Bolesti dolní části zad: příčiny výskytu, metody diagnostiky a léčby

Bolest dolní části zad epizodické nebo konstantní povahy často naznačuje, že se v těle postupně vytváří zánětlivé nebo degenerativně-dystrofické onemocnění. Včasná diagnostika tohoto onemocnění může zvýšit šanci na úplné uzdravení. Bolest v lumbosakrální oblasti páteře může naznačovat osteochondrózu, kýlu, výčnělky, infekci nebo problémy s vnitřními orgány.

Proč bolí spodní část zad?

Pokud si člověk stěžuje na bolestivé projevy v bederní páteři, nejprve lékař vysloví podezření na problémy pacienta s pohybovým aparátem. A teprve poté, co jsou taková onemocnění vyloučena, se provádí důkladné vyšetření za účelem posouzení stavu vnitřních orgánů.

bolest zad v bederní oblasti

Je to proto, že dochází k obecné inervaci bederních obratlů a meziobratlových plotének s kmeny nervové tkáně. Z tohoto důvodu může být výskyt bolesti, například v zažívacích orgánech, dán pouze bederní oblasti. Pojďme se podrobně seznámit s některými příčinami bolestí v kříži.

Nadměrné zatížení

Je to relativně přirozený zdroj bolesti zad. Při těžké fyzické práci nebo aktivním sportovním tréninku je svalová tkáň vystavena nadměrnému stresu. Hromadí se v něm kyselina mléčná, která dráždí tkáně kosterních svalů. Výsledkem je, že kromě bolesti člověk zaznamená výskyt dostatečně silného pocitu pálení. Jakékoli nepohodlí zmizí po krátké přestávce, protože kyselina mléčná se vylučuje ze svalů.

V případě bolesti dolní části zad pokaždé během cvičení, pokud se jejich intenzita nezmění po dobu několika hodin, měli byste se poradit s lékařem. Nadměrné školení, zvedání těžkých předmětů často vyvolává výskyt mikrotraumat v ploténkách a obratlích, vznik chorob degenerativně-dystrofické povahy.

Osteochondróza a intervertebrální kýla

Lumbální osteochondróza bederní fáze I, II a III je hlavní příčinou bolestí zad. V rané fázi se pacient obává menšího nepohodlí, což naznačuje mírnou destrukci meziobratlových plotének.

osteochondróza páteře jako příčina bolesti zad

V případě, že se pacient v tomto období obrátil o pomoc k neurologovi, je možné úplné vyléčení nemoci a částečné obnovení zničených tkání. Ostrá, silná bolest, která se zvyšuje během ohýbání nebo kroucení kmene, naznačuje vážné poškození struktury páteře.

Na pozadí II nebo III radiologického stupně osteochondrózy je často pozorována tvorba hernií nebo výčnělků. Z tohoto důvodu se objevuje pronikavá bolest a je také možné vyvinout závažné komplikace - radikulární syndrom, diskogenní myelopatie.

Gynekologická onemocnění

Nepohodlí v bederní páteři často trápí ženy, u kterých byla diagnostikována adnexitida, zánět, který současně postihuje vaječníky a vejcovody (přídavky dělohy). Kromě syndromu bolesti si pacienti všimnou výskytu výtoku z genitálií, výskytu problémů s koncepcí a nepravidelností v menstruačním cyklu.

Podobná symptomatologie je pozorována při zánětu děložních přívěsků, tvorbě cysty ve vaječnících a tvorbě polypů v děloze.

Nemoc ledvin

Vzhledem k tomu, že ledviny jsou umístěny přímo vedle bederní oblasti, může se při snížení jejich funkčnosti člověk cítit bolest v dolní části zad. Skutečnost, že jsou ovlivněny tyto spárované orgány ve tvaru fazole, je indikována porušením funkce moči, výskytem hnisavých nebo krvavých nečistot v moči a obecně zhoršením pohody.

Bolest v bederní páteři je často znepokojující v přítomnosti takových onemocnění: cystitida (včetně hemoragické), glomerunonefritida, pyelonefritida, akutní a chronické selhání ledvin.

Nesoucí dítě

těhotenství jako příčina bolestí zad

Jedná se o jeden z přírodních faktorů, který vede k nepříjemným projevům v bederní páteři. Když žena porodí budoucí dítě, děloha a plod se zvětší, což způsobí narušení nervových receptorů umístěných níže.

V posledním trimestru začíná tělo nastávající matky produkovat speciální hormon - relaxin. To vede k uvolnění vazů, šlach, aby se usnadnil průchod plodu porodními cestami. Z tohoto důvodu se intenzita bolesti může dramaticky zvýšit.

Endometrióza

Jedná se o běžné gynekologické onemocnění, na jehož pozadí vnitřní děložní tkáň roste za své hranice. Endometrioidní tkáň má zvýšenou citlivost na hormony syntetizované tělem, z tohoto důvodu se endometrióza projevuje jako měsíční krvácení. Z tohoto důvodu se vyvíjí zánět, jehož jedním ze znaků je bolestivý syndrom vyzařující do lumbosakrální oblasti páteře.

Menstruace

Bolestivé projevy tažné povahy střední závažnosti se objevují u poloviny žen před menstruací nebo během krvácení. Tato bolest je zcela přirozená a zmizí okamžitě po skončení menstruace. Nepohodlí lze pociťovat také v dolní části zad.

bolest zad v bederní oblasti

Patologická etiologie bolesti dolní části zad během menstruace je indikována přítomností dyspeptických poruch, průjmem nebo zácpou, častými bolestmi hlavy a závratěmi. V podobné situaci může být ženě diagnostikována algomenorea nebo menstruační dysfunkce.

Velikost prsou

Páteř u žen s velkými prsy je silně zatížena. Pokud nejsou mléčné žlázy správně rozloženy, zvyšuje se riziko vzniku degenerativně-destruktivních procesů. Ženy s velkými prsy se často hrbí, což přispívá ke zhoršení páteře.

Nepohodlné boty

Bolestivé pocity v bederní páteři, které se objevují na konci pracovního dne, jsou běžným stavem žen, které chodí v těsných botách na vysokém podpatku. To vede k narušení cév, poruchám krevního oběhu v dolních končetinách a pánevních orgánech. Výsledkem je, že výživa meziobratlových plotének v bederní oblasti se zhoršuje, kvůli čemuž jsou zničeny. Situace se zhoršuje kvůli zvýšenému namáhání páteře.

Menopauza

Během období menopauzy v těle ženy dochází ke snížení produkce estrogenů podílejících se na regulaci procesů obnovy v pohybovém systému. Kostní struktura ztrácí schopnost plně asimilovat stopové prvky potřebné k její obnově. Stává se křehkým, což může vést k častým zlomeninám. Bolestivé projevy v bederní páteři během menopauzy mohou naznačovat kostní resorpci, vznik osteoporózy.

Nadváha

cvičení židlí k léčbě bolestí zad

Nadváha je jednou z příčin lumbosakrální osteochondrózy. Nadváha zvyšuje zátěž meziobratlových plotének, což vede ke zvýšenému riziku mikrotraumy s dalším ničením obratlových tkání.

Osoba s nadváhou obvykle špatně jí. Jeho strava je bohatá na vysoce kalorická jídla a čerstvá zelenina a ovoce obsahující esenciální stopové prvky a vitamíny nejsou konzumovány v dostatečném množství. Se zvýšeným zatížením v kombinaci s nedostatkem užitečných látek existuje tendence k tvorbě osteochondrózy bederní oblasti.

Onkologie

Změny v genetické struktuře buněk vedou k porušení regulace jejich růstu a reprodukce. V důsledku toho dochází k patologické proliferaci tkáně, vzniku nádoru benigní nebo maligní povahy.

Bolest v bederní páteři se může projevit na pozadí narušení citlivých nervových receptorů, páteře, měkkých tkání a oběhového systému. Vápník je ve velkém množství absorbován novotvarem, v důsledku čehož se v kostní tkáni vyvíjí nedostatek této látky, což vede k řídnutí kostí.

