Cervikální osteochondróza

bolest v krku

Artrotické léze krční páteře jsou na druhém místě před bederní nemocí. Rozmanitost klinických projevů cervikální osteochondrózy je určována anatomickými a fyziologickými rysy krční páteře a složitostí mnoha patogenetických mechanismů. V průběhu onemocnění má stejný pacient obvykle několik syndromů, které se vyskytují současně nebo postupně. Závažnost klinických projevů osteochondrózy krční páteře závisí na závažnosti a povaze strukturálních a funkčních změn na disku a okolních tkáních.

Artrotický proces u osteochondrózy se vyvíjí postupně a postupuje s věkem. U starších a starých lidí je na rozdíl od mladých a středních lidí cervikální osteochondróza často kombinována se spondylózou, nekrytou artrózou, artrózou kloubních kloubů a interspinózní artrózou. Největší závažnost a četnost klinických projevů je pozorována u osob v produktivním věku - 30–50 let. Klinický obraz se obvykle vyvíjí pomalu, postupně, bez jasně vyjádřeného začátku. Nejčastěji se vyznačuje bolestivostí lokalizovanou ve spodní části krku. Bolest se však může náhle projevit ve formě akutní cervicobrachialgie nebo torticollis.

Klinické projevy a příznaky cervikální osteochondrózy

S cervikální osteochondrózou jsou v klinických projevech onemocnění častější reflexní, pak radikální a kořenové cévní syndromy. Kromě toho jsou často pozorovány kompresně-spinální (diskogenní cervikální myopatie) a mozkové syndromy spojené s poruchami oběhu v obratlově-bazilárním tepenovém systému.

Reflexní syndromy se projevují svalově tonickými, autonomními cévními a neurodystrofickými poruchami. S cervikálií (lumbago) je akutní bolest lokalizována v krční páteři, zvyšuje se pohybem. Chronická cervikalie je charakterizována bolestí, nepohodlí, „křupáním“ při pohybu hlavy. V tomto případě pacient často přebírá nucenou polohu hlavy kvůli bolestivému syndromu, při vyšetření, zploštění nebo zvýšené krční lordóze, omezení pohyblivosti a zakřivení krku v příčném směru, svalové napětí a bolestivost, palpace - citlivost spinálních procesů a meziobratlových plotének.

S cervikokranialgií bolest tlačí, stahuje, někdy vyzařuje chrámy a oční bulvy, někdy dočasné snížení zrakové ostrosti, příležitostně pocit „skvrn“ před očima, fotofobie. V genezi těchto stížností hraje roli podráždění cervikálních sympatických ganglií.

Když je nervový plexus obratlové tepny podrážděný, dochází k syndromu obratlové arterie, který je na klinice často chybně diagnostikován jako „porušení mozkové cirkulace v pánvi vertebrálních baziliárů“. Kromě výše popsaných stížností je hlavním projevem syndromu obratlovců závratě. Syndrom závratě se může náhle objevit s ostrým otočením hlavy, je zpravidla systémové, doprovázené nevolností, zvracením. Za účelem objektivizace syndromu obratlovců se kontroluje přítomnost bolesti při lisování v místě obratlové tepny, provádí se ortopedický test Bartschi-Rochaix (ruční trakce za hlavou). Poruchy vestibulu se zájmem o vertebrální tepnu potvrzuje přítomnost nystagmu, De Kleinovo zhroucení (výskyt nystagmu při naklonění hlavy dozadu ostrým otočením do strany). Podráždění (podráždění) nervového sympatického plexu vertebrální tepny nebo jeho komprese je obvykle způsobeno osteochondriálním růstem lunátních procesů krčních obratlů, hypermobilitou motorického segmentu.

U krční páteře vyzařuje bolest v krční páteři ramenní opasek, paži a je obvykle doprovázena svalově-tonickými (syndrom předního scalenového svalu) nebo vegetativně-vaskulárními nebo dystrofickými projevy (humánní periarthrosis, syndrom ramenní ruky, epicondylitis, styloiditis). . . Když jsou do procesu zapojeny vegetativní formace, bolest se stává pálivým charakterem, doprovázeným parestézií, pocitem „tepla“ nebo zvýšenou chilliness rukou.

Humeroscapulární periartróza je charakterizována omezením a bolestivostí během únosu a rotace ramene. U epicondylitidy a styloiditidy bolest na tlak v oblasti kondylu ramene nebo styloidní proces bez výrazného omezení pohybu v paži.

