Proč se objevují bolesti zad

Moderní statistiky tvrdí, že téměř celá populace země má často bolesti dolní části zad, ale ne každý spěchá se zahájením léčby. Někdy se po sezení v nepříjemné poloze může objevit nepohodlí a dokonce i bolest. I když v tomto případě pravděpodobně nejde o alarmový signál, ale pouze o důsledek nesprávné polohy páteře.

Mnoho lidí zapomíná, jak důležitá je fyzická aktivita. Pokud nedáváte potřebné zatížení páteři a celému tělu, dochází k narušení krevního zásobení v dolní části zad. A pak s ostrým zatížením začíná silná bolest.

bolesti zad v bederní oblasti

Ale pokud bolest doprovází člověka téměř po celou dobu, pak pro to s největší pravděpodobností existují důvody. A měli byste se poradit s odborníkem, který provede vyšetření a předepíše správnou léčbu.

Proč bolí spodní část zad

Bolest v dolní části zad může být zcela odlišné povahy: tahání, řezání, bolest, střelba, bodání, bolest nebo pocit pálení. Někdy již povaha bolesti naznačuje povahu onemocnění.

Bolest zad je jiná. Je důležité porozumět zdrojům a příčinám bolesti a také zahájit léčbu onemocnění.

Ani ten nejspecializovanější odborník však nebude schopen okamžitě zjistit příčiny onemocnění. Proto byste se měli okamžitě poradit s lékařem, protože je to on, kdo bude schopen určit skutečné příčiny problémů a předepsat potřebnou léčbu. Lékaři rozdělují onemocnění dolní části zad do tří velkých skupin:

 • onemocnění zad;
 • onemocnění vnitřních orgánů;
 • vyzařující bolest.

bolesti zad

Nemoci zad zahrnují mnoho variant: degenerativní, zánětlivá a traumatická onemocnění páteře. Než lékař předepíše léčbu, nutně provede kompletní vyšetření, protože příčiny bolesti jsou v desítkách. V medicíně se bolestivé syndromy postihující bederní oblast dělí na primární a sekundární.

primární syndrom

Primární syndrom bolesti dolní části zad je příčinou muskuloskeletálních změn morfofunkčního charakteru. V důsledku toho bolí záda. Všechny části páteře neustále procházejí degenerativně-dystrofickými změnami:

 • osteochondróza - poškození kostních a chrupavčitých tkání, což způsobuje poškození meziobratlového disku a sousedních obratlů, což vede ke spondylóze;
 • výčnělek (vyhřezlá ploténka) - proces, při kterém meziobratlová ploténka bobtná bez prasknutí vazivového prstence, se po dlouhou dobu neprojevuje.

sekundární syndrom

Sekundární syndrom slouží jako druh signálu, že v těle existují vážné problémy. U sekundárního syndromu jsou příčiny bolesti dolní části zad mnohem více:

 • zakřivení páteře - skolióza;
 • zánět s neinfekční povahou;
 • zlomenina páteře;
 • nádor na obratlích, v retroperitoneálním prostoru, v míše;
 • infekční onemocnění postihující obratle a meziobratlové ploténky (s tuberkulózou, brucelózou, epidurálním abscesem atd. );
 • stav mrtvice v rozporu s přívodem krve do míchy a existuje pocit, že dolní část zad bolí;
 • onemocnění v gastrointestinálním traktu;
 • často se bolesti zad odrážejí v přírodě, to znamená, že pánevní orgány jsou postiženy nějakým onemocněním (renální kolika nebo pohlavní choroba).

Nemoci vnitřních orgánů

Často se stává, že dolní část zad bolí ne kvůli problémům se zády, ale kvůli odrazu bolestivých pocitů orgánů z hloubky. Ve většině případů bolest pochází z pánevních orgánů: slinivka, ledviny, tlusté střevo, nádor za pobřišnicí. Příčiny bolesti jsou tak rozmanité, že pouze dobrý odborník dokáže včas rozpoznat onemocnění a předepsat správnou léčbu.