Podchlazení

Svaly kostry v lumbosakrální oblasti jsou často zapáleny vlivem nízkých teplot. To se stává důvodem pro vznik myositidy - nemoci, která se projevuje syndromem lokální bolesti v poškozených svalech. Jeho intenzita se při pohybu a palpaci výrazně zvyšuje. Na pozadí zánětlivého procesu dochází ke zvýšení svalového tonusu, což způsobuje, že dolní část zad je méně pohyblivá.

Odrůdy bolesti

bolest v dolní části zad

Počáteční diagnózu lze stanovit na základě podrobného popisu znepokojující symptomatologie. U každé nemoci se bolest projevuje různou závažností, četností a stavem předcházejícím jejímu výskytu.

Silná bolest

Tento bolestivý syndrom je typický pro stupeň II a III bederní osteochondrózy. V této fázi došlo k významnému zničení meziobratlových plotének a jejich amortizační charakteristiky byly ztraceny. Nejsou schopni změkčit zátěž během pohybu, což způsobuje, že je struktura obratle nestabilní.

To vede ke kompresi měkkých tkání. Silná bolest začíná obtěžovat i v nehybném stavu, roste na pozadí zatáček a zatáček, hlasitý smích, kašel a kýchání. Kromě toho se ve svalech objevuje pocit „husí kůže" a slabosti.

Ostrá bolest

Důvodem vzniku syndromu akutní bolesti je stlačení receptorů v páteřním kanálu osteofyty nebo disky. To je typické pro záchvat lumbága, často se projevuje revmatickými chorobami, lumbosakrální osteochondrózou, radikulopatiemi.

Bolestivé pocity jsou tak výrazné, pronikavé a pálivé, že se pacient nemůže hýbat. Člověk si často nemůže narovnat záda kvůli strachu, že se objeví bolest.

Je to tupá bolest

Bolest v bederní páteři tupého, bolestivého a naléhavého charakteru je charakteristická pro onemocnění vnitřních systémů, včetně genitourinárních a reprodukčních orgánů. Takové nepohodlí může naznačovat vývoj osteochondrózy, spondyloartrózy, spondyloartrózy.

Bolest není lokalizována, ale může vyzařovat do boků, hýždí a kotníků. Bolestivá bolest je často důkazem destruktivního procesu v páteři nebo zánětu ve vnitřním systému.

Chronická bolest

cvičení na bolesti zad

Bolest stálé povahy v dolní části zad naznačuje transformaci nemoci na chronickou. Je to ostré, silné během relapsu, vyzařující do blízkých oblastí těla. Během období remise se objevují mírné nepohodlí během podchlazení, fyzické námahy, exacerbace jiných onemocnění, akutních respiračních virových infekcí.

Syndrom bolesti se zvyšuje na pozadí ohýbání, otáčení trupu, chůze po schodech a chůze po dlouhou dobu.

Diagnostická opatření

Nemoc je diagnostikována na základě stížností pacienta, jeho vizuálního vyšetření, anamnestických údajů, výsledků instrumentální a laboratorní diagnostiky. Nejinformativnější při identifikaci problémů s muskuloskeletálním systémem je rentgenové vyšetření. Na výsledném obrázku můžete vidět pozměněné obratle, vytvořené osteofyty (kostní útvary).

Pokud má lékař podezření na vývoj kýly, jsou předepsány výčnělky, onemocnění vnitřních systémů, ultrazvuk, MRI a CT. Díky těmto diagnostickým metodám je možné zjistit, kde je onemocnění lokalizováno, posoudit stupeň progrese zánětu.

Klinická studie krve a moči je povinná. Pokud existuje podezření na přítomnost systémového onemocnění (dna, revmatoidní artritida), provede se biochemická sérologická studie.

Jakého lékaře kontaktovat

Bolest zad se často objevuje po poranění - subluxace obratlů, silné modřiny, léze páteřního kanálu. V takové situaci budete potřebovat pomoc traumatologa.

Můžete také navštívit terapeuta. Takový lékař dokáže diagnostikovat onemocnění páteře, vnitřních systémů. Po prozkoumání výsledků diagnostiky určí, která úzká konzultace odborníka je nutná (revmatolog, neuropatolog nebo ortoped) k předepsání další léčby.

vyšetření pacienta lékařem na bolesti zad

První pomoc

Pokud dojde k silné akutní bolesti, měla by být oběť položena na tvrdý povrch v poloze, ve které se nepohodlí stává méně výrazným. Můžete si lehnout s mírně pokrčenými koleny a dát si pod ně srolovanou deku. Chcete-li rychle zmírnit bolest, můžete si vzít jakýkoli nesteroidní protizánětlivý lék.

