Artróza hlezenního kloubu

artróza hlezenního kloubu

Zánět kostní a chrupavkové tkáně je naléhavým problémem pro lidi na celém světě žijící v moderní společnosti. V poslední době se nejčastěji diagnostikovaným onemocněním tohoto typu stala artróza hlezenního kloubu.

Postupem času může progrese onemocnění způsobit omezení nebo úplnou ztrátu motorické aktivity dolních končetin, což často vede k extrémně negativním důsledkům - invaliditě.

Kvůli závažnosti následků je důležité porozumět příčinám, stejně jako povědomí o symptomech a léčebných rysech osteoartrózy kotníku.

Artróza kotníku - co to je?

Osteoartróza hlezenního kloubuje onemocnění, jehož postup je doprovázen destrukcí chrupavkové tkáně kloubu dolních končetin a také přilehlých kostí.

Za zmínku také stojí, že artróza hlezenního kloubu je charakterizována chronickou povahou a zvlněným průběhem (systematická období exacerbací následovaná remisemi).

Onemocnění je charakteristické především pro osoby starší generace, v poslední době se však stále častěji vyskytuje v situaci, kdy je artróza diagnostikována u osob mladších 45 let. Podle statistických údajů je destrukce chrupavkové tkáně kotníku zjištěna u 6 % žadatelů.

Včasná diagnostika a dobře definovaný plán léčby artrózy kotníku může toto onemocnění zcela vyléčit.

Hlavní příčiny a principy progrese artrózy kotníku

Artróza hlezenního kloubu je speciální onemocnění, které může být primárním jevem, nebo může být sekundární, kdy onemocnění progreduje po úrazu nebo zánětu.

Bez ohledu na typ se artróza vyskytuje především v podmínkách narušení přirozených procesů probíhajících uvnitř kloubní chrupavky.

Vzhledem ke klíčovým faktorům rozvoje onemocnění je třeba zdůraznit:

 • mikrotraumata, stejně jako velká poranění hlezenního kloubu;
 • nadměrná tělesná hmotnost;
 • provádění operace na kloubu;
 • nesprávně vybrané boty, zneužívání vysokých podpatků;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • metabolické poruchy způsobené různými onemocněními (dna, hormonální nerovnováha);
 • onemocnění muskuloskeletálního systému;
 • genetická predispozice;
 • špatná ekologie.

Za podmínek normálních metabolických procesů se povrchové kloubní tkáně vyznačují hladkostí a elasticitou, což zajišťuje nerušené klouzání během pohybu.

Při poranění kloubu nebo narušení metabolických procesů se ztrácí hladkost a elasticita tkání, což způsobuje tření a výrazně zhoršuje následky.

Typy a stupně osteoartrózy kotníku

Dnes je obvyklé rozlišovat dva typy artróz lokalizovaných v hlezenním kloubu:

 • hlavní– vývoj patologických procesů přímo na zdravých tkáních chrupavky;
 • sekundární (posttraumatické)– degenerativní procesy, ke kterým dochází při rozvoji různých typů onemocnění/úrazů.

Kromě toho moderní medicína také rozlišuje několik stupňů degenerativních onemocnění:

Artróza hlezenního kloubu 1. stupně– první fáze vývoje onemocnění, doprovázená jasným projevem příznaků. Pacienti si stěžují především na příznaky, jako jsou:

 • zvýšená únava;
 • bolest nohy.

Během diagnostických postupů jsou patologické procesy prakticky neviditelné, což komplikuje proces identifikace onemocnění.

Artróza hlezenního kloubu 2 stupně– projevuje se silnou bolestí, která narušuje zdravý spánek pacientů.

Objevují se vizuální známky onemocnění. Zánět kloubu se stává vizuálně patrným: dochází k místní změně barvy kůže (zarudnutí) a také ke zvýšení její teploty. Navíc začíná otok, pohyby jsou omezené.

Artróza hlezenního kloubu 3. stupně– je doprovázeno výrazným nepohodlím a silnou bolestivou bolestí, která je známkou počátku přeměny chrupavky na kostní tkáň.

Kloubní pohyblivost je omezena nebo zcela ztracena. Kloubní pohyby se vyskytují s křupnutím.

Nedostatek potřebné léčby artrózy hlezenního kloubu v pozdějších stádiích onemocnění nevyhnutelně vede ke ztrátě schopnosti pracovat a získání statusu „invalidního".

Příznaky artrózy kotníku

Než pochopíte, jak a jak léčit osteoartrózu hlezenního kloubu, je důležité identifikovat její příznaky.

Vzhledem ke klinickému obrazu onemocnění si lze všimnout, že klíčovými příznaky artrózy lokalizované v hlezenním kloubu jsou zvýšená únava a silná bolest. S rozvojem onemocnění se situace zhoršuje, což vede ke zvýšené bolesti, která nezmizí ani během období odpočinku a dlouhého spánku.

