Proč dochází k osteochondróze bederní páteře?

Mnoho z nás zná bolesti zad, které na dlouhou dobu narušují normální život. Ačkoli příčinou může být trauma, neurologická onemocnění nebo malformace páteře, osteochondróza bederní páteře se často stává provokátorem nepříjemných pocitů. Toto degenerativní onemocnění se může objevit i v mladém věku, jeho počáteční projevy lze detekovat iu dospívajících a školáků, ale většinu pacientů tvoří lidé po 40 letech. Změny v páteři spojené s osteochondrózou mohou nastat v kterékoli části, od krční po bederní a sakrokokcygeální. Nejběžnější formou, která přináší pacientům mnoho nepříjemných a bolestivých pocitů, je osteochondróza bederní páteře. Co je to za patologii, co je pro ni typické a bolesti v dolní části zad vždy mluví o této nemoci.

Osteochondróza bederní páteře: jaká je podstata patologie?

Osteochondróza je termín odvozený ze dvou slov: řecký osteon, což znamená kost, a chondron, což je chrupavka. Osteochondróza bederní páteře (a také všech ostatních) je tedy iniciována změnami chrupavky disků, které jsou přirozenou „výstelkou" mezi obratli a tlumičem při pohybu. Změny ve struktuře disku a jeho funkčnosti jsou doprovázeny přirozenou reakcí v těle obratle. S tímto onemocněním dochází v těle disků postupně k degenerativním změnám. Výška disku klesá, v důsledku čehož dochází ke ztrátě jeho fyziologické funkce, což způsobuje nestabilitu a změny obratlů. Jak nemoc postupuje, dojde k reakci v čelní desce těla obratle. Tuto reakci lze rozdělit do tří fází: edém způsobený podvýživou a dystrofickými změnami, degenerace tuků a v poslední fázi skleróza.

Příčiny osteochondrózy páteře

Naše vertebrální ploténky se začínají postupně deformovat a měnit, až nám bude asi 20 let. Postupné snižování tekutin v těle disku vede ke zmenšení velikosti prostoru mezi obratli (chondróza). To znamená, že disk již nemůže fungovat jako tlumič nárazů a napětí v předních a zadních podélných vazech obratlů se mění. Výsledkem je mnohem větší zátěž páteřních kloubů, která se rok od roku zvyšuje. Páteřní vazy nejsou umístěny správně a jsou nerovnoměrně roztažené a pohyblivé segmenty páteře se postupně stávají nestabilními. Hřbetní segment se obvykle skládá ze dvou sousedních těl obratlů a disku mezi nimi. Horní a dolní koncové destičky v těle obratle jsou vystaveny většímu namáhání, postupně se vyvíjejí zahušťovací zóny (skleróza) a hřebeny na hranicích (spondylofyty). Díky těmto změnám se v budoucnu vytvoří celý klinický obraz onemocnění.

Jaké jsou příznaky osteochondrózy bederní páteře?

bolesti zad s osteochondrózou

Téměř jakákoli forma onemocnění se projevuje ve formě nesnesitelné bolesti zad, která je obtížně kontrolovatelná a která postihuje určitý segment páteře (od krku po dolní část zad a křížovou křídu). Příznaky osteochondrózy bederní páteře mohou zůstat omezeny pouze na páteř (v bederní oblasti) nebo se šířit do nohou, pokud pocházejí z bederní páteře, nebo paže, pokud pocházejí z krční páteře.

Příznaky se mohou objevit během odpočinku, námahy nebo obvyklé činnosti. Mohou se objevit radikulární příznaky způsobené kompresí, podrážděním v oblasti nervového kořene nebo pseudoradikulárními příznaky, pokud je příčina ve fazetovém kloubu nebo sousedních svalech. Osteochondróza bederní páteře je často kombinována s lézemi v jiných oblastech - hrudní, krční páteře - pak budou příznaky širší. Jinými slovy, nepohodlí a bolest provokují nejen jeden segment, který je poškozen, ale i několik oblastí osteochondrózy najednou. Nemoc má zvlněný průběh s obdobími exacerbací (příznaky mohou vážně narušit normální život) a dočasných remisí, kdy se projevy zmenší nebo téměř zmizí. Jakékoli fyzické či psychické faktory však mohou vést k náhlému relapsu.

Jak je diagnostikována osteochondróza páteře?

Diagnóza je založena na studiu anamnézy a stížností pacienta, fyzickém vyšetření s identifikací typických příznaků a neurologickém vyšetření. Dnes jsou lékaři stále více nakloněni provádět instrumentální diagnostiku, protože jiné patologie jsou často skryty pod rouškou osteochondrózy.

Například u pacientů trpících přetrvávajícími bolestmi zad a plánujících chirurgický zákrok ke zmírnění bolesti je zdraví kostí důležitým faktorem. Pokud se u pacienta před operací zjistí nízká hustota kostí, může to ovlivnit plán léčby osteochondrózy před, během a po zákroku. Studie z Hospital for Special Surgery (HSS) v New Yorku ukázala, že počítačová tomografie bederní páteře před operací ukázala, že významný počet pacientů měl nízkou hustotu kostí, která nebyla dříve diagnostikována.

Téměř polovině z téměř 300 testovaných pacientů byla diagnostikována osteoporóza nebo její předchůdce, osteopenie. Je obzvláště důležité to vzít v úvahu ve věku nad 50 let. Prevalence nízké kostní minerální hustoty v této skupině byla 44% a 10, 3% bylo diagnostikováno s osteoporózou. Nízká kostní hustota je známým rizikovým faktorem zlomenin obratlů a tento stav může být přitěžujícím faktorem při léčbě osteochondrózy.

Léčba osteochondrózy páteře

masáž pro bederní osteochondrózu

Možnosti léčby závisí na závažnosti vašich příznaků. Fyzikální terapie je hlavní metodou úlevy od bolesti v raných stádiích. Používá se ultrazvuk, elektroléčba, tepelné ošetření. Léčba je doplněna vhodně sladěnou léčbou bolesti, jako jsou NSAID, myorelaxancia a steroidy. Lze použít injekční postupy - blokády, injekce spouštěcího bodu. Zobrazeny jsou manuální terapie, osteopatie, cvičební terapie.

Chirurgická léčba je vždy poslední možnost. Existují situace, kdy je nutná operace. Příkladem může být ochrnutí močového měchýře nebo konečníku způsobené zúžením páteřního kanálu nebo prolapsového disku, což je velká herniovaná disketa. Možnosti operace se volí ve spolupráci s lékařem. Po chirurgickém ošetření však problém není zcela odstraněn, je nutná dlouhodobá rehabilitace a celoživotní podpůrná léčba. To je způsobeno skutečností, že osteochondróza nikde nezmizí, může postupovat v jiných odděleních.