Osteochondróza hrudní oblasti - příznaky u žen, pomocí kterých lze onemocnění přesně určit

Hrudní osteochondróza u ženy

Poškození hrudní páteře je často mylně považováno za patologii vnitřních orgánů. Bolest v tomto místě mohou vyvolat i plíce, srdce, ale i zde umístěné mléčné žlázy a žaludek. Z tohoto důvodu je pro lékaře často obtížné diagnostikovat osteochondrózu hrudní oblasti: příznaky u žen jsou mylně považovány za mastopatii.

Hrudní osteochondróza - příznaky a pocity

Nejprve je třeba poznamenat, že osteochondróza je nejčastější patologií páteře. Svou povahou se jedná o degenerativní, s dystrofií související léze plotének mezi obratli. Takové procesy vedou k nevratným změnám ve struktuře obratle, což ovlivňuje funkčnost páteře jako celku.

Vzhledem k husté inervaci a přítomnosti velkého počtu nervových kořenů mají pacienti s osteochondrózou silnou, ostrou bolest. Zároveň se může měnit jejich povaha a intenzita. To komplikuje diagnostický proces: za účelem odlišení hrudní osteochondrózy se analyzují symptomy a pocity u žen, s výjimkou patologie mléčných žláz, srdce a žaludku.

První příznaky osteochondrózy u žen

Mezi všemi možnými známkami poškození páteře vystupují do popředí bolestivé pocity. Silné, bolestivé bolesti, které zesílí v noci, při dlouhém setrvání v jedné poloze, jsou často první, které upoutají pozornost. Zvýšená bolest je také pozorována během fyzické aktivity s:

 • ohyby;
 • ostré zatáčky do strany;
 • prodloužené fyzické cvičení, dokonce i nízké intenzity;
 • hluboké dýchání;
 • zvedněte ruce nahoru.

Někteří pacienti si stěžují na pocit mačkání v oblasti hrudníku. Při podezření na osteochondrózu hrudní páteře mohou být příznaky u žen doplněny řadou příznaků, jsou to:

 • necitlivost určitých oblastí epidermis;
 • pocit chladu v dolních končetinách;
 • bolest v projekci žaludku a jícnu;
 • poruchy ve fungování gastrointestinálního traktu.
Zvýšená bolest zad při pohybu je známkou hrudní osteochondrózy

Stupně osteochondrózy

Příznaky hrudní osteochondrózy u žen do značné míry závisí na povaze degenerativních změn. S přihlédnutím k nim se rozlišují odpovídající stadia onemocnění (stupeň):

 • 1. stupeň - fixní, když jsou pozorovány změny v samotném jádru disku.Nadměrné zatížení vede k dehydrataci jádra, což způsobuje snížení výšky disku a rozvoj trhlin v oblasti vláknitého prstence. Neexistuje žádná bolest, některé ženy si stěžují na mírné nepohodlí s prodlouženou statickou elektřinou.
 • 2. stupeň – vlivem poklesu výšky ploténky se zmenšuje vzdálenost mezi těly obratlů.Páteřní vazy nakonec ochabnou. Větší pohyblivost získávají obratle, což není typické pro hrudní oblast jako celek. V důsledku toho se zvyšuje riziko posunutí. Bolest se objevuje hlavně při práci. Přímo v této fázi je detekována osteochondróza hrudní oblasti a příznaky u žen jsou zřejmé.
 • Stupeň 3 – pozorována tvorba prolapsů meziobratlové ploténky.Tyto jevy jsou doprovázeny subluxacemi a rozvojem artrózy meziobratlových kloubů. Pohyblivost se snižuje, v končetinách se objevuje necitlivost a mravenčení. Bolestivé pocity jsou zaznamenány v oblasti zad, krku a hrudníku.
 • 4. stupeň - tělo se snaží kompenzovat hypermobilitu obratlů a adaptovat se na dysfunkci páteře.Tam, kde se těla obratlů dostávají do vzájemného kontaktu, se tvoří osteofyty, které mohou způsobit skřípnutí nervů a poranění obratlů.

Jak odlišit hrudní osteochondrózu od jiných onemocnění?

Podle statistik se osteochondróza hrudní páteře, jejíž příznaky se u žen obecně neliší od příznaků zaznamenaných u mužů, vyskytuje méně často než léze krční a bederní páteře. To však neusnadňuje proces diagnostiky onemocnění. Kvůli zvláštnostem lokalizace mnoho lékařů zaměňuje patologii s onemocněními hrudních orgánů.

Zkušení odborníci, kteří vědí, jak identifikovat hrudní osteochondrózu již v první fázi, se však snaží vyloučit onemocnění prsu, srdce, žaludku a plic. Neexistuje tedy žádný kašel s hrudní osteochondrózou, na rozdíl od patologií dýchacího systému, které jsou vždy doprovázeny tímto příznakem.

Jak rozlišit hrudní osteochondrózu od bolesti srdce?