Postupem času je motorická aktivita postiženého kloubu výrazně omezena a vizuálně je patrná dosti závažná deformace kotníku. Kromě toho však příznaky artrózy kotníku zahrnují:

 • zvýšení bolesti i při malé námaze;
 • změna barvy kůže a otok tkání postiženého kloubu;
 • otok nohy;
 • charakteristické křupání při pohybu kloubu;
 • ztráta schopnosti volně pohybovat kotníkem;
 • místní zvýšení indikátorů teploty.

Přítomnost jen několika nebo dokonce jednoho příznaku artrózy kotníku by měla být důvodem pro naléhavé vyhledání kvalifikované lékařské pomoci.

Kterého lékaře bych měl kontaktovat a jak léčit artrózu hlezenního kloubu?

Lékaři, jako je ortopedický traumatolog a revmatolog, léčí osteoartrózu kotníku. Pokud máte podezření na přítomnost onemocnění, měli byste se zdržet samoléčby. Ignorování symptomatických projevů může zhoršit degenerativní procesy a vést k extrémně negativním důsledkům.

Artrózu hlezenního kloubu 1. a 2. stupně lze úspěšně léčit. Z tohoto důvodu, když se objeví první příznaky, je důležité kontaktovat místního lékaře, který vás odešle ke specialistovi na diagnostiku.

I přes složitost situace je artróza hlezna 3. stupně také léčitelná, většinou se však používají radikální opatření.

Dnes se k léčbě artrózy kotníku používají různé metody, včetně nemedikamentózní terapie a medikace.

Podívejme se na dostupné metody podrobněji.

Fyzioterapie pro osteoartrózu kotníku

Fyzioterapieje unikátní oblastí moderní medicíny, která využívá přirozené i uměle vytvořené fyzické schopnosti k prevenci a léčbě různých onemocnění.

Použití fyzioterapie jako léčby artrózy kotníku umožňuje výrazně snížit množství nebo zcela vyloučit užívání léků.

Fyzioterapeutické metody pomáhají výrazně zlepšit krevní oběh v postiženém kloubu, což zajišťuje aktivaci a urychlení regeneračních procesů probíhajících uvnitř kotníku.

Při léčbě osteoartrózy kotníku se používají:

 • laserové ozařování;
 • vliv ultrazvuku;
 • elektrická stimulace.

Léčba artrózy kotníku se určuje v souladu s příznaky, které se objevují, a intenzitou onemocnění.

Masáž a artróza kotníku

Masážje komplex mechanických a reflexních technik, jejichž použití zajišťuje zvýšený krevní oběh, což výrazně urychluje obnovu postižených tkání.

Léčba artrózy kotníku masáží, kromě snížení rychlosti progrese onemocnění, pomáhá předcházet pravděpodobnosti její exacerbace.

Pouze odborník, který zná strukturální rysy kloubů, může provádět masáž k léčbě artrózy hlezenního kloubu. Je důležité si uvědomit, že délka masáže by měla být alespoň 25 minut.

Použití masáže v tandemu s cvičením na artrózu hlezenního kloubu zajistí dosažení nejúčinnějších výsledků v relativně krátké době.

Cvičení a cvičební terapie pro artrózu kotníku

Navzdory skutečnosti, že mnozí zastávají názor, že fyzikální terapie (fyzikální terapie) artrózy je neúčinná, fyzická aktivita je klíčem k tomu, jak se zbavit nenáviděné bolesti a výrazně zlepšit pohodu.

Správně zvolené cviky na artrózu hlezenního kloubu vedou k:

 • odstranění pocitu ztuhlosti při chůzi;
 • aktivace krevního oběhu ve vnitřních tkáních kloubu;
 • zpomalení a v některých případech dokonce úplné zastavení průběhu onemocnění;
 • obnovení, zlepšení kvality života.

Je důležité si uvědomit, že pro artrózu hlezenního kloubu jsou cvičení vybírána výhradně v souladu s doporučeními ošetřujícího lékaře.

Chirurgická intervence u osteoartrózy hlezenního kloubu

V situaci, kdy konzervativní léčba artrózy kotníku nepřináší požadované výsledky, přichází na záchranu radikálnější metoda eliminace onemocnění - operace.

Dnes jsou možné následující typy chirurgické intervence:

 • endoprotetika– totální náhrada kotníku;
 • artroskopie– odstranění nadměrných útvarů uvnitř kotníku;
 • artrodéza– imobilizace kotníku při zachování zbytků chrupavky.

Chirurgie spadá do kategorie metod poslední instance pro léčbu artrózy kotníku. Včasná diagnostika a dobře strukturovaný plán léčby mohou zabránit potřebě radikálních opatření.

