Hrudní osteochondróza

Hrudní osteochondróza je chronická patologie, při které kostní obratle a meziobratlové disky umístěné mezi nimi podléhají degenerativním změnám. Destruktivní léze v této zóně jsou poměrně vzácné kvůli nízké pohyblivosti a dobré ochraně žebrovým rámem. Osteochondróza hrudní páteře se vyvíjí nepozorovaně, postupuje pomalu, ale vytrvale a vyznačuje se také řadou specifických příznaků, které se maskují jako onemocnění vnitřních orgánů. V tomto ohledu je velmi důležité vyhledat lékařskou pomoc již při prvních, ještě mírných, příznacích potíží se zády. Včasná léčba pomáhá předcházet závažným komplikacím.

Při prvních příznacích hrudní osteochondrózy byste se měli poradit s neurologem

Příčiny a provokující faktory

Degenerativně-dystrofické procesy v hrudních segmentech páteře se vyskytují na pozadí endogenních poruch a pod negativními vnějšími vlivy. Jejich vývoj je nejčastěji vyvolán následujícími faktory:

 • dědičná predispozice, přítomnost určitého souboru defektních genů;
 • nadměrná fyzická námaha, zejména zvedání a nošení různých těžkých předmětů;
 • sedavý životní styl způsobující přetížení v oblasti obratlových těl a meziobratlových plotének;
 • vrozené nebo získané strukturální anomálie, například akcesorní obratle, lordóza, kyfóza;
 • poranění zad a/nebo hrudníku – zlomeniny, prodloužená komprese;
 • ploché nohy, klubové nohy;
 • zhoršený krevní oběh v jakékoli, nejen hrudní páteřní oblasti;
 • častá hypotermie;
 • nadváha;
 • endokrinní patologie, metabolické poruchy, jako je diabetes, dna, hypotyreóza, hypertyreóza;
 • systémová onemocnění - revmatoidní artritida, systémový lupus erythematodes, sklerodermie;
 • ankylozující spondylitida.

Síla a pohyblivost páteře jako celku přímo závisí na stavu každého oddělení. Onemocnění může být důsledkem neléčené, těžké bederní nebo cervikální osteochondrózy.

Kouření, závislost na alkoholu a intoxikace, včetně pracovních rizik, predisponují k destrukci meziobratlových kloubů s ploténkami tvořenými převážně chrupavkou. Hrudní osteochondróza je diagnostikována častěji u starších osob než u mladých lidí a lidí středního věku. To je způsobeno přirozeným stárnutím těla, zpomalením procesů obnovy a přítomností jedné nebo více somatických patologií.

Osteochondróza hrudní páteře je častěji diagnostikována u starších lidí

Příznaky a příznaky onemocnění

Hlavním příznakem degenerativního procesu je bolest. Na rozdíl od cervikální a bederní osteochondrózy je extrémně zřídka akutní, hořící, piercing. Pacienti obvykle popisují nepohodlí jako tupé, bolestivé nebo tlakové. Bolestivý syndrom se může zesílit při ohýbání / otáčení těla, neobratných náhlých pohybech, při záchvatu kašle nebo při změnách teploty. Jeho ozáření je zaznamenáno – šíří se mimo postiženou oblast. Osteochondróza hrudní páteře se také projevuje takto:

 • ztuhlost, pocit omezení;
 • specifické kliknutí, křupání při změně polohy těla;
 • ztráta citlivosti, paréza ve formě pocitu „lezoucí husí kůže", pálení, necitlivost;
 • svalové křeče, další omezení rozsahu pohybu;
 • přijetí vynucené pozice, ve které nevzniká nepohodlí nebo je slabě vyjádřen;
 • patologické změny v držení těla, v pozdějších stádiích - chůze;
 • mírný pokles růstu v důsledku destrukce meziobratlových kloubů a konvergence obratlových těl.

Kvůli neustálému napětí zádových svalů dochází také k křečím svalů krku a dolní části zad, což se projevuje bolestí těchto částí.

Klinický obraz hrudní osteochondrózy je kombinací bolestivých syndromů. Faktem je, že postižené segmenty jsou umístěny ve společné inervační zóně s mnoha vnitřními orgány. Pokud posunutý disk sevřel nervový kořen umístěný v blízkosti páteře, pak v nich může být pociťována bolest, která simuluje běžné patologie:

 • silná srdeční bolest připomíná anginu pectoris a dokonce infarkt myokardu;
 • bolest v mléčných žlázách se stává důvodem pro naléhavou diferenciální diagnostiku k vyloučení nádorových procesů;
 • stálá nebo periodická bolest v pravém hypochondriu, v žaludku nebo střevech, se podobá těm, které jsou charakteristické pro gastritidu, cholecystitidu a ulcerózní léze.

