Jak pochopit, že máte osteochondrózu

páteřní kýla při osteochondróze

Mnoho pacientů neví, jak pochopit, že máte osteochondrózu, ale zároveň jsou rádi, že si takovou diagnózu sami udělají. Mezitím příčin bolesti zad, dolní části zad nebo krku může být mnoho. Může to být zakřivení páteře, narušení vnitřních orgánů, nádory, infekce, nestabilita polohy obratlových těl atd. Proto byste neměli provádět vlastní diagnostiku. V případě bolesti vyhledejte lékařskou pomoc.

Neexistuje žádný spolehlivý algoritmus, jak rozpoznat osteochondrózu bez speciálních vyšetření. Existují však určité klinické příznaky, které umožňují podezření na toto onemocnění. Budeme o nich mluvit v materiálu, který vám byl předložen. Mezitím vám doporučujeme seznámit se s mechanismem vývoje osteochondrózy.

Degenerativní dystrofické onemocnění chrupavčité tkáně meziobratlových plotének - to je to, co se vědecky nazývá osteochondróza. Jak se vyvíjí, vede k dorzopatii, která je komplikována dorzalgií, ischias, ischias, ischias, lumbago a dalšími syndromy spojenými s poškozením různých tkání.

Osteochondróza je důsledkem udržování nesprávného životního stylu člověka. Přispívající faktory jsou:

 • nadměrná tělesná hmotnost - každý kilogram vytváří další znehodnocení a mechanické zatížení chrupavčité tkáně meziobratlového disku;
 • sedavý způsob života bez pravidelného cvičení na svalnatém rámu zad;
 • jíst velké množství sacharidů, rafinované potraviny;
 • nošení těsného, nepohodlného oblečení a obuvi;
 • nesprávné držení těla, zvyk sklánět se, hrbit se, naklánět tělo jedním nebo druhým směrem;
 • nesprávné nastavení nohy ve formě plochých nohou nebo PEC;
 • zakřivení páteře;
 • sedavá práce nebo těžká fyzická práce;
 • kouření a pití alkoholických nápojů;
 • nedostatečná konzumace čisté pitné vody během dne.

Všechny tyto faktory zpomalují mikrocirkulaci krve v kapilární síti v tloušťce svalové tkáně. Ukazuje se, že není schopen provést plnohodnotnou difúzní výměnu s chrupavkovými tkáněmi meziobratlových disků. Nemají vlastní oběhový systém. Tak se spustí mechanismus destrukce povrchu vláknitého prstence (toto je vnější plášť disku). Tvoří ložisko vápenatých solí. Zabraňují příjmu tekutiny zvenčí. Proto vláknitý prstenec začne čerpat tekutinu z nucleus pulposus umístěného uvnitř. Toto želatinové tělísko je zodpovědné za udržení normální výšky a tvaru meziobratlové ploténky. Proto se ztrátou tekutiny ztrácí nucleus pulposus schopnost udržet výšku ploténky. Rozvíjí se druhá fáze osteochondrózy - výčnělek.

Ve třetí fázi se vazivový prstenec roztrhne a část nucleus pulposus vyjde ven. Jedná se o vyhřezlou ploténku. Tlačí na okolní měkké tkáně, vyvolává zánětlivou reakci atp.

Čtvrtou fází osteochondrózy je sekvestrace intervertebrální kýly. Část nucleus pulposus se oddělí nebo zcela vystoupí výslednou rupturou vazivového prstence. Pokud kýla vstoupí do dutiny páteřního kanálu, pak její sekvestrace vyžaduje nouzovou chirurgickou operaci. V opačném případě může člověk zůstat invalidní s paralýzou těla po zbytek svého života.

Jak vidíte, jedná se o velmi závažné onemocnění, které je třeba včas diagnostikovat. Čím dříve je zahájena komplexní léčba, tím vyšší je šance na úplné obnovení celistvosti meziobratlové ploténky a jejích funkcí.

