Osteochondróza páteře a její příčiny

Nemoc, která se přelévá do chronické formy a poškozuje meziobratlové disky a chrupavky, se nazývá osteochondróza páteře. Začíná dařit obvykle po 25-30 let, chronickém průběhu vzniká již blíže k 40 letům. Osteochondróza je jedním z nejčastějších příčin bolesti zad.

Osteochondróza páteře

Co je to osteochondróza

Pod tímto pojmem máme na mysli onemocnění, nápadný tkáně páteře. Časem páteř se smršťuje a drtí disky. Tyto disky potřebují pro posílení a pohyblivost obratlů. Rozměry meziobratlové ploténky mění, dostávají nedostatečná výživa a přestanou plnit své funkce. Při běžící fázi, degenerativní onemocnění disku zad může vzniknout kýla, nebo zakřivení páteře. Často toto onemocnění se stává příčinou invalidity.

Důvody

Skutečné příčiny vzniku tohoto onemocnění, jako osteochondróza páteře je stále neznámý lékařům, ale tam jsou některé faktory v rozvoji onemocnění, jako je například:

 • Vrozené a získané byliny obratlů pilíř z důvodu častých pádů, úderů.
 • Špatná genetika a onemocnění páteře v rodině.
 • Vyšší věk, nadváha.
 • Ploché nohy, porušení držení těla a jiná onemocnění svalové soustavy.
 • Porušení metabolismu.
 • Sedavý způsob života a atrofie svaly.
 • Prudký pohyb nebo příliš silná zatížení na svaly a kosti, nesymetrické pohyby během cvičení nebo práce.
 • Nevyvážená strava, kouření, užívání drog a alkoholu.
 • Nepříznivé podmínky životního prostředí — příliš vysoká vlhkost vzduchu, nízké teploty a špatné ekologie.
 • Nošení nesprávné obuvi a vysokých podpatků.

To jsou jen základní faktory, které ovlivňují vývoj a průběhu onemocnění. Onemocnění se vyskytuje u lidí zapojených do těžké fyzické práce. Například vzpěrači, stěhováci, gymnastky nebo stavitelé. Stálý stres, nedostatečná fyzická zátěž a dieta může také stát příčinou pro rozvoj takových onemocnění, jako osteochondróza páteře.

Osteochondróza páteře u dospělých a jeho klasifikace

Rozvoj onemocnění může začít již v dospívání, kdy páteř prostě nemá čas růst. Ale postupem času, tento problém zmizí. Děti hodně pohybují, fyzické zátěže, ale také vyváženou stravu s vysokým obsahem vitamínů pomáhají zapomenout na osteochondróza.

Ale s dospělými je to jinak. Osteochondróza páteře u dospělých je spojeno s věkovými změnami, a to je — špatná výživa a krevní oběh chrupavky a kostní tkáně. Meziobratlové disky dospělého člověka se liší svou strukturou, nemají vlastní cévy, takže si jídlo a kyslík z jiných tkání. Zajistit výživu chrupavky — hlavní úkol v boji s osteochondróza. To je možné udělat pouze předvádění cvičení, které jsou vhodné přesně pro skupiny zádových svalů. Také pomůže fyