Hlavní příznaky a příznaky osteochondrózy krční páteře

Bolest krku s osteochondrózou

Cervikální osteochondróza je velmi časté onemocnění, které postihuje muže i ženy stejně. Věk zde navíc nehraje zvláštní roli. Příznaky cervikální osteochondrózy se vyskytují nejen u starších osob, jejichž patologie je důsledkem přirozeného procesu stárnutí. Toto onemocnění se stále častěji vyskytuje u mladých lidí a ve většině případů si za to mohou sami.

Důvody pro rozvoj patologie

Tato léze páteře má degenerativní-dystrofický charakter. To znamená, že na obratlích i na všech jejich strukturních prvcích dochází k patologickým změnám, které již není možné zvrátit v pozdějších stádiích. Tento typ osteochondrózy je považován za nejnebezpečnější, protože jeho důsledkem je narušení hlavních nervových kořenů a cév, které krmí mozek. To znamená, že v průběhu času páteř přestane normálně fungovat po celé své délce.

Lze rozlišovat následující důvody rozvoje onemocnění:

 1. Zvedání a pohyb těžkých předmětů.
 2. Významné sportovní zátěže.
 3. Nesprávné přenášení závaží.
 4. Dlouhodobé dodržování statické polohy: práce u počítače, psaní poznámek, čtení knih, práce v kanceláři. To je hlavní důvod pro mladé lidi.
 5. Genetický faktor.

Přirozeně, zánětlivé procesy, které vznikly v páteři nebo jiných částech těla, mohou také vyvolat osteochondrózu krku. Jiné důvody nejsou vyloučeny: hypotermie, trauma, chirurgický zákrok.

Klasifikace příznaků

Léčba páteře by tedy měla být prováděna až poté, co bude pacientovi stanovena přesná diagnóza. A k tomu potřebuje lékař znát klinický obraz pacienta a používat všechny instrumentální vyšetřovací metody. Příznaky, které se u pacienta vyskytnou, závisí na stupni poškození systémů těla:

 1. Většina příznaků ze strany mozku je způsobena zhoršeným krevním oběhem v důsledku vaskulární komprese.
 2. Obraz poškození periferních nervů se objevuje v důsledku komprese nervových kořenů, které opouštějí vertebrální foramen.
 3. Těžké neurologické poruchy se objevují v pozdních stádiích vývoje onemocnění v důsledku sevření míchy.

Nyní můžete podrobněji zvážit hlavní příznaky cervikální osteochondrózy.

Nejběžnější příznaky patologie

Navzdory důvodu, který přispěl ke vzniku problému, je klinický obraz u všech pacientů téměř vždy stejný. Osteochondróza krční páteře má následující příznaky:

