Artróza kolenního kloubu: stupeň, příznaky a možnosti léčby

Co znamená diagnóza "artróza kolenního kloubu"

Jedná se o onemocnění, při kterém chrupavky deformované a rozkládají se. Chrupavka, přičemž hustou tkání, hraje roli tlumiče v každém kloubu, je nutné pro jeho provoz. Při odbourávání chrupavky kloubu postupně ztrácí pohyblivost, a pokud se nemoc neléčí, pak se úplně přestane fungovat. Nicméně, v časných stádiích osteoartrózy dokonale léčitelná pomocí léků a fyzioterapie.

Metody léčby artrózy kolenního kloubu

Mimochodem Asi 12% mladých lidí trpí artritida, a v důchodovém věku je toto číslo vyšší o polovinu — čtvrtina všech starších stěžují na příznaky této nemoci.

Ženy trpí kloubní artrózou trpí častěji muži.

Do rizikové skupiny patří také sportovci — aktivní cvičení a microtrauma chrupavky často vedou k omezení hybnosti kloubu v mladém věku.

Existují důkazy, že k artróza existuje určitá genetická predispozice. Pokud máte v rodině byly případy tohoto onemocnění, měli byste pozorně sledovat stav kloubů.

Příčiny onemocnění

Příčin rozvoje artrózy kolenního kloubu je mnoho. Patří k nim:

  • zranění a microtrauma kloubů;
  • nadváha — to je další zátěž na kolenní kloub;
  • poruchy metabolismu, při kterých chrupavky tkáň zažívá nedostatek základních živin;
  • nevyvážené zatížení při fyzické práci nebo příliš intenzivní cvičení;
  • selhání oběhového systému, při kterém narušen výživu chrupavky;
  • vytrvalé křeče cév nohou. Stupeň artrózy kolenního kloubu a příznaky

Artróza kolenního kloubu se vyvíjí postupně.Proto rozlišujeme několik stupňů tohoto onemocnění.

1 stupeň. V této fázi jsou změny ještě menší a mohou dokonce volně určena při instrumentální odkazů na průzkumy. Na rozvíjející artróza ukazují příznaky, jako je drobná ztuhlost kloubu po dlouhé nehybnosti (často — ráno) a křupavý v kloubu při náhlých pohybech. Výraznější bolesti obvykle není žádný důvod, proč lidé často ignorují tyto příznaky a jít k lékaři pouze tehdy, když je artróza kolenního kloubu dosahuje ve 2. fázi.

2 stupeň Kloub je deformovaný, na rtg snímcích patrné zúžení kloubní štěrbiny a deformace chrupavky. Příznaky jsou výrazné — nemocní si stěžují na stálou bolest, která zesiluje při začátku pohybu, omezení hybnosti, významnou ztuhlost v ranních hodinách. Malé úsilí (např. zvedání nákladu) také způsobují bolest. Někdy kůže přes společné červená, trochu zvětší a stále teplé na dotek — to říká o vývoji zánětlivého procesu. Při artróza kolenního kloubu stupeň 2-nd nemocné vědomí posílení bolesti při změně počasí nebo po podchlazení.

3 stupeň. Těžká artróza kolenního kloubu je charakterizován silnými bolestmi při všech pohybech, kulhání, někdy patrné zkrácení končetiny. Oblast kloubu silně zvětší, a ráno se člověk prostě nemůže vstát z postele — někdy se musí čekat půl hodiny, než pohyblivost částečně zotaví. Při 3. stupni artrózy kolenního kloubu chrupavka je mnohem tenčí, a něco, kde je zničen úplně, takže se kosti nedotýkají se navzájem.

4 stupeň. Úplné zničení chrupavky, nesnesitelné bolesti a nehybnost — to je to, co můžete dostat, je-li ignorovat příznaky artrózy až do posledního. Kloubní štěrbinou zmizí a začíná deformace kostí. Diagnostika je v první fázi léčby

Při podezření na onemocnění, měli byste okamžitě domluvit schůzku s lékařem pedikér, který bude klást diagnózu.

Diagnostika artrózy zahrnuje laboratorní a instrumentální metody.

K první patří obecné a biochemický rozbor krve a moči. Tyto testy umožňují vyloučit autoimunitní onemocnění, které vedlo k porážce kloubů, určit přítomnost zánětu.

Z instrumentální metody diagnostiky artrózy se nejčastěji používá jednoduchý radiografie ve dvou rovinách, ULTRAZVUK, počítačová tomografie, magnetická rezonance.

