Moderní metody léčby cervikální osteochondrózy

osteochondróza krční páteře

Moderní sedavý životní styl je důvodem, proč se tak běžné onemocnění, jako je cervikální osteochondróza, aktivně omlazuje. Stále častěji si na něj stěžují „IT-áci", řidiči a další zástupci „sedavých" profesí. Podle lékařů si dokonce 17letí teenageři stěžují na cervikální osteochondrózu. Zpravidla se jedná o ty, kteří aktivně používají smartphone.

Faktem je, že v závislosti na sklonu nad gadgetem je lidská páteř vystavena zatížení 12 až 27 kg. Čím více času člověk v této poloze stráví, tím rychleji se opotřebovávají meziobratlové ploténky, dochází k bolestem šíje a zad a následně k osteochondróze. Lékaři důrazně doporučují zahájit léčbu okamžitě, když se objeví první příznaky, jinak mohou být následky zanedbání zdraví nevratné.

Co je to za onemocnění - cervikální osteochondróza?

Nejpohyblivější ze všech částí páteře je krční. Má sedm obratlů, které jsou spojeny elastickými meziobratlovými ploténkami. Každý disk má anulus fibrosus s nucleus pulposus uvnitř.

Metabolická porucha v něm může naznačovat výskyt osteochondrózy, při které intervertebrální disk ztrácí svou pevnost a elasticitu. V budoucnu pod vlivem zatížení vyčnívá vláknitý prsten, na něm se objevují praskliny.

Cervikální oblast má mnoho nervových kanálů a krevních cév, které zajišťují výživu mozku, a obratle spolu těsně sousedí. I mírná deformace jednoho z obratlů tedy vede ke stlačení nervových struktur a cév.

Jaké jsou příznaky cervikální osteochondrózy a jaké je jejich nebezpečí?

První příznaky onemocnění se projevují ve formě napětí a brnění ve svalech krku, bolesti, která může vyzařovat do týlu, lopatek a paží. Když je cerebrální oběh narušen v důsledku osteochondrózy, objevují se migrény, vegetovaskulární onemocnění a hypertenze. Také nemoc má špatný vliv na kardiovaskulární a dýchací systém, zhoršuje se celková koordinace, sluch a zrak.

Pokud není léčba zahájena včas, cervikální osteochondróza může způsobit intervertebrální výčnělek, kýlu a syndrom vertebrální artérie.

Diagnóza cervikální osteochondrózy

Diagnostiku a léčbu osteochondrózy krční páteře provádějí vysoce specializovaní odborníci - ortopedičtí traumatologové a neurologové se specializací v oboru vertebrologie. Nejprve lékař určí závažnost příznaků onemocnění. Jsou také stanoveny možné příčiny vzhledu - škodlivé pracovní podmínky, návyky pacientů, přítomnost zranění.

Pokud je to nutné, doporučuje se pacientovi další vyšetření:

  • Rentgen ukazuje stupeň nestability těl krčních obratlů.
  • MRI dokáže odhalit tvorbu výběžků, vyhřezlé ploténky a stav měkkých tkání.
  • Ultrazvuk cév hlavy a krční oblasti (Dopplerografie) se doporučuje při cévních mozkových příhodách, migrénách. Toto vyšetření umožňuje určit stav vertebrálních tepen, žil a také přítomnost patologické tortuozity a cévních kliček. Ultrazvuk také umožňuje vidět porušení průchodnosti krevních cév. Všechna tato vyšetření dohromady umožňují vidět celkový obraz o stavu krční páteře, aby bylo možné správně stanovit diagnózu a předepsat nejúčinnější léčbu a další rehabilitaci k zajištění dlouhodobého výsledku.

Vlastnosti léčby osteochondrózy krční páteře

Léčba je zaměřena na zlepšení prokrvení mozku a tkání obklopujících krční páteř, zvýšení pohyblivosti zablokovaných segmentů krční páteře, snížení bolesti a myotonického syndromu.

K dosažení těchto cílů se používají různé metody:

  • Masáže v kombinaci s lehkými ortopedickými korekcemi pro zlepšení prokrvení krční páteře.
  • Krátká páková metoda pro korekci páteře. Tato netraumatická metoda umožňuje efektivně eliminovat funkční bloky a obnovit pohyblivost segmentu.
  • Terapie rázovou vlnou pro zlepšení metabolických procesů, obnovu buněk a postižených oblastí tkání a odstranění svalových křečí.
  • Karboxyterapie (terapeutický účinek oxidu uhličitého na tkáně páteře a kloubů).
  • Fyzioterapeutické metody léčby (elektroterapie a magnetoterapie).
  • Medikamentózní léčba (blokády, multizonální a jiné injekce) v kombinaci s výše uvedenými metodami. Léky se používají pouze v některých případech k úlevě od akutního stavu s myotonickým (edém měkkých tkání) a bolestivým syndromem.

Cvičební terapie pro osteochondrózu krční páteře

V léčbě nemocí jsou fyzioterapeutická cvičení stále oblíbenější. Používá se nejen ve stavu remise, ale také jako prevence cervikální osteochondrózy. Fyzická cvičení zlepšují krevní oběh, posilují svalový korzet, odstraňují omezení v pohyblivosti obratlů, zvyšují rozsah pohybu a umožňují obnovit nervosvalová spojení.

Efektivních výsledků je dosahováno terapií podle finsko-německé Davidovy metody, která se provádí v Ústavu vertebrologie a rehabilitace. Při komplexním počítačovém testování se zjišťuje zranitelnost krční páteře, svalová asymetrie v krční oblasti, převaha či nevyvinost svalového systému. Na základě těchto ukazatelů se vypočítá možná zátěž a vytvoří se individuální tréninkový program na inovativních lékařských simulátorech. Pro léčbu a konsolidaci výsledku je třeba dvakrát ročně absolvovat kúru 24 sezení. Výsledky tréninku na simulátorech jsou obvykle viditelné po 5-6 sezeních.

Samoléčba nepřipadá v úvahu

Příznaky cervikální osteochondrózy jsou často ignorovány nebo samoléčbou. Mezitím to může vést k vážným komplikacím. Člověk je ohrožen zejména v případě samoléčby nebo používání traumatických manuálních technik a fyzických manipulací, které nejen že neléčí, ale mohou nemoc dokonce zhoršit. Léčbu cervikální osteochondrózy je lepší svěřit kvalifikovaným odborníkům, kteří pro vás vyberou šetrné, moderní a účinné metody vylučující možnost poranění postižené krční páteře.