Syndrom Scalenus anterior se vyznačuje bolestí v oblasti tohoto svalu, zejména při otáčení a naklápění hlavy v opačném směru. Přední skalní sval na palpaci je zhutněný, zvětšený, bolestivý. Bolest se vyskytuje nejen v krku, ale také v paži na postižené straně, v opasku horních končetin, axilární oblasti a na hrudi. Jistým důkazem syndromu je zmizení bolesti a dalších projevů pod vlivem novokaininizace.

Kardialgický je jedním z reflexních viscerálních syndromů cervikální osteochondrózy. U tohoto syndromu vedou na klinice příznaky podobné angině pectoris. Není izolován a postupuje zpravidla na pozadí jiných projevů cervikální osteochondrózy. V diferenciální diagnostice kardiologického syndromu u cervikální osteochondrózy je důležitá kombinace bolesti v oblasti srdce s bolestí v cervikálních a cervikálních ramenních oblastech, závislost bolesti na poloze hlavy, neúčinnost koronarolytik, absence změn EKG s více studiími.

Radikulární syndrom (diskogenní cervikální radikulitida) se vyskytuje nejčastěji, když je kořen páteře stlačen herniovanou meziobratlovou ploténkou, osteofytem nebo zahuštěným žlutým vazem. Nemoc se obvykle vyvíjí akutně po fyzické námaze a ochlazení. Spolu s bolestmi, svalově-tonickými a vegetativně-vaskulárními projevy jsou charakteristické změny citlivosti, reflexu (snížení nebo zánik reflexů) a motorické (paréza, paralýza) koule. Kořeny C4-C8 jsou nejčastěji postiženy v krční páteři. S porážkou kořenů C4-C5 je charakteristický proximál a pro C5-C8 - distální paréza ruky.

Radikulární vaskulární syndrom (radikulopatie)by měl být diagnostikován, když na pozadí vymizení syndromu bolesti dojde k akutnímu pohybu a senzorickým poruchám radikálního typu. Když je proces lokalizován v kořenech C5-C6, dochází k slabosti svalů ramenního pletence (Parsonage Turnerův syndrom). S porážkou kořenů C7-C8 se v prstech vytvoří slabost a necitlivost.

Spinální syndromy způsobené cervikální osteochondrosou se mohou vyvinout, když se mícha a její cévy stlačí herniaci disků, zadním osteofytem, ​​hypertrofovaným žlutým vazem. Klinicky se projevují bolestí v děložním čípku, ochablou parézou paže a spastickou parézou nohou a smyslovou poruchou. Lézie míchy má relativně malý podíl mimo jiné komplikace osteochondrózy. Avšak z hlediska svého klinického významu je diskogenní cervikální myelopatie jednou z důležitých odvětví studia degenerativních lézí páteře.

Chronická porucha míchy (myelopatie)je častější u starších lidí s těžkou aterosklerózou a cervikální osteochondrózou. Vyznačuje se pomalým nárůstem ochablé parézy rukou a poruchy pohybu obvykle převládají nad citlivými.

Klinické projevy cervikální osteochondrózy u lidí různého věku jsou velmi různorodé jak z hlediska kombinace syndromů a symptomů, tak z hlediska závažnosti. S věkem citlivost nervových vodičů na mechanické podněty významně klesá, což vede ke snížení závažnosti reflexních svalových tonických neurodystrofických reakcí. Na druhé straně, jak člověk stárne, s vývojem dystrofických destruktivních změn v páteři, přicházejí do hry ochranné, kompenzační reakce těla, omezující stupeň nestability a fixující jej, což přirozeně vede ke snížení jeho klinických projevů.

Léčení cervikální osteochondrózy

Účinná léčba cervikální osteochondrózy je možná, pokud je hlavním principem její léčby dlouhodobé, stupňovité, systematické a diferencované používání terapeutických metod. Metody léčby by navíc měly být vybírány s ohledem na moderní teorii mechanismu vývoje patologického procesu. Proto při předepisování léčby cervikální osteochondrózy bereme v úvahu chronickou a progresivní povahu průběhu tohoto onemocnění. Různé klinické projevy cervikální osteochondrózy diktují potřebu použití různých terapeutických faktorů, které ovlivňují různé vazby v patogenetickém řetězci. Dobrý léčebný účinek při léčbě pacientů s takovou patologií je pozorován při kombinované akupunktuře s farmakoterapií, vakuové terapii, fyzioterapii, manuální terapii, moxa terapii atd. Je třeba také poznamenat, že upřednostňují se jemné a šetrné metody manuální terapie.

Průměrná doba léčby cervikální osteochondrózy na naší klinice je 10-15 relací. Po dokončení léčby obdrží pacient doporučení pro provádění zátěžové terapie a další prevenci recidivy onemocnění.