Artróza kyčelního kloubu

koxartróza(artróza kyčelního kloubu) je typ deformující artrózy kloubů, což je chronické nezánětlivé onemocnění, které postihuje kyčelní klouby (jeden nebo oba současně). Toto onemocnění má degenerativně-dystrofický charakter. To znamená, že chrupavka, která tvoří kyčelní kloub, prochází degenerativními změnami a zároveň se mění povrchy kostí. Dále se tvoří kostní výrůstky (osteofyty), kloub se deformuje, zmenšuje se objem pohybu v postiženém kloubu, jsou extrémně bolestivé a nepříjemné.

Kyčelní kloub je jedním z největších kloubů v našem těle. Právě díky němu je v lidském těle vykonávána velmi důležitá motorická funkce a je také zodpovědný za to, aby se naše tělo mohlo pohybovat. Pokud onemocní kyčelní kloub, pak to ovlivňuje celé tělo jako celek a brání člověku v klidném životě, chůzi, nemluvě o sportu. Velmi často vidíme starší lidi, kteří jsou kvůli onemocnění kyčelního kloubu nuceni spoléhat na hůl.

artróza kyčelního kloubu

Navzdory tomu, že je kyčelní kloub extrémně masivní a pevný, zároveň je značně zranitelný, zejména s odstupem času. Bolestivost kyčelních kloubů výrazně snižuje kvalitu lidského života.

koxartróza (artróza kyčelního kloubu)pevně zaujímá druhé místo mezi artrózami kloubů co do četnosti diagnostikovaných případů za gonartrózou (artróza kolenního kloubu).

Klasifikace koxartrózy (artróza kyčelního kloubu)

Stalo se tokoxartrózaprimární i sekundární.

 • Příčinou primární koxartrózy je především nevyhnutelné opotřebení kyčelních kloubů v průběhu života a obvykle postihuje osoby po 40. roce života.
 • Příčinou sekundární koxartrózy jsou obvykle tato onemocnění: vrozená dislokace femuru, nekrotické útvary kyčelní kosti v oblasti její hlavice, Peterova choroba, traumatizace dřívějšího kyčelního kloubu, zánětlivá onemocnění kyčelního kloubu. V čemartróza kyčelního kloubumůže ovlivnit buď jeden kloub samostatně, nebo oba.

Existuje několik typů koxartrózy:

 • Dysplastická (je vrozená patologie a je charakterizována nedostatečným rozvojem kloubu).
 • Involutivní (typické pro osoby starší věkové kategorie a je spojeno se změnami souvisejícími s věkem).
 • Postinfekční (předcházela mu hnisavá nebo hnisavě alergická, revmatoidní artritida).
 • Onemocnění v důsledku Petersovy choroby (vývoj osteochondropatie v hlavě stehenní kosti).
 • koxartrózav důsledku traumatu (zlomeniny krku a hlavy kosti (femorální)).
 • Koxartróza v důsledku metabolických poruch (metabolismus).
 • Dishormonální (dlouhodobé užívání glukokortikosteroidů, antidepresiv).
 • Idiopatické (jehož příčinu nebylo možné zjistit).

Příznaky koxartrózy (artróza kyčelního kloubu)

Aby bylo možné správně popsat příznaky koxartrózy, je třeba současně zvážit stadia onemocnění, protože symptomatologie závisí na stadiu onemocnění.

Fáze koxartrózy (artróza kyčelního kloubu)

Celkem existují tři stadia koxartrózy (artróza kyčelního kloubu):