Terapeutické akce

Analgetika mohou pomoci zbavit se bolesti zad. Jejich účinek nebude trvat dlouho, pokud nebudete správně léčit základní onemocnění. Některé patologie vnitřních systémů jsou dobře léčeny, včetně onkologie. Úplná obnova zničených meziobratlových plotének a deformovaných obratlů na pozadí osteochondrózy je však nemožná. Cílem terapie je dosáhnout stabilní remise, během které neobtěžuje bolest v bederní páteři.

Drogová terapie

Za prvé, pro bolesti zad je předepsán příjem nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) ve formě tablet nebo kapslí.

V případě onkologických onemocnění se uchýlí k pomoci narkotických analgetik. Pokud dojde k bolesti v důsledku křečí kosterních svalů, jsou indikovány svalové relaxanci.

Při léčbě onemocnění vnitřních systémů jsou také předepsána analgetika.

Léčba masti a gely

Masti a gely se používají k úlevě od mírného až středního nepohodlí v bederní oblasti. Léky pro vnější použití jsou také zahrnuty do terapeutických režimů ke snížení dávky injekcí a tabletových léků, ke snížení farmakologické zátěže těla.

Pro bolest zad lze předepsat použití externích činidel z následujících skupin:

  1. NSAID - mají protizánětlivé, analgetické a dekongestivní účinky.
  2. Hřejivé gely a masti - mají analgetický, lokálně dráždivý a rušivý účinek.
  3. Chondroprotektory na pozadí osteochondrózy - mají analgetické a protizánětlivé účinky, stimulují zotavení disku.

Injekce

Při výběru léků proti bolesti je lékař založen na typu onemocnění, jeho průběhu a závažnosti syndromu bolesti. K odstranění akutní bolesti se často uchylují k pomoci blokování léků pomocí glukokortikosteroidů a anestetik. Užívání hormonálních látek je pro tělo velmi škodlivé, takže takové postupy lze provádět maximálně 1krát za 1-3 měsíce.

K odstranění silné bolesti jsou NSAID předepisovány ve formě injekcí do svalu.

Fyzioterapie

gymnastika pro bolesti zad

Pokud již byla nemoc diagnostikována, nebo aby se zabránilo jejímu rozvoji, odborníci doporučují pacientům, aby každý den prováděli terapeutická gymnastická cvičení. To pomůže:

  • zlepšit krevní oběh v bederní oblasti;
  • posílit svalový rám zad;
  • snížit intenzitu bolesti.

Gymnastický komplex je vyvíjen ošetřujícím lékařem na základě typu onemocnění, přítomných komplikací a fyzického stavu pacienta.

Masáž

Ke zlepšení dodávky krve a živin do tkání, k normalizaci tónu kosterních a hladkých svalů, k posílení svalů se doporučuje provést masáž:

  • klasický;
  • směřovat;
  • segmentové;
  • konzervovaný.

Masáž je předepsána jak pro terapeutické účely, tak pro prevenci rozvoje exacerbace v chronickém průběhu patologie.

masáž jako způsob léčby bolesti dolní části zad

Tepelné a studené zpracování

Účinek na bederní páteř teplem pomáhá eliminovat bolest, ale pouze po zastavení akutního zánětlivého procesu. Pro tyto účely je vhodná topná podložka, hřejivá mast nebo gel, koupel.

Pod vlivem kryoterapie (léčba chladem) se aktivují adaptační systémy. V jádru tohoto fyzioterapeutického postupu není reakce těla podchlazení vnějších vrstev kůže.

Preventivní akce

Je možné zabránit výskytu bolesti v bederní páteři vyloučením faktorů, které mohou vyvolat výskyt problému. Je nutné přestat chodit v botách na vysokém podpatku, aby se minimalizovala spotřeba velmi kalorických potravin. Pravidelné sporty, plavání a jóga jsou dobrou profylaxí.