 • Bolestivé pocity. Jsou lokalizovány v oblasti krku, zadní části hlavy a límce. Bolest se může rozšířit také na ramena, hrudník, klíční kost kostry. Pro osteochondrózu jsou charakteristické časté migrény. Postupně se nepohodlí stává bolestivým, chronickým. Exacerbace patologie způsobuje bolesti při střelbě. Svaly jsou zároveň velmi napnuté. Někdy může tento příznak odstranit pouze injekce - anestetická blokáda.
 • Tinnitus, dusný pocit. K tomu dochází v důsledku zhoršení přívodu krve do vestibulárního aparátu.
 • Závrať. Je to způsobeno nedostatkem kyslíku, protože vnitřní ucho je špatně zásobeno krví. Tento stav je navíc doprovázen nekontrolovanými nepravidelnými pohyby žáků.
 • Mdloby, z nichž pacient vychází dostatečně rychle, pokud dojde ke zlepšení krevního oběhu v postižené oblasti.
 • Pocit nedostatku vzduchu. Prezentovaný příznak se objevuje v důsledku podráždění bránicového nervu. To znamená, že pacient prostě není schopen se zhluboka nadechnout. Také chrápe a může náhle přestat dýchat. V průběhu času se u pacienta objeví dušnost a záchvaty udušení. Další hladovění kyslíkem poškodí mozkovou tkáň, což má za následek zhoršenou pozornost a paměť.
 • Nevolnost. Někdy je jakýkoli pohyb těla nebo hlavy doprovázen zvracením, které je obtížné kontrolovat. Pacientova chuť k jídlu je narušena, váha je snížena.
 • Závratě a nevolnost jsou příznaky cervikální osteochondrózy
 • Problémy se zrakem. Cervikální osteochondróza může způsobit takový příznak jako "mouchy" před očima nebo mlha, snížená závažnost, porušení zaměření pohledu. Cvičení nebo nošení brýlí navíc problém nevyřeší.
 • Změna tlaku. Tento stav nastává v důsledku křečí tepen. Pacient může dokonce ztratit vědomí.
 • Suchý a hrudkovitý pocit v krku. Někdy je to jediný příznak, který říká, že je postižen krk. Osteochondrózu tedy v tomto případě lze snadno zaměnit s jinými patologiemi.
 • Zvýšení teploty. Tento příznak je neobvyklý. Kromě toho se nemění bazální teplota, ale místní teplota. Kůže kolem krku je horká a červená.
 • Omezená mobilita. Krk se zdá být klínový. A při otáčení hlavy můžete také slyšet nepříjemné praskání a skřípání na krku.
 • Slabost v pažích a pocit pálení mezi lopatkami.
 • Narušená koordinace pohybů, která ovlivňuje pacientovu chůzi.

Některé z výše uvedených příznaků cervikální osteochondrózy nejsou specifické. Proto je poněkud obtížné diagnostikovat onemocnění, protože člověk se neobrací na odborníky včas.

Příznaky nemoci, v závislosti na stupni jejího vývoje

V závislosti na tom, jaké příznaky jsou u pacienta pozorovány, jaká je jejich prevalence a intenzita, můžeme hovořit o stádiu vývoje osteochondrózy krční páteře. Každý stupeň má své vlastní charakteristiky:

 1. První etapa. Je doprovázeno pravidelnými bolestmi hlavy, nepohodlí na krku, ramenou, pažích. Existuje mírné omezení mobility. V oblasti límce může dojít k mírnému snížení citlivosti pokožky. V této fázi se léčba prakticky neprovádí, protože pacienti nevyhledávají lékařskou pomoc. Někteří pacienti se pokoušejí léčit osteochondrózu doma pomocí lidových prostředků.
 2. Druhá fáze. V krční páteři se bolest zesiluje, je slyšet nepříjemná krize. V oblasti ramen i rukou se objevuje vážné porušení citlivosti. Bolesti hlavy v této fázi prakticky nezmizí, zhorší se zrak pacienta, objeví se hluk v hlavě a uších a sníží se jasnost šlachových reflexů. Během exacerbace osteochondrózy se objevují bolesti střel, které vyzařují pod lopatkou. Zde již není možné si nevšimnout příznaků onemocnění a pacient se snaží navštívit lékaře. Ztráty se však již nelze úplně zbavit. Bude možné zpomalit pouze jeho další vývoj.
 3. Třetí fáze. Zde jsou kolagenová vlákna disku již zničena, vzhled herniálního výčnělku. Fixace obratlů je narušena a začínají vypadávat. Může dojít dokonce k dislokacím. U pacienta se objevují velmi silné bolesti krku a srdce, dochází k paréze a paralýze horních končetin, páteř je ohnutá. Reflexy šlach v této fázi vývoje osteochondrózy prakticky chybí. Komplikací tohoto stupně cervikální osteochondrózy je páteřní mozková příhoda.

Pokud se člověk „zachrání" z nemoci doma bez konzultace s lékařem, může toto chování vést k invaliditě.

Osteochondrózu krční páteře nelze úplně vyléčit, ale včasná a správná terapie může zpomalit její postup.