 • 1. stadium koxartrózy. Jedná se o počáteční fázi onemocnění, kdy jsou příznaky ještě mírné. Kloub v této fázi příliš nebolí a bolest se objevuje pouze po fyzické námaze, jako je zvedání těžkých předmětů nebo běhání, pěší turistika na dlouhé vzdálenosti. Poté, co si člověk odpočine, bolest zmizí. Ke kulhání může dojít i u pacienta, pokud například ujde více než dva kilometry pěšky. Zvyšuje bolestivost při chůzi po schodech. Motorický objem kloubu mírně klesá nebo je zachován. Rentgenové vyšetření může ukázat jen malé změny v kostních strukturách.
 • 2. stadium koxartrózy. Tato fáze se vyvíjí v nepřítomnosti léčby první fáze. K výše uvedeným příznakům se přidává specifická trhlina (křupnutí) v kloubu. Bolest se stává intenzivnější a začíná vyzařovat do oblasti třísel a může se rozšířit i do stehna a kolena. V této fázi mohou nejen silné, ale i jakékoli pohyby způsobit příznaky bolesti, dokonce i mírné zatížení kyčelního kloubu. Dokonce i vstávání z postele nebo otáčení trupu může způsobit bolest. V periartikulárních svalech je napětí, které neustupuje ani v noci, proto si pacienti často stěžují, že je stehno v noci bolí. Člověk může začít kulhat i po menších procházkách (do 500 metrů). V této fázi již nemoc nutí člověka spoléhat se při chůzi na hůl. Zvýrazňuje se omezení pohybů v kloubu. Podle výsledků RTG diagnostiky se určí vznikající osteofyty.
 • 3. stadium koxartrózy. Konečná fáze onemocnění. V této fázi se bolest stává trvalou a trápí pacienta. Jakýkoli pohyb, i ten nejslabší, několikrát zvyšuje příznaky bolesti. V této fázi je kyčelní kloub zcela imobilizován. Svalová hmota na stehně a hýždích je snížena v důsledku svalové dystrofie, která je velmi nápadná. Charakteristická je nemožnost přímého postavení pacienta, přičemž tělo bude vychýleno. Jakákoli artróza vede ke vzniku kontraktury (flekční pozice), v tomto případě se kontraktura tvoří také díky tomu, že svalová vlákna jsou v neustálém napětí, zatímco noha na straně léze se zkracuje. V důsledku znehybnění kyčelního kloubu přestává celá noha plnit svoji motorickou funkci, což se velmi negativně projevuje a vede k jejich osteochondrotickému postižení. Kromě toho trpí také páteř, v sakrální oblasti jsou pocity nepohodlí a bolesti.

Příčiny koxartrózy (artróza kyčelního kloubu)

Hlavní příčiny koxartrózy:

 • Změny související s věkem v kloubu. Typické pro starší lidi. Kyčelní kloub se časem opotřebovává, časem přestává plnit své funkce, „vysychá", což vede ke snížení jeho tlumicí funkce a tření kostí, které tvoří kloub o sebe.
 • Poranění kyčelního kloubu. Nejčastějším úrazem u lidí této věkové skupiny je zlomenina krčku stehenní kosti, která při absenci řádné léčby hrozí invaliditou. Kloub může být zraněn v každém věku, ale starší lidé trpí častěji.
 • Narušený metabolismus. To je typické pro lidi s anamnézou metabolických poruch a onemocnění spojených s poruchou metabolismu.
 • Porušení hormonálního stavu. Je charakteristická spíše pro ženy, zejména ty, které dlouhodobě užívají antidepresiva a glukokortikosteroidy.
 • Dědičné anomálie ve vývoji pohybového aparátu, stejně jako vrozené anomálie. Bohužel se v současné době rodí poměrně velké množství dětí s vrozenými patologiemi pohybového a nervového systému. Pokud jde o anomálie ve vývoji kyčelního kloubu, lze sem zařadit jeho dysplazii, kdy se nevyvine několik struktur kloubu.
 • Systémová artritida. Poškození několika kloubů může také vést k poškození kyčelního kloubu. V tomto případě bude jedním z hlavních rizikových faktorů přítomnost zánětlivého procesu.
 • Revmatické stavy a chronická artritida. To vše může také vést k výskytu bolesti v kyčelním kloubu. Mezi taková onemocnění, která způsobují bolest ve studovaném kloubu, patří: revmatismus; revmatoidní artritida; spondyloartropatie; juvenilní revmatoidní artritida.
 • Porážka osteochondrózy. Osteochondróza páteře je poměrně časté a závažné onemocnění, které kromě páteře může „vyřadit" i další struktury našeho těla, zejména kyčelní kloub.
 • Svaly a vazy kloubu. Poškození těchto struktur může být také důsledkem degenerativních a dystrofických procesů v kyčelním kloubu.
 • Infekční léze jak samotného kloubu, tak stehenní kosti. Takové léze jsou velmi závažné, protože vedou k vážným následkům a někdy je obtížné je léčit. Může se objevit osteomyelitida, která prostě "požírá" nebo "rozpouští" kostní tkáň. Mohou se také objevit tuberkulózní léze a častěji se taková lokalizace vyskytuje u dětí v předpubertálním období. Abscesy v pánevní oblasti, které jsou častěji důsledkem neléčeného nebo špatně léčeného infekčního procesu, například se zánětem slepého střeva, zánětlivými procesy, zejména pokud jde o pohlavní orgány žen (onemocnění vaječníků), vznik abscesu v oblasti ischiorektálního prohloubení, což vede ke zhoršené chůzi (vzhled kulhání). Ve většině případů je bolestivost a kulhání výsledkem komprese nebo poškození blízkých nervů (ischiatických nebo obturátorů).
 • Novotvary maligní povahy. Poměrně vzácně postihují zhoubné novotvary kyčelní kloub a kosti, které jej obklopují, protože častěji jsou příčinou onemocnění metastázy z jiných maligních oblastí, například s rakovinou prsu nebo plic.
 • Zúžení průsvitu aorty a ilických tepen (jejich stenóza a uzávěr). Kloub zároveň dostává stále méně živin nezbytných pro normální fungování, což vede k jeho degeneraci.