Když se objeví první známky osteochondrózy, můžete si domluvit schůzku s vertebrologem nebo neurologem. Lékaři provedou vyšetření a manuální vyšetření. Ten stanoví přesnou diagnózu a doporučí potřebná doplňující vyšetření. Po stanovení přesné diagnózy vám bude nabídnuta léčba.

Jak rozpoznat cervikální osteochondrózu

Jak pochopit, že máte cervikální osteochondrózu, a ne myositidu, a co dělat dál? Před rozpoznáním cervikální osteochondrózy musíte shromáždit anamnézu:

 1. když se objeví bolesti;
 2. jaké akce vyvolávají jejich vzhled;
 3. jak dávno byl první záchvat;
 4. existují nějaké další klinické příznaky;
 5. jak je uspořádáno místo na spaní a na práci;
 6. jaké špatné návyky existují;
 7. místo výkonu práce a povolání.

Jak pochopit, že cervikální osteochondróza podle všech těchto informací? Především je důležité vědět, že degenerativní degenerativní onemocnění meziobratlových plotének se projevuje bolestí, ztuhlostí pohybů, nadměrným namáháním svalů krční a límcové zóny pouze v počáteční fázi. K těmto znakům se pak přidává tenzní bolest hlavy, závratě, poruchy sluchu a zraku, zvýšená únava, snížená duševní výkonnost atd.

Charakteristickým rysem cervikální osteochondrózy je to, že exacerbace příznaků začíná na konci pracovního dne. A profesionální činnost pacienta je ve většině případů spojena s prodlouženým statickým napětím svalů krční a límcové zóny. Při vyšetření se objevuje bolest při palpaci trnových výběžků obratlů, nadměrné svalové napětí a zvýšená bolestivost při pokusu o otočení hlavy.

Před rozpoznáním osteochondrózy cervikální oblasti lékař doporučuje, aby pacient provedl rentgen. Zobrazuje zmenšené prostory mezi těly obratlů. To naznačuje, že se vyvíjí výčnělek. Zkušený vertebrolog dokáže pomocí rentgenového snímku vyloučit nestabilitu postavení obratlových těl, jejich subluxace, retrolistézu, antelistézu, destrukci meziobratlových kloubů a řadu dalších závažných patologií. Pokud toto vyšetření nestačí, pak se doporučuje udělat MRI nebo CT. Pokud máte podezření na vývoj syndromu zadní vertebrální tepny, doporučuje se provést ultrazvukové vyšetření cév krku a hlavy.

Jak rozpoznat osteochondrózu hrudní oblasti

Před rozpoznáním hrudní osteochondrózy je nutné vyloučit možnost vzniku patologií vnitřních orgánů, jako je srdce, koronární oběhový systém, plíce, pleura, průdušky atd. Zvažte, jak rozpoznat osteochondrózu hrudní oblasti:

 • nejdůležitější diagnostickou technikou je palpace, pokud je bolest určována výhradně trnovými výběžky obratlů a v oblasti paravertebrálních svalů není vyloučena degenerativní destrukce chrupavčité tkáně meziobratlových plotének;
 • pohyblivost je omezená a jakékoli obraty a sklony těla zvyšují bolest;
 • záchvat bolesti byl vyprovokován fyzickou námahou, hypotermií nebo psychickými stresovými faktory;
 • zhluboka se nadechnout nezhoršuje bolest.

Je velmi důležité vědět, jak rozumět srdci nebo osteochondróze, protože akutní bolest na hrudi není neobvyklým předzvěstí infarktu myokardu. A v tomto stavu by měla být pacientovi okamžitě poskytnuta srdeční péče.

Pokud tedy během záchvatu bolesti pociťujete úzkost, paniku a strach ze smrti, pak je to 90% šance na infarkt a musíte naléhavě zavolat sanitku. Pokud existuje tonometr, musíte měřit krevní tlak a počítat puls. Při zpomalení pulsu až k bradykardii (méně než 50 tepů za minutu) a při zvýšení krevního tlaku o 20–40 mm Hg nad věkovou normu je třeba mít také podezření na záchvat nestabilní anginy pectoris s možným přechodem do infarktu myokardu .