V praxi se lékaři často potýkají se situací, kdy si pacient stěžuje na pravidelnou bolest v srdci, ale změny na kardiogramu a ultrazvuku nejsou zaznamenány. V takových případech jsou bolestivé pocity na hrudi vlevo spojeny s neurologickými poruchami v důsledku osteochondrózy. Když se prostor mezi sousedními obratli zmenšuje, dochází ke stlačení nervových kořenů, což způsobuje bolestivé pocity, které napodobují záchvat bolesti srdce.

Vědět, jak rozlišit anginu od hrudní osteochondrózy, můžete okamžitě identifikovat poruchy myokardu. Mezi hlavní rozdíly:

 1. Při osteochondróze bolest trvá hodiny, týdny a má vlnovitý průběh, ustupuje a znovu se objevuje. U anginy pectoris trvá záchvat bolesti 10-15 minut, ustoupí po nitrátech.
 2. Vzhled bolesti při osteochondróze se nevyskytuje na pozadí fyzické aktivity, na rozdíl od anginy pectoris.
 3. Neurologické bolesti způsobené poraněním páteře lze zmírnit analgetiky, ale u pacientů se srdeční patologií jsou tyto léky neúčinné.

Hrudní osteochondróza a VSD

Fixní známky hrudní osteochondrózy u žen je nutné odlišit od projevů VSD. Na rozdíl od poranění páteře se onemocnění kardiovaskulárního systému vyznačují řadou příznaků, kterým je třeba věnovat pozornost.Mezi charakteristické znaky VSD:

 • tachykardie, bolest srdce;
 • výskyt astmatických záchvatů;
 • nestabilní krevní tlak v důsledku poruch krevního oběhu (tlak s hrudní osteochondrózou je vždy normální).
Na rozdíl od hrudní osteochondrózy je VSD doprovázena bolestí v srdci

Hrudní osteochondróza a bolest žaludku

Bolest břicha s hrudní osteochondrózou je vyvolána porušením inervace obratlů umístěných na projekci žaludku. Pokud má pacient žaludeční potíže, objevuje se tíživá bolest doprovázená nepříjemnými pocity, jako je pálení žáhy. Zároveň bolestivé pocity v žádném případě nesouvisí s aktivitou a fyzickou aktivitou.Bolest s hrudní osteochondrózou v břišní oblasti má následující vlastnosti:

 • zhoršené pohyby, které zahrnují páteř;
 • nepohodlí nezmizí po užívání léků, které zlepšují trávení;
 • se objevují bez ohledu na plnost žaludku: nalačno, po jídle.

Hrudní osteochondróza a bolest v mléčné žláze

Mastalgie je častým příznakem u žen. Mnoho dívek pociťuje bolestivé pocity na hrudi v důsledku cyklických hormonálních změn. Pokud však nedochází k cyklickým bolestem, mají lékaři podezření na možné změny na páteři. Zároveň ženy samy začínají hledat příčinu na internetu a snaží se přijít na to, jak pochopit, že máte osteochondrózu.

V případech, kdy dochází k degenerativním změnám na páteři, bolest mění svou lokalizaci a objevuje se bez ohledu na fázi menstruačního cyklu. V tomto případě nedochází k otoku nebo překrvení prsu. Samotná žláza si zcela zachovává svůj vzhled, velikost a tvar, na rozdíl od případů, kdy se vyvinou patologie prsu. Podobné známky osteochondrózy u žen pomáhají odlišit onemocnění.

Co dělat s hrudní osteochondrózou?

S podezřením na hrudní osteochondrózu u žen lékaři posílají pacienty na příslušné vyšetření. Tato diagnóza onemocnění a správná korekce nám umožňují vyhnout se negativním důsledkům, které jsou s poruchami páteře nerozlučně spojeny. Důležitá je důkladná diagnostika, která je založena na údajích z vyšetření hardwaru.

Diagnóza osteochondrózy hrudní páteře

Hlavní a často jedinou diagnostickou metodou je rentgen hrudníku. Umožňuje diagnostikovat osteochondrózu u žen bez ohledu na závažnost změn. Vše záleží na kvalitě fotografie.Když je přítomna osteochondróza hrudní oblasti, příznaky u žen na obrázku jsou následující:

 • porušení obrysů samotných disků umístěných mezi obratli;
 • upravený tvar disku;
 • přítomnost osteofytů (patologické výrůstky);
 • trnové výběžky s ostrými hranami, obratle nepravidelného tvaru;
 • přítomnost intervertebrální kýly.

Léčba osteochondrózy hrudní páteře

Terapie tohoto onemocnění je komplexní. Léčba hrudní osteochondrózy se provádí současně v několika směrech:

 1. Eliminace bolesti- užívat NSAID.
 2. Posílení páteře– mírná, vyvážená pohybová aktivita, fyzikální terapie.
 3. Chirurgická operace– při výskytu intervertebrálních kýl.