Jaké syndromy způsobují osteochondrózu?

Existují tedy určité sady příznaků, které naznačují, že osoba má určitý syndrom. Pokud alespoň jeden znak chybí, není třeba o takovém patologickém stavu mluvit.

Existuje několik syndromů vyvolaných cervikální osteochondrózou:

 • Radikulární. Jiným způsobem jej lze nazvat „cervikální radikulitida". Vypadá to jako důsledek sevření nervů. Je charakterizován následujícími příznaky: přítomnost bolesti vyzařující do lopatek, probíhající podél ramene a zasahující do předloktí a prstů; vzhled "much" před očima; brnění v prstech, předloktí, rukou. Lokalizace příznaků se může lišit podle toho, který pár kořenů je poškozen.
 • Dráždivý reflex. Je charakterizována akutní pálivou bolestí na krku a týlním hrbolu, která se objevuje v důsledku pohybu po spánku, při kýchání. Na hrudi mohou být nepříjemné pocity.
 • Syndrom vertebrální arterie. Zde vynikají tyto příznaky: ztráta vědomí, nevolnost, silná bolest hlavy v přírodě, zasahující do temenní, časové a týlní části lebky. Pacient je charakterizován slabostí, poruchou sluchu, bolestmi očí a rozmazaným viděním.
 • Srdeční. Má to zvláštnost - je snadné jej zaměnit za záchvat anginy pectoris, takže předepsaná léčba se může ukázat jako chybná. Pokud je pacientovi diagnostikována cervikální osteochondróza, jsou příznaky srdečního syndromu následující: náhle se objevující bolest, která se zvyšuje s nejmenším pohybem; tachykardie; neschopnost zastavit záchvat pomocí speciálních pilulek na srdce, které podporují expanzi koronárních cév. Na kardiogramu zároveň nejsou žádné známky poruch oběhu.

Vzhledem k tomu, že osteochondróza má chronickou formu, pravidelně dochází k jejím exacerbacím. Intenzita příznaků se zvyšuje. Pocity mohou přetrvávat po dlouhou dobu a odstranit je lze pouze pomocí anestetické injekce. Tablety nemusí být účinné.

Jak je diagnostikována patologie?

Aby bylo možné přesně určit závažnost osteochondrózy, identifikovat rozsah destrukce obratlů, musí pacient podstoupit důkladné vyšetření. Zahrnuje následující postupy:

 • Externí vyšetření pacienta.
 • Neurologické testy.
 • Duplexní skenování nebo Dopplerův ultrazvuk cév.
 • MRI.
 • CT.
 • RTG krční páteře ve dvou projekcích.
 • Elektrokardiogram.

Laboratorní analýzy v tomto případě nejsou informativní. Ačkoli někdy jsou předepsány k určení příčiny rozvoje osteochondrózy.

Vlastnosti léčby patologie

Léčba cervikální osteochondrózy musí být provedena v prvních fázích. Nemocný člověk může navíc užívat potřebné léky, provádět terapeutická cvičení doma, ale pouze po důkladném vyšetření a konzultaci s odborníky.

Terapie musí být komplexní. Nestačí jen odstranit příznaky patologie. Je nutné se pokusit obnovit funkčnost krční páteře. K tomu člověk potřebuje léky (léky proti bolesti, hormonální, komplexy vitamínů, chondroprotektivní léky) a terapeutická cvičení.

Aby se odstranila silná bolest, kterou pilulky nemohou zastavit, používá se speciální injekce, která se provádí v mezikloubní oblasti. Tato metoda blokování však může být použita pouze několikrát ročně.

Kromě léčby drogami jsou pacientovi nabízeny fyzioterapeutické procedury: masáže, ultrazvuk a ultrafialové ošetření. Pokud konzervativní terapie nefunguje, je pacientovi předepsán chirurgický zákrok. Je to ale spíše extrémní opatření a je lepší nedovolit onemocnění do takového stavu.