Příčiny akutní bolesti dolní části zad

Příčin bolestí zad je mnoho, ale všechny souvisí s páteří. Nejneškodnější příčinou je nejčastěji akutní svalové napětí. Právě tyto svaly jsou jasným zdrojem bolesti, omezují pohyb člověka. Nejčastěji jsou tímto onemocněním postiženi sportovci a lidé s velkou fyzickou námahou.

Jednou z běžných, ale neškodných příčin bolesti zad je hypotermie. Nejčastěji jsou poraženy dívky, které nosí sukně a kalhoty s nízkým pasem, to znamená, že spodní část zad zůstává otevřená na ulici. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení můžete „prochladnout" spodní část zad nejen v zimě, ale i v létě.

Navíc poměrně často mohou kříže bolet i mnoho let po úrazu páteře.

Příčiny bolesti zad v důsledku onemocnění vnitřních orgánů:

 • při nálezu žaludečního nebo duodenálního vředu na zadní straně mřížky;
 • akutní pankreatitida vede k bolestem pletence, její příčinou je chyba ve stravě;
 • ledvinová kolika u urolitiázy je charakterizována poruchou močení;
 • onemocnění ženských pohlavních orgánů (myomy nebo endometrióza) trápí dívky před menstruací a v jejích prvních dnech;
 • když je akutní apendicitida lokalizována za cékem nebo za pobřišnicí.
 • prostatitida nebo malignita prostaty, což má za následek bolesti dolní části zad u mužů.

Vyzařující bolest

Nemoci kyčelního kloubu nebo sacrococcygeálního segmentu vedou k silné bolesti v dolní části zad. Bolest v lumbosakrální oblasti se nazývá lumbodynie a v oblasti kyčle se nazývá lumboischialgie. Vyzařující bolest je obtížné lokalizovat, protože napodobuje lumbago nebo ischias. Proto musí být léčba zahájena urychleně.

Psychologické důvody

Kromě fyziologických příčin se zjišťují i psychické příčiny bolestí zad. Předpokládá se, že to může být proto, že člověk na sebe bere příliš mnoho úkolů a odpovědnosti, ale nedostává se mu podpory od blízkých. Kromě toho se může objevit bolest v kříži, když se člověk necítí bezpečně. Důvody mohou být také sexuální povahy (zášť, nespokojenost, urážka, odmítání sexu). Proto je možná potřeba absolvovat léčbu u psychologa.

Jak se vyhnout bolestem zad

V některých případech vám následující tipy pomohou vyhnout se bolesti a v některých případech mohou výrazně snížit chronické bolesti v bederní oblasti.

 1. Více se hýbejte a méně seďte, a pokud se posadíte, pak se ujistěte, že máte záda ve správné poloze.
 2. Pokud dlouho sedíte, udělejte si každých 45 až 60 minut přestávku na malé cvičení.
 3. Buď nezvedejte těžké věci vůbec, nebo to dělejte správně: pokrčte nohy, držte zátěž na natažených pažích, rovnoměrně narovnejte nohy.
 4. Břišní svaly je potřeba udržovat v dobré kondici.
 5. Každý den musíte dělat speciální cvičení na posílení páteře a jejích svalů.

Závěr

Bolest dolní části zad je poměrně alarmujícím příznakem, který naznačuje, že příčiny mohou být velmi hluboké a mohou vyžadovat naléhavou léčbu.

Může se zdát, že jde o jednu věc, ale ve skutečnosti je všechno úplně jinak. Proto se nemůžete samoléčit, ale okamžitě jít k lékaři, který určí vhodnou léčbu. Nejlepší je identifikovat příčiny bolesti v rané fázi, dokud vše nezíská zanedbaný stav s nejrůznějšími komplikacemi.