Metody léčby artrózy kolenního kloubu

Artróza kolenního kloubu léčen, ale prognóza bude nejvýhodnější, pokud začít terapii co nejdříve, 1-2-tého fázi onemocnění. Způsobů léčby je mnoho, ale pouze komplexní léčba dává požadovaný výsledek.

Mezi účinné metody — rázové vlny, medikamentózní terapie, trakce kloubů, intra-artikulární zavedení léků, svalové tónování a léčebná tělesná výchova (LTV).

Medikamentózní terapie

Pomáhá bojovat nejen s příznaky onemocnění.

Non-steroidní anti-antiflogistika

snížit zánět a bolest.

chondroprotectors

stimulují výživu kloubní chrupavky. Jako doplněk jsou široce používány masti a gely s léky proti bolesti účinek, a také vnější prostředky pro zmírnění zánětu a zlepšení mikrocirkulace krve.

Trvanlivé kozí

Šok-wave terapie — metoda, při níž se léčebný účinek je dosaženo vlivem zvukových vln na změněné tkáně kloubu. To je relativně bezbolestná procedura, která nicméně umožňuje dosáhnout výborných výsledků — odstranění bolesti, zničit a změkčení vápníkové usazeniny (osteofyty), zlepšit metabolické procesy v tkáních, vést v normálu krevní oběh a zmírnit otok, řečeno jazykem obyčejných lidí, — "vyčistit" kloubu. Účinnost léčby dosahuje až 90%.

Pohybová terapie

Léčebná tělesná výchova — prakticky nezbytnou součástí terapie artrózy kolenního kloubu. kinesitherapy — jedná se o speciální cvičení s pečlivě počítal zatížení, a mechanoterapie — cvičení, prováděné s pomocí speciálních lékařských přístrojů. Pohybová terapie umožňuje vrátit spoje mezi pohyblivost, zlepšit jeho prokrvení, vytvořit a posílit vazivového aparát.

Trakce kloubů

Trakce, nebo trakce kloubů, se provádí na speciálním ortopedické přístroji. Tato metoda se protahuje kloubu a rozšiřuje společné štěrbiny, v důsledku toho se snižuje tření kloubních ploch a nemocný kloub vyložení. Pozitivní efekt se slaví v 80% případů.

Intra-artikulární popíchnutí

Provádí se jak pro jímky a velké množství synoviální tekutiny, a pro podávání léků — protizánětlivé, léky proti bolesti a zvyšuje prokrvení kloubní chrupavky, léky, atd.

Stojí za to říct o této metodě, jako je injekce vlastní plazmy pacienta v společné tašku — růstových faktorů, které jsou obsaženy v plazmě. Oni urychlují zotavení a regeneraci poškozené kloubní chrupavky. Výhodou plazmolifting spočívá v tom, že na vlastní plazmatu se stane, není alergie, to je bezpečný biologický stimulátor regenerace. Za 2-3 měsíce po kurzu plazmolifting pacienti poukazují na to, že bolest a ztuhlost snížil na polovinu, a pohyblivost kloubu se zlepšila.

Svalové tónování

Metody léčby založené na stimulaci svalů mikroproudy. Při artróza kolenního kloubu se vyskytuje atrofie svalů stehna, narušil jejich prokrvení. To výrazně zvyšuje zátěž na klouby.

Svalové tónování umožňuje posílit svaly, a tím odstranit zátěž z kloubu, zlepšení prokrvení, vytvořit spolehlivý rámec pro kloubu.

Chirurgický zákrok

Artroskopické debridment

arthroscopic debridment. Metody, zaměřené na odstranění z kloubu prvků zničené chrupavky, části meniskus. Operace se provádí pod kontrolou videokamery. Kloubu. Pokud kloubu zničen úplně, pak ho může nahradit pouze umělé. K endoprotézy se uchýlili pouze v nejzávažnějších případech — na třetí nebo čtvrté fázi onemocnění.

Nový spoj vydrží až 12-15 let. Pro včasné diagnostice artrózy kolenního kloubu je důležité vytáhnout až do posledního, a ne odkládat návštěvu lékaře, dělá self-léčit a uplatnění OTC prostředky.

Artróza se vyvíjí postupně, ale u některých lidí je mezi prvními příznaky onemocnění a tím okamžikem, kdy kloubu může zachránit pouze operace, prochází jen několik let — to vše závisí na individuálních vlastnostech organismu. Ve většině případů včasná diagnóza a komplexní přístup k léčbě schopni zastavit příznaky artrózy a obnovit kloub.