kostí, což vám umožní vidět artritické stavy, praskliny a zlomeniny. Taková studie není vhodná pro případy, kdy je pacient podezřelý z takových onemocnění, která jsou spojena se svalovou tkání, míchou nebo nervovými zakončeními.
 • MRI a CT. Zobrazování magnetickou rezonancí nebo počítačová tomografie vám umožňuje určit, zda má pacient taková onemocnění jako: kýla, onemocnění kostní a chrupavkové tkáně, problémy s cévami, nervy a šlachami.
 • Osteoscintigrafie. Taková studie je zřídka předepsána. Díky osteocyntigrafii je možné identifikovat nádor kostní tkáně, kompresní zlomeniny.
 • Vyšetření nervů. Tato analýza měří elektrické impulsy, které jsou vyvolány nervy.
Rentgenové záření k diagnostice bolesti zad

Metody léčby

Bez ohledu na intenzitu bolestí zad se doporučuje poradit se s lékařem, který dokáže správně diagnostikovat příčinu jejich výskytu a přesně určit metody zmírnění stavu oběti. Samozřejmě stojí za to zpočátku oslabit záchvat bolesti, který může být ostrý i náhlý a pravidelně se opakující. Poměrně často jsou záchvaty bolesti cítit při deformaci kloubů nebo protažení zádových svalů. Když je cítit ostrá ostrá bolest, lékaři doporučují oběti lehnout si, což výrazně zmírní stav oběti a sníží zatížení páteře. Poté se doporučuje omezit fyzickou aktivitu na jeden den nebo na dva dny.

Vypuknutí akutní bolesti lze uhasit studeným ledovým balíčkem. Tato metoda může výrazně snížit otoky, pokud se objeví. Ve vzácných případech se používá ledová masáž, to znamená masírování bolavého místa kostkami ledu po dobu 7-8 minut. Taková terapie se provádí ne déle než 1-2 dny, poté lékaři doporučují používat tepelné komprese, které se provádějí na úkor topné podložky nebo ručníku namočeného v horké vodě předem. Křeče ve svalech zad můžete uvolnit natažením páteře, které se provádí i v poloze na zádech. Chcete -li to provést, musíte přitlačit kolena k hrudníku, trochu na ně tlačit a poté se natáhnout a relaxovat. Toto cvičení by se mělo několikrát opakovat. Analgetikum vám pomůže zachránit bolest zad, což může snížit zánět v místě, kde to bolí.

fyzikální terapie bolesti zad

Netradiční metody zmírnění stavu oběti se v tradiční medicíně používají jen zřídka, přesto jsou považovány za účinné a účinné. Bolestivé záchvaty v oblasti zad je možné vyléčit pomocí metod, jako je akupunktura, vakuová terapie, manuální terapie, osteopatie a další lidové prostředky. Doporučuje se vzít v úvahu, že takové metody zlepšování stavu oběti se používají pouze pro bolesti, které jsou způsobeny chorobami pohybového aparátu. V každém případě se před použitím jedné nebo druhé metody alternativní medicíny doporučuje vyhledat radu svého lékaře. Abyste se trvale zbavili bolestí zad, doporučuje se odstranit původní příčinu nebo nemoc a teprve poté přistoupit k vyléčení patologií svalů, kostí a kloubů zad.

Prevence bolestí zad

Aby se předešlo různým druhům bolesti zad, bez ohledu na původní příčinu jejich vzhledu, lékaři doporučují dodržovat poměrně jednoduchou, ale účinnou radu, a to:

 • Nezvedejte závaží. Když člověk zvedne břemeno, jehož hmotnost je několikrát vyšší než norma, dojde k prudkému stlačení meziobratlových plotének a cév. Lékařům se nedoporučuje současně zvedat náklad o hmotnosti 15 kilogramů a ještě více otáčet tělo spolu s tímto závažím doprava nebo doleva.
 • Ne v sedící poloze po dlouhou dobu. Pokud dojde k patologickým změnám ve struktuře páteře, je nutné omezit sezení na židli nebo na židli. S touto polohou těla se člověk začne hrbit, poměrně často klade jednu nohu na druhou, což přispívá k nerovnoměrnému rozložení zátěže na meziobratlové ploténky a klouby. Pokud je hlavní zaměstnání spojeno s dlouhou dobou u počítače, pak se doporučuje každou hodinu vstávat, chodit a naklánět se doprava a doleva.
 • Je třeba se vyvarovat podchlazení. Bolestivé pocity vznikají ze svalového křeče zad, který se nejčastěji vyskytuje v důsledku hypotermie těla. Doporučuje se teplo se oblékat, vyhýbat se průvanu, studenému větru a silné klimatizaci.
 • Musíte se více hýbat. Špatnou volbou pro mnoho lidí je výrazně omezit fyzickou aktivitu, aby se udrželo zdraví páteře. Při absenci pohybu se zadní svaly časem atrofují, v důsledku čehož se celé zatížení přenáší ze svalového korzetu na páteř. V takové situaci jsou tkáně meziobratlových plotének a kloubní chrupavky zničeny. Vynikající možností obnovení zdraví zad, posílení svalů a protažení meziobratlového prostoru bude systematické cvičení protahování, plavání, chůze průměrným tempem.
 • Včasná léčba nemocí. Není nutné zahájit průběh onemocnění páteře, jako je osteochondróza nebo spondyloartróza, což vede k vážným a poměrně často nenapravitelným komplikacím. Při diagnostice onemocnění stojí za to okamžitě zahájit léčbu, která může tento stav zmírnit.
 • Terapeutické postupy. Aby se předešlo onemocněním páteře, doporučuje se rehabilitačním terapeutům a terapeutům navštěvovat různé terapeutické terapeutické procedury, a to: masáže, lázeňské procedury, nápravnou gymnastiku, jógu.
cvičení na bolest zad

Záchvaty bolesti zad se mohou objevit u lidí v různém věku a za nejrůznějších okolností, přičemž výrazně omezují pohyb člověka. Abyste předešli vzniku mrazivých bolestí, doporučuje se více se hýbat, pečovat o své zdraví a nezapomínat na sport.