Léčba artrózy kolenního kloubu doma - účinné metody

Jedním z nejčastějších onemocnění kloubů je artróza. Toto onemocnění postihuje především seniory.

Co je to osteoartróza kolena?

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, které je spojeno s postupnou destrukcí chrupavky uvnitř kloubu. Pacient pociťuje silné bolesti v kloubech, pohyblivost je omezená. Takoví lidé se obtížně pohybují a obtížně vykonávají běžné domácí práce. Když se chrupavka opotřebuje, kloub ztrácí schopnost pohybu.

Hlavním příznakem je bolest při určitých činnostech:

 1. Při chůzi do schodů.
 2. Při zvedání břemen.
 3. Při dřepu.
 4. Pokud se náhle zastavíte po dlouhé procházce.

Bolest se může zhoršit před spaním a v noci se objevuje otok kolena. V kloubu může také dojít k nahromadění tekutiny.

Léčba doma

Důsledkem komplexní léčby artrózy by měla být trvalá remise. Komplexní terapie artrózy kombinuje léčbu s léčebným cvičením a fyzioterapií.

Cílem léčby artrózy je odstranění bolestivého syndromu a následná aktivace regenerace chrupavkové tkáně. Během tohoto období budou velmi užitečné léky obsahující chondroitin a glukosamin v jejich složení. Tyto léky lze užívat ve formě tablet, mastí, sprejů. Délka léčby může trvat velmi dlouho, až jeden rok.

Během cvičení jsou prováděny pohyby, které nepoškozují tkáň chrupavky, ale pomáhají zotavit se.

Vše výše uvedené pomáhá pouze v první fázi artrózy. Ve druhé a třetí fázi je nutná chirurgická intervence.

Léčba osteoartrózy kolenního kloubu doma zahrnuje:

 1. Léky proti bolesti. Léky proti bolesti: tablety, masti, spreje. Lze použít i anestetické tablety.
 2. Léky, které uvolňují svaly. Léky, které podporují svalovou relaxaci, snižují křeče.
 3. Chondroprotektory – „chrániče chrupavek". Tyto léky jsou základem pro léčbu artrózy.
pilulky pro léčbu osteoartrózy kolena

Všechny léky musí předepsat lékař, neměli byste je užívat bez lékařského předpisu, všechny mají kontraindikace.

Terapeutická cvičení

Cvičení by měl vybírat ortoped, který bude vycházet ze specifik onemocnění. Nejúčinnější cvičení pro artrózu:

 1. Lehněte si na záda, narovnejte nohy a uvolněte se. Cvičení odbourává stres, posiluje pánevní svaly. Zvyšuje průtok krve do kolenního kloubu.
 2. Lehněte si na záda, zvedněte nohy kolmo k tělu a pevně je zatlačte do podlahy. Pohybujte nohama ve vzduchu a napodobujte jízdu na kole.
 3. Lehněte si na břicho, střídavě otáčejte koleny. Toto cvičení posiluje svaly nohou a aktivuje metabolické procesy v kolenních kloubech.
 4. Člověk sedí na židli a zvedne nohy rovnoběžně s podlahou. Krev tak stoupá ke kolenům a zlepšuje regeneraci tkání v kloubech.

Pozitivní výsledek z výše uvedených cvičení bude, pokud je budete provádět pravidelně. Nejlépe denně po dobu 15 minut, střídavě s masáží, fyzioterapií.

Abyste se mohli věnovat různým sportům, běhu, chůzi, je lepší používat ortopedickou ortopedickou ortézu, která snižuje zátěž kolenního kloubu, léčí artrózu - prohřívá, má magnetickou podložku, která zlepšuje krevní oběh. To je nutný nákup při artróze kolenního kloubu.

ortopedická kolenní ortéza pro artritidu

U každé artrózy je potřeba změnit životní styl a jídelníček. Aby byla léčba účinná, je nutné z jídelníčku vyloučit cukr, alkoholické nápoje, kořeněná a tučná jídla, chemické přísady. Není vhodné hladovět, aby se nezhoršil přísun potravy do kloubních buněk.

Lidové metody léčby

Nejběžnější lidové léky pro léčbu artrózy kolenního kloubu:

 1. Nanášení křídy a kefíru. Z těchto složek je nutné udělat homogenní hmotu, která se na noc přiloží a fixuje na koleno.
 2. Aplikace ovesných vloček – připravte si ovesnou kaši a na noc naneste na nohu.
 3. Odvar z jahod. V tomto případě se používají listy jahodníku, nejlépe v sušené formě. Nejprve byste měli nakrájet listy. Poté je vsypte do vroucí vody a vařte 20 minut. Je vhodné užívat tento lék po celý den místo vody.
 4. Poskok. Vezměte 2 polévkové lžíce chmele a smíchejte je s 50 g rostlinného oleje. Použijte jako obklad.
 5. Smíchejte 1 lžíci hořčice, 1 lžíci medu a 1 lžíci olivového oleje, vše povařte (alespoň 5 minut) a aplikujte na postižené klouby na dvě hodiny.
 6. Dobrou anestezií je tinktura z listů agáve a alkohol v poměru 1: 10. Tuto směs louhujte měsíc v lednici. Používejte 20-30 kapek ráno, odpoledne a večer.
 7. Lopuch se mezi ostatními rostlinami velmi dobře osvědčil při léčbě artrózy. Vezměte 6 čerstvě utržených listů lopuchu, sametovou stranou dolů. Navrch nalijte těžkou misku převařené vody. Po 30 minutách lze listy použít. Postižené místo se potře rostlinným olejem a na něj se přiloží listy lopuchu a zabalí se do fólie.
 8. Použití pampelišekČerstvě natrhané květy pampelišky je třeba bez ohledu na jejich nepříjemnou chuť opláchnout studenou vodou a rozžvýkat. Za den by se měly sníst alespoň 4 květy. Sušené listy pampelišky lze použít i jako potravinu.
 9. Na bolavé koleno můžete přiložit obklad s mořskou solí. Pokud je sůl ve správný čas pryč, můžete ji nahradit obyčejným pískem, který se před použitím nahřeje a zabalí do ručníku. Tento nástroj pomáhá bojovat s otoky.

Použití křenu

kořen křenu pro artritidu kolena

Listy a kořeny křenu jsou bohaté na vitamíny, přírodní fytoncidy, minerály a éterické oleje. Jak tedy léčit artrózu křenem:

 • Kořen nakrájíme a uvaříme. Výsledná suspenze se aplikuje na gázu a fixuje se na koleno. Položte látku nahoře a nechte kompresi půl hodiny. Můžete to dělat každý den.
 • Křen a jablečný ocet smíchejte ve stejném poměru, přidejte trochu lněného oleje a naneste na bolavý kloub. Zakryjte celofánem a držte 30 minut. Postup opakujte každý druhý den.
 • Osmažte křen a poté jej smíchejte se stejným množstvím jogurtu. Výslednou hmotu naneste na problémovou oblast a zakryjte potravinářskou fólií. Držte 30-40 minut a poté opláchněte teplou vodou. Chcete-li dosáhnout maximálního výsledku, musíte provést alespoň 7 procedur.