Proč bolí všechny klouby těla: možné příčiny a léčba

Je velmi důležité, aby pacient okamžitě vyhledal lékařskou pomoc, když všechny klouby těla bolí, příčinu, jejich léčbu stanoví pouze odborník. Váš lékař zanalyzuje vaše příznaky a řekne vám, kam jít. S věkem se lidské klouby začínají postupně opotřebovávat. Proto si ve většině případů stěžují na bolest pacienti pokročilého věku. V některých případech si na to ale mohou stěžovat i mladí lidé. Jaký je důvod, že začne bolet několik skupin kloubů současně a jak se s tímto problémem vypořádat?

bolest kloubů

Rizikové faktory

Existuje několik rizikových faktorů, které mohou vést k onemocnění. Jednou z nejčastějších je dědičnost. Pokud například babičku a matku bolí několik skupin kloubů současně, může se tento problém dříve nebo později objevit v dalších generacích.

Dalším rizikovým faktorem je pohlaví. Bylo pozorováno, že u žen jsou onemocnění kloubů několikrát častější než u mužů. V tomto případě ženy častěji onemocní po nástupu menopauzy. Je to dáno tím, že před ním ženy „chrání" vlastní ženské pohlavní hormony. S věkem se jejich počet začíná neúprosně snižovat a poté, co prakticky vymizí, už ženu nemá kdo chránit a klouby se začnou postupně deformovat a kolabovat. U mužů tento problém prakticky nevzniká. Proto je klouby v důsledku porušení hormonálního pozadí bolí poněkud méně často než u žen.

U mužů se bolesti kloubů objevují především v důsledku těžké fyzické práce. To je způsobeno tím, že jsou neustále pod velkým zatížením. Postupně se začne opotřebovávat chrupavka, samotné klouby se zanítí a zároveň se deformují.

Lidé, kteří často trpí onemocněním, jako je tonzilitida, si mohou stěžovat, že je začnou bolet klouby. To je způsobeno skutečností, že bakterie způsobující anginu pectoris mohou také nepříznivě ovlivnit klouby, zejména ty velké.

Příčiny a léčba bolesti ve všech kloubech těla spolu úzce souvisí.

Příčiny bolesti kloubů

Často se pacienti ptají svých ošetřujících lékařů, proč je bolí téměř všechny klouby a záda najednou? Existuje pro to mnoho různých důvodů.

Stáří. V kostní tkáni jsou dvě skupiny buněk. Jedna skupina, osteoblasty, pomáhají obnovovat kostní tkáň. A druhá skupina, osteoklasty, se přímo podílí na destrukci kosti. S přibývajícím věkem se klouby více a více lámou, takže stářím se deformují a ničí. To je hlavní důvod, proč u starších lidí začínají bolet klouby a zároveň páteř.

Hypodynamie, kterou „trpí většina populace", může vést k tomu, že člověka začne bolet více skupin kloubů najednou. Poranění kloubů může také vést k rozvoji onemocnění. Tento problém může nastat i u sportovců, kteří se sportu profesionálně věnují. Nejčastěji je to způsobeno tím, že při intenzivním tréninku se chrupavka v kloubech rychle opotřebovává.

Infekční onemocnění a jejich komplikace často vedou k bolestem kloubů celého těla a zad.

Velmi často je diagnostikována polyartritida, tedy zánět několika skupin kloubů, u lidí, kteří mají nějaké problémy s nadváhou.

Někteří se ptají, zda existuje vztah mezi podvýživou a onemocněním kloubů v celém těle? Odborníci jednoznačně prohlašují: ano, a to nejpřímější! Nesprávná výživa, která spočívá v nadměrné konzumaci smažených, mastných, kořeněných jídel a nápojů obsahujících alkohol, vede k poruchám metabolismu. V důsledku toho se v těle začne tvořit velké množství látky, jako je kyselina močová. Jeho přebytek se právě ukládá na klouby. To vede k tomu, že člověka začnou bolet téměř všechny klouby a páteř.