Za účelem konsolidace pooperačního výsledku a urychlení zotavení kloubu specialisté předepisují soubor cvičení pro artrózu hlezenního kloubu.

Léčba artrózy kotníku pomocí léků

Medikamentózní léčba artrózy kotníku je součástí komplexní terapie, která poskytuje možnost zmírnit nepříjemné příznaky a zastavit degenerativní změny.

Jak léčit artrózu hlezenního kloubu může určit pouze odborník, který zná vlastnosti diagnostikovaného onemocnění. Samoléčba léky může způsobit nenapravitelné poškození těla.

Všechny léky pro léčbu artrózy hlezenního kloubu jsou rozděleny do několika skupin, z nichž každá se liší nejen principy účinku, ale také stupněm účinnosti.

Podívejme se na některé z nich podrobněji.

Protizánětlivé léky a léky proti bolesti

Nesteroidní protizánětlivé léky pro léčbu artrózy hlezenního kloubu se používají v různých fázích vývoje onemocnění.

Klíčovým zaměřením tohoto typu akce je zmírnění bolesti a zmírnění zánětu v kloubu.

Trh s léky dnes nabízí protizánětlivé léky a léky proti bolesti nejen ve formě gelů a mastí, ale také ve formě tablet, náplastí a injekcí.

Spazmolytika-svalová relaxancia

Léky pro léčbu artrózy hlezenního kloubu, jako jsou spazmolytika a myorelaxancia, jsou předepisovány jako aktivní pomoc v boji proti křečím svalů sousedících s postiženými klouby.

Spazmolytika poskytují svalovou relaxaci a úlevu od bolesti. .

Chondroprotektory

Chondroprotektorje lék k léčbě artrózy hlezenního kloubu, poskytující stimulaci pro tvorbu dostatečného množství nitrokloubní tekutiny, která zajišťuje urychlenou regeneraci tkání a nasycení nezbytnými vitamíny a minerály.

Možné komplikace

Při absenci komplexní léčby artrózy kotníku je pravděpodobnost úplného zotavení snížena téměř na nulu.

Samoléčba a ignorování příznaků onemocnění nevyhnutelně vede k imobilizaci končetin a jejich invaliditě.

Za přítomnosti příznaků a nedostatečné léčby artrózy hlezenního kloubu způsobuje postup destruktivních procesů výskyt osteofytů (výrůstků na kostní tkáni), což negativně ovlivňuje kvalitu života člověka.

Neustálé otoky tkání postiženého kloubu mohou také způsobit rozvoj patologických procesů v cévách, zejména zhoršení krevního oběhu, zhoršený průtok krve.

Dlouhodobé destruktivní procesy rozvíjející se v kloubu vedou k imobilizaci kotníku, což zvyšuje riziko doprovodných onemocnění a úrazů.

Základní principy dietní výživy při artróze kotníku

Podle četných studií bylo zaznamenáno, že artróza se vyskytuje hlavně u lidí, kteří nedodržují dietu.

Dodržování diety a zohledňování určitých výživových zásad urychluje léčbu řady onemocnění, zejména artrózy.

Klíčovým principem výživy při artróze je rovnováha. Kromě toho kritéria jako:

 • pravidelnost stravování;
 • různé potravinářské výrobky;
 • korespondence mezi nutriční hodnotou a intenzitou energetického výdeje.

V období léčby a rehabilitace by strava pacienta měla sestávat převážně z pokrmů připravených za použití želatiny. Kromě toho je důležité dávat přednost potravinám obohaceným o vitamíny různých skupin a další prospěšné mikroelementy.

Pro urychlení rekonvalescence se také doporučuje vyvarovat se pití slazených sycených nápojů a alkoholu.

Prevence osteoartrózy kotníku

Nejlepší léčba osteoartrózy kotníku jeprevence.

Aby se minimalizovala nebo úplně odstranila pravděpodobnost degenerativních-dystrofických procesů v kotníku, odborníci z celého světa doporučují dodržovat nejjednodušší zásady:

 • neustálé sledování stravy;
 • sledování a kontrola optimální tělesné hmotnosti;
 • opatrnost a vyhýbání se zraněním dolních končetin;
 • vyčlenění dostatečného času na dobré zahřátí před fyzickou aktivitou;
 • včasná léčba zánětlivých onemocnění;
 • udržení optimální rovnováhy mikroelementů v těle.

Dodržování nejjednodušších preventivních doporučení odstraní pravděpodobnost příznaků artrózy kotníku a omezí potřebu léčit onemocnění tohoto druhu.

Pamatujte, že konzultace s lékařem při pozorování počátečních příznaků artrózy hlezenního kloubu zaručuje její včasnou diagnostiku a kvalitní, úspěšnou léčbu.