Při zhoršení osteochondrózy může ublížit dolní část zad nebo břicha. Pacienti mylně považují nepohodlí za známky renální patologie nebo gynekologického onemocnění. Obracejí se na specializované specialisty, kteří pak pacienty po vyšetření odešlou k neurologovi nebo vertebrologovi.

Klasifikace, hlavní typy

Společná klasifikace osteochondrózy hrudní páteře je založena na povaze bolestivého syndromu. Existují dva typy:

 • dorsago - ostrá akutní bolest v hrudní kosti, ke které dochází především při dlouhodobém pobytu v jedné poloze těla, často komplikovaná pocitem nedostatku vzduchu při nádechu;
 • dorsalgie ve formě mírných bolestivých pocitů v zádech, periodicky se objevujících a ustupujících po odpočinku.

Toto rozdělení patologie do skupin umožňuje lékaři rychle rozhodnout o výběru analgetika.

Postupný vývoj hrudní osteochondrózy

Ve svém vývoji prochází osteochondróza hrudní páteře čtyřmi stádii. Každý z nich má své vlastní příznaky a rentgenové markery. Čím výraznější je deformace plotének a obratlů, tím intenzivnější je bolest, ztuhlost pohybu a parestézie. Stádium onemocnění určuje terapeutickou taktiku.

Fáze I

Na RTG zatím nejsou žádné změny. Meziobratlová ploténka však již dobře neudržuje vlhkost, bez níž je její včasná obnova nemožná. Začíná postupně řídnout, ztrácet pevnost a pružnost. Pouze v některých případech dochází k mírnému nepohodlí v hrudní oblasti. Člověk to vnímá jako svalovou únavu a nekonzultuje to s lékařem. Onemocnění v této fázi je proto většinou náhodným diagnostickým nálezem při vyšetření z jiného důvodu.

Etapa II

Struktura vláknitého prstence se uvolní a zvlákní. Při protruzi nucleus pulposus tímto směrem dochází ke zvětšení jedné trhliny v ploténce. Vzdálenost mezi sousedními obratli se zmenšuje, jak se snižuje výška disku, což je jasně vidět na rentgenových snímcích. Aby se kompenzovalo rozložení zátěže, svalová tkáň je neustále napjatá. Zvyšuje se ztuhlost, intenzita bolesti je stále střední.

Stupeň III

Vazivový prstenec praskne, když je nucleus pulposus vytlačen za jeho hranice. Dochází k herniaci ploténky, která způsobuje závažné příznaky a závažné komplikace. Dochází k výrazné deformaci obratlových těl a tvorbě jednotlivých osteofytů (kompenzační kostní výrůstky). Bolestivý syndrom se stává konstantní, pohyby v zádech jsou výrazně omezeny.

IV etapa

V této fázi není diagnostika hrudní osteochondrózy obtížná. Pojivové tkáně narostly a vytvořilo se mnoho osteofytů. Sousední obratle v segmentu jsou blokovány, zcela nebo částečně imobilizovány. Nervové kořeny jsou často sevřeny zánětlivými otoky, kostními výrůstky a křečemi svalů. To se projevuje jako palčivá, vystřelující bolest. Pacient špatně zvládá domácí povinnosti a má potíže s pohybem.

Komplikace

Nebezpečný je rozvoj diskogenní myelopatie, dystrofického onemocnění míchy, které je primárně důsledkem komprese vyhřezlé ploténky. Stojí za zmínku, že s osteochondrózou hrudní páteře je taková komplikace vzácná. Přesto se v klinické praxi vyskytly případy lokalizace diskogenní myelopatie v jednom z nižších segmentů. Vlivem postupně narůstajícího neurologického deficitu klesá svalová síla a mění se šlachové reflexy. Vznikají ischemické oblasti a odumírají nervové buňky (infarkt míchy). To je charakterizováno poruchami hybnosti, ztrátou citlivosti a trofickými poruchami.

Diagnostická opatření

Při první konzultaci lékař vyslechne pacientovy stížnosti, vyšetří ho, posoudí úroveň citlivosti, zkontroluje šlachové reflexy, prostuduje anamnézu a anamnézu poranění páteře. Jeho diagnóza je potvrzena laboratorními a instrumentálními studiemi:

 • radiografie ve dvou projekcích, podle indikací - cílený obraz určitého segmentu;
 • magnetická rezonance;
 • evokované potenciály;
 • elektroneurografie;
 • elektromyografie;
 • obecné klinické testy krve a moči.

