Osteochondróza hrudní oblasti

Hrudní páteř má zvláštnost – spojují se s ní žebra. Díky tomu je méně pohyblivý než krk a spodní část zad. V důsledku toho se osteochondróza v hrudní oblasti rozvíjí méně často, podle zásady: "méně pohyblivosti - menší opotřebení. "Vyvíjí se však méně často - to neznamená, že teče snadněji. A skutečně je. Jde o bolest na hrudi. Vzhledem k tomu, že zóna bolesti hrudní páteře se shoduje se zónou srdce, jsou příznaky často zaměňovány s anginou pectoris nebo infarktem myokardu. Není divu, že se o hrudní osteochondróze říká, že je to „chameleon". Může totiž předstírat nejen onemocnění srdce, ale i onemocnění plic, jater, žaludku, žlučníku nebo slinivky. A zde se nemůžete mýlit a přehlédnout infarkt nebo jiné závažné onemocnění, například patologii mléčných žláz u žen. Takové chyby jsou drahé, i když to nakonec vyjde. Koneckonců to může člověka „dohnat" do silného stresu. Proto je velmi důležité najít zkušeného a znalého lékaře, který vše pochopí a odliší příznaky hrudní osteochondrózy od jiných patologií. Příznaky osteochondrózy hrudní oblasti jsou obvykle rozděleny do dvou kategorií - radikulární a reflexní.

Radikulární příznaky

Vznikají vlivem působení na nervy vycházející z páteře.

míšní nervy

míšní nervy

Z páteře vychází mnoho nervů. Říká se jim míšní nervy. Každý takový nerv se postupně větví a sleduje určitou oblast těla s jasně definovanými hranicemi. Tato oblast se nazývá zóna segmentální inervace. Každý obratel, ploténka, nerv a zóna jsou očíslovány přesně podle sebe. Při postižení nervu se symptomy objeví v zóně segmentální inervace odpovídající tomuto nervu, a ne jen tak kdekoliv – na libovolném místě.

Mezi radikální příznaky patří:

 • Snížení nebo ztráta reflexů;
 • Porušení citlivosti;
 • svalová slabost;
 • Bolest jádra.

Zóny inervace hrudních segmentů

Osteochondróza D1–D2- způsobuje bolest v rameni, klíční kosti a podpaží.

zóny inervace hrudních segmentů

Osteochondróza D3–D6- Způsobuje bolest, pásový charakter v horní části hrudníku. Simuluje bolest v srdci, záchvat anginy pectoris. U žen způsobuje bolest v mléčných žlázách.

Osteochondróza D7–D8- způsobuje bolest pletence na úrovni solar plexu. Simuluje bolest žaludku, jater, žlučníku nebo slinivky břišní. Snižuje reflexy horní části břicha.

Osteochondróza D9–D10- způsobuje bolest v hypochondriu a horní části břicha. Někdy napodobuje tzv. „akutní" břicho – ostrou bolest v břiše. Snižuje střední břišní reflexy.

Osteochondróza D11–D12- způsobuje bolest v oblasti třísel. Simuluje bolest u ženských nemocí, apendicitidy, střevních onemocnění. Snižuje reflexy v dolní části břicha.

Reflexní příznaky

Na rozdíl od radikulárních, reflexní příznaky nemají jasné hranice. Mohou to být: dýchací potíže, nedostatek vzduchu, bolest při nádechu-výdechu, zimnice a „husí kůže" na kůži, mezižeberní neuralgie, bolest pletenců na hrudi. Často je zaznamenána dyspepsie - zhoršuje se chuť k jídlu, objevuje se nevolnost, pálení žáhy, nadýmání, poruchy stolice. Kvůli bolesti dochází k narušení spánku, nespavosti a pocitu, že jste se nevyspali. Je obtížné se pohybovat, zejména ráno. Koordinace pohybů je narušena - to se projevuje v chůzi. Celková slabost, slabost. Porušení v sexuální sféře. Podrážděnost. Rychlá únavnost. Existují různé druhy bolesti. Tlakové bolesti na hrudi. Bolest mezi lopatkami. Bolest v hypochondriu. Bolest při zvedání paží. Bolest při ohýbání nebo při pokusu o narovnání. Bolest mezi lopatkami. Obecně lze bolest při osteochondróze hrudní oblasti rozdělit na dva typy.

Dorsalgie- středně výrazná dlouhotrvající bolest v zádech a na hrudi s obdobími zesílení a útlumu.

Dorsago- akutní bolest "lumbago" v této oblasti.

 • Příznaky osteochondrózy hrudní oblasti závisí na stadiu osteochondrózy.
 • Zhoršuje je hrbení nebo pokus o narovnání.
 • Příznaky se často objevují po 35-45 letech.
 • Vyskytuje se asi 3x častěji u žen než u mužů.

Samozřejmě jste si všimli, že radikulární příznaky jsou jasně definované a reflexní příznaky jsou velmi rozmazané a nespecifické. A jak víte, vše, co nemá jasné definice, slouží jako pohodlná zástěrka pro profesionální bezmoc. Týká se to mimo jiné reflexních příznaků a tak oblíbeného pojmu mezi lékaři, jako je „změny související s věkem". Jistě mnozí z vás znají situaci, kdy lékař vysvětloval problém „reflexními" nebo „věkem podmíněnými" procesy. Většina lidí se v takových chvílích oprávněně domnívá, že lékař prostě nemůže přijít na to, co se děje, a snaží se svou neschopnost zahalit do mlhy těchto „kouzelných slov".

Svého času byla oblíbená věta: "Každá nehoda má jméno, příjmení a funkci. "Každá nemoc má své vlastní jedinečné příznaky. A povinností lékaře je znát je jasně. A pak nebude potřeba pouštět mlhu a vinit ze všeho osteochondrózu hrudní oblasti. Nyní chápete, jak důležité je najít zkušeného a znalého lékaře. Na tom bude záviset jak správná diagnóza, tak dobré výsledky léčby.

Diagnóza je klíčem ke správné léčbě

K dnešnímu dni existuje řada moderních metod hardwarové diagnostiky osteochondrózy. Nejpřesnější z nich jsou MRI a CT. Ale hlavní metodou je stále klinická diagnostika - to je, když zkušený lékař porovnává údaje z nejméně tří zdrojů - ze stížností pacientů, výsledků MRI a příznaků, které odhalil během vyšetření. To vám umožní stanovit nejpřesnější diagnózu a vytvořit účinný individuální léčebný program.

Léčba

Jak víte, osteochondróza je skutečná „spleť" příznaků, jejichž rozluštěním vás lékař ušetří bolesti a úzkosti. Ale není možné odstranit změny na obratlích a ploténkách. Proto je třeba správně chápat slova "léčba osteochondrózy". Pokud máte zájem o odstranění bolesti a jiného utrpení, pak ano - je to docela možné. A pokud vedete akademickou diskusi na téma návratu obratlů a plotének do jejich původního vzhledu, „jako novorozené dítě", pak ne, minulost nelze vrátit. Musíte být realističtí, a pak nenaletíte na návnadu podvodníků.

Nenechte se nachytat na návnadu podvodníků!

Není možné vrátit obratle a ploténky jejich původní vzhled!

Jaká je hlavní léčebná metoda?

Měkká manuální terapie je hlavním typem léčby osteochondrózy hrudní oblasti. Je to jako antibiotikum na zápal plic – bez něj se neobejdete. Ostatní typy - masáže, léky, fyzioterapie a cvičební terapie - jsou pomocné.

Jak jemná manuální terapie funguje?

Výživa plotének přímo souvisí se svaly obklopujícími páteř. Kromě toho jsou samotné zádové svaly jednou ze základních příčin bolesti při osteochondróze hrudní oblasti. Soft manuální terapie je speciální metoda, která umožňuje vrátit svalům jejich přirozenou fyziologii, odstranit křeče, svalové svorky a zlepšit výživu plotének.

Meziobratlové ploténky jsou jedinou částí těla, která nemá cévy a je vyživována správnou funkcí svalů.

Kromě toho při léčbě pomocí rukou chiropraktik:

 • odstraňte zátěž z postižených obratlů a plotének a správně ji rozložte;
 • uvolnit svaly a pomoci jim vrátit se do normálu;

Tím:

 • zachránit pacienta před svorkami;
 • zlepšit výkon disku;
 • obnovit motorické funkce těla;
 • normalizuje krevní oběh.

Manuální náraz mobilizuje vnitřní síly těla a spouští samoléčebné mechanismy.

Léčba je naprosto bezpečná.

Prevence

Abyste se vyhnuli relapsům, vytvořte si pohodlné podmínky pro spánek a práci. Hlídejte si váhu a správnou výživu. Udržujte svou fyzickou aktivitu. Hlavní ale je nezanedbávat své zdraví a nešetřit na něm. Nenechte věci jít samy. Po uzdravení zkuste jednou za tři až šest měsíců udělat alespoň jedno udržovací sezení jemné manuální terapie – snížíte tím rizikové faktory. Nezapomeňte, zanedbaná osteochondróza vede ke komplikacím - výčnělku a herniaci disku. Pamatujte: své zdraví potřebujete především!

Běžící osteochondróza vede ke komplikacím - protruze a herniace disku.