Neměli byste hledat informace o tom, jak porozumět bolesti srdce nebo osteochondróze, je mnohem produktivnější vyhledat lékařskou pomoc. Dokonce i nejběžnější EKG, pořízené na pohotovostním oddělení nemocnice, ukáže, co způsobuje syndrom bolesti: srdce nebo páteř. Nezávisle se můžete spolehnout pouze na pocity během palpace. Při poškození srdečního svalu palpace trnových výběžků obratlů zpravidla nedává žádné nepříjemné pocity. Ale současně existují takové klinické příznaky osteochondrózy, jako je dušnost, pocit nedostatku vzduchu, bledost kůže, pocit studeného lepkavého potu na kůži, cyanóza nasolabiálního trojúhelníku a silná svalová slabost.

Jak rozpoznat osteochondrózu bederní oblasti

Docela akutní je otázka, jak pochopit, že osteochondróza bederní oblasti způsobuje silnou bolest. Navíc s porážkou některých párových radikulárních nervů, stejně jako nervových plexů, se objevují klinické příznaky, které se podobají onemocněním gastrointestinálního traktu a močového systému. Jedná se o zácpu, průjem, časté močení atd.

Jak pochopit, že osteochondróza zad způsobuje bolest a všechny další klinické příznaky:

 • žádné zvýšení tělesné teploty;
 • žádná nevolnost a zvracení;
 • jazyk není potažen bílým nebo žlutým povlakem;
 • při močení se barva moči neliší od normální;
 • při vyprazdňování střev není žádný tenesmus a jiné pocity bolesti;
 • ve stolici není příměs krve ani hlenu.

Pro vyloučení renální patologie se provádí test na Pasternatského symptom. Pacient stojí vzpřímeně zády k lékaři. Lékař hranou dlaně lehce narazí na hranu dolního žeberního oblouku. Pokud se objeví bolest, pak je vysoká pravděpodobnost, že bolest v dolní části zad je spojena s poškozením ledvin a močovodů.

Jak rozpoznat osteochondrózu bederní oblasti nepřímými příznaky:

 • s jakýmkoli pohybem se bolest prudce zvyšuje;
 • exacerbace stavu začíná po vážné fyzické námaze, zvedání těžkých břemen, hypotermii nebo přehřátí těla;
 • je pociťována ztuhlost pohybů, často je spojena se svalovou slabostí;
 • svaly v bederní oblasti jsou ostře napjaté, bolestivé při palpaci;
 • bolest se může šířit podél velkých nervů, například v oblasti třísel, na přední břišní stěně, podél dolních končetin;
 • v klidu syndrom bolesti rychle odezní.

Když se objeví charakteristické příznaky osteochondrózy, je důležité co nejdříve kontaktovat neurologa nebo vertebrologa. Pouze zkušený lékař může vyloučit možnost posunutí obratlů, herniace disku, spinální stenózy a dalších nebezpečných patologií, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Co dělat s bolestí z osteochondrózy

Přišli jsme na to, jak pochopit, že bolesti vznikají z osteochondrózy. Právě teď je to důležitá informace. Musíte vědět, jak se správně chovat a co dělat, abyste se takové nemoci zbavili.

Degenerativní degenerativní onemocnění chrupavčité tkáně meziobratlových plotének samo od sebe nezmizí. To je způsobeno řadou faktorů. Nejprve dochází ke zvápenatění povrchu vazivového prstence, v důsledku čehož ztrácí schopnost absorbovat tekutinu vylučovanou pracujícími svaly. Za druhé, v procesu snižování výšky meziobratlových plotének dochází k sekundární kontrakci vazů a šlach. Nebude možné svépomocí obnovit výšku meziobratlových prostor nezbytnou pro narovnání plotének.