Ke zjištění příčiny specifických příznaků a k vyloučení somatických onemocnění s podobnými klinickými projevy lze předepsat elektrokardiografii, ultrazvukové skenování srdečních struktur a elektroencefalografii.

Vyšetření a kontrola reflexů pomůže lékaři stanovit diagnózu hrudní osteochondrózy.

Metody léčby hrudní osteochondrózy

Terapie je komplexní, zaměřená na odstranění příznaků a prevenci šíření patologického procesu do dalších segmentů páteře. V akutní fázi je palčivá nesnesitelná bolest eliminována injekčním podáváním léků, a to i přímo do postižené oblasti. Obvykle se praktikuje použití glukokortikosteroidů v kombinaci s anestetiky (lékové blokády). V ostatních případech medikamentózní terapie spočívá v užívání tablet, kapslí, vtírání mastí a balzámů. Užívání léků z následujících skupin se osvědčilo:

 • svalové relaxanty pro zmírnění svalových křečí;
 • nesteroidní protizánětlivé léky s výraznou analgetickou aktivitou;
 • spazmolytika na skřípnuté nervy;
 • prostředky ke zlepšení krevního oběhu;
 • přípravky s vitamínem B6, které zlepšují přenos nervových vzruchů a aktivují regeneraci.

Pokud se vytvořil radikulární syndrom a vznikly další komplikace, pak člověk neustále žije ve strachu, že znovu zažije nesnesitelnou bolest, a to může způsobit duševní poruchy. Předepisování sedativ a antidepresiv může takovému vývoji zabránit. Kromě léků se při léčbě osteochondrózy hrudní páteře používají následující metody:

 • terapeutické masáže, včetně vakuové a akupunktury;
 • fyzioterapeutické procedury - elektroforéza/ultrafonoforéza, magnetoterapie, pulzní proudy, UHF terapie, aplikace s ozokeritem nebo parafinem, akupunktura, hirudoterapie;
 • fyzikální terapie a gymnastika;
 • trakce páteře.

V případech výrazného poškození obratlových plotének a myelopatie je vždy okamžitě ordinována chirurgická léčba. Odstraní se kýlní výběžek, provede se mikrodiscektomie, punkční valorizace nebo laserová rekonstrukce ploténky, nainstaluje se implantát nebo se stabilizuje páteřní segment.

Prevence hrudní osteochondrózy

Hlavním cílem primární prevence hrudní osteochondrózy je eliminace faktorů, které mohou vyvolat ztenčení a praskání meziobratlové ploténky. Co lékaři doporučují:

 • vyhnout se nadměrnému stresu na zádech;
 • okamžitě léčit všechny nemoci - infekční, endokrinní, zánětlivé;
 • okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc při poranění zad, a to i těch, která se na první pohled zdají lehká;
 • vzdát se alkoholu a kouření nebo je alespoň omezit;
 • doplňte svůj jídelníček o tučné ryby, čerstvou zeleninu, ovoce a mléčné výrobky;
 • vyhnout se hypotermii;
 • Každý den provádějte fyzikální terapii alespoň 15 minut.

Taková preventivní opatření jsou účinná u již diagnostikovaných onemocnění hrudní, krční nebo bederní páteře. S jejich pomocí bude možné zabránit exacerbacím a progresi degenerativního-dystrofického procesu.

Pokud máte známky osteochondrózy hrudní páteře a chcete se jí zbavit, kontaktujte kliniku pro plnou, kompetentní léčbu.

Otázka odpověď

Jaký je rozdíl mezi interkostální neuralgií a hrudní osteochondrózou?

Ve skutečnosti je interkostální neuralgie lézí mezižeberních nervů, což může komplikovat průběh osteochondrózy. Mezi těmito patologickými procesy jsou dva hlavní rozdíly. Neuralgie je charakterizována záchvatovitou vystřelující nebo palčivou bolestí, která zesílí i při vdechnutí. Hrudní osteochondróza bez porušení citlivých nervových zakončení se projevuje tupou, jakoby vzdálenou bolestí.

A druhým rozdílem je předpověď. Po odstranění příčiny interkostální neuralgie zmizí beze stopy. Osteochondróza dobře reaguje na léčbu pouze v počátečních fázích vývoje.