Dlouhodobé užívání některých hormonálních léků, zejména glukokortikosteroidů, vede k postupné destrukci kloubů. V tomto případě léze pokrývá především velké skupiny kloubů. Nejčastěji jsou postiženy kyčle, kolena, zápěstí a celá páteř. Bolesti celého těla včetně zad jsou přitom tak intenzivní, že je lze jen velmi obtížně odstranit klasickými protizánětlivými léky proti bolesti.

Ostrá bolest může nastat, když člověk při pádu na záda narazí na povrch těla obratlů. V tomto případě je možná zlomenina páteře, vyžaduje dlouhodobou léčbu v nemocnici a poté doma.

Příčiny onemocnění jsou různé. Proto je před předepsáním lékové terapie nutné zjistit, co v tomto případě vedlo k lézi.

Diagnóza onemocnění se provádí nejen na základě stížností pacienta, jeho vyšetření, ale také na základě výsledků těchto laboratorních a dalších doplňkových vyšetřovacích metod. Nejinformativnější metodou pro diagnostiku onemocnění všech kloubů a páteře je rentgen. Další metodou k potvrzení či vyvrácení diagnózy je počítačová tomografie.

Z laboratorních metod výzkumu je nejinformativnější kompletní krevní obraz s podrobným vzorcem. V poslední době je poškození kloubů v celém těle způsobeno autoimunitními příčinami, takže imunologický krevní test se také může stát informativním, umožňuje vám identifikovat protilátky, které jsou produkovány proti buňkám kloubů vašeho těla.

Léčba nemocí

Léčba nemocí by měla začít po zjištění přesných příčin jejich výskytu.

Vzhledem k tomu, že bolest v podstatě nutí člověka navštívit lékaře, je v každém případě první věcí, kterou je třeba udělat, je úleva od bolesti. S tím mohou pomoci běžné nesteroidní antirevmatiky.

Velmi často je onemocnění doprovázeno horečkou, bolestí a bolestmi celého těla. To je také třeba vzít v úvahu při předepisování léčby. Obvykle tyto příznaky naznačují onemocnění, jako je revmatismus. Je autoimunitní, takže postihuje nejen klouby, ale celé tělo. Pro jeho léčbu je nutné jmenování imunomodulátorů.

Nedrogové metody by měly zahrnovat taková terapeutická opatření, jako jsou masáže a fyzioterapeutická cvičení. Je však třeba mít na paměti, že při jejich provádění by pacient prakticky neměl pociťovat bolest.

Pokud je příčinou onemocnění velká fyzická námaha, pak odborníci doporučují před ní použít například elastické obvazy, které sníží dopad zátěže na klouby.

Preventivní opatření

Abyste své klouby ušetřili, musíte je neustále chránit a věnovat se preventivní činnosti. Ostatně ne nadarmo lidé souhlasí s tvrzením, že nemoci je snazší předcházet než léčit. První věc, kterou musíte udělat, je vyhnout se pokud možno hypotermii, protože může vést k onemocnění, jako je tonzilitida. A ona zase může způsobit komplikace. A sama o sobě může hypotermie vést k zánětu několika skupin kloubů najednou.

Ženy i muži si musí pečlivě hlídat váhu, protože nadváha je přímou cestou k deformující artróze minimálně kolenních a kyčelních kloubů. Muži a ženy musí sledovat svou fyzickou aktivitu. Při pohybu nedochází ke stagnaci krve a kloubní tekutiny. Klouby se nedeformují a nebolí.

Navíc si musíte hlídat pitný režim. Je známo, že průměrný dospělý člověk potřebuje vypít alespoň dva litry tekutin denně. V tomto případě je synoviální kloubní tekutina neustále aktualizována. Pokud není dostatek tekutiny, chrupavka se začne třít, což způsobí silnou bolest a klouby se začnou deformovat.

Pokud pečlivě sledujete své klouby, nebudou s nimi žádné problémy.