Riziková skupina pro koxartrózu (artrózu kyčelního kloubu)

Hlavní riziková skupina může zahrnovat následující kategorie lidí a škodlivých faktorů:

 • Starší lidé. Toto onemocnění je typické pro starší lidi, starší lidi, protože dochází k degenerativním procesům, které se vyskytují právě v tomto věkovém období.
 • Ženský. Podle statistik jsou ženy náchylnější k problémům s kyčelními klouby.
 • Lidé s nadváhou nebo obezitou.
 • Předchozí trauma jednoho nebo obou kyčelních kloubů.
 • Dědičná predispozice k tomuto druhu onemocnění a vrozené anomálie ve vývoji kyčelního kloubu.
 • Přítomnost v minulosti infekčních lézí, jako jsou abscesy, aseptická nekróza hlavy kyčelní kosti, osteomyelitida a tak dále.
 • Těžká fyzická práce.
 • Letní obyvatelé, kteří mají extrémně vysoké riziko vzniku koxartrózy.

Prevence koxartrózy (artróza kyčelního kloubu)

Hlavní opatření pro prevenci koxartrózy jsou následující:

 • Dávkovaná fyzická aktivita. Je důležité dělat gymnastiku a hníst kloub, aby se zabránilo rozvoji patologických procesů v něm a jeho pomalejšímu stárnutí. To pomůže nejen zlepšit stav kyčelního kloubu, ale i celého těla.
 • Pokud existují metabolické poruchy, měly by být opraveny. Chcete-li to provést, měli byste kontaktovat odborníka.
 • Hlídejte si váhu. Nezapomeňte, že kyčelní kloub již nese velkou zátěž, téměř celé tělo, takže byste do něj neměli zasahovat, aby plnil své funkce. Velká váha navíc vyvine takový tlak na klouby, že se budou postupně hroutit. Lidé s nadváhou jsou také náchylní k poruchám metabolismu.
 • Vyhněte se prudkým obratům těla, zvláště pokud nejste zahřátí a nepřipraveni, předejdete tím poranění hlavy a krčku stehenní kosti.
 • Lepší je samozřejmě volit sport, při kterém jsou nejméně nebezpečná poranění kloubů, jako je plavání nebo jóga, zvláště pokud jsou zde dědičné dispozice nebo vývojové anomálie.
 • Predispozice k onemocněním kloubů vyžaduje pečlivé zacházení s nimi, stejně jako pravidelné návštěvy lékaře, aby se nezmeškal možný vývoj onemocnění nebo jiného patologického procesu v kloubu.
 • Pokud je u dítěte diagnostikována dysplazie kyčelního kloubu, měla by být léčena, a to okamžitě! Je lepší nechat dítě v raném věku na pár týdnů znehybnit, než celý život trpět.
 • Včasná léčba infekčních onemocnění, zejména těch, které hrozí rozšířením do kyčelního kloubu.

Diagnóza koxartrózy (artróza kyčelního kloubu)

Při diagnostice koxartrózy je velmi důležité najít příčinu, která ji způsobila. Koneckonců, jak jsme již diskutovali výše, existuje mnoho důvodů, jsou rozmanité aléčba koxartrózy, respektive se bude radikálně lišit. Někdy to není tak snadné a někdy to není možné vůbec. Důraz je kladen na studium projevů onemocnění a výběr vhodné léčby.

Nejprve je pacient pečlivě vyslechnut lékařem, podrobně studuje stížnosti, příčiny onemocnění, dědičnou zátěž, přítomnost zranění atd. Je velmi důležité mít výše popsané stížnosti a jak dlouho byly u pacienta pozorovány.

Po rozhovoru lékař osobně vyšetří postižené místo na přítomnost zánětlivých změn, trofiku, deformity, zkrácení končetin, asymetrie a podobně. A děti mohou mít symptom "kliknutí".

Důležitým bodem jsou doplňkové vyšetřovací metody – výpočetní a magnetická rezonance, ultrazvukové a rentgenové vyšetření, protože pomohou ke konečné diagnóze. V diferenciální diagnostice koxartrózy z jiných onemocnění kyčelního kloubu je tato položka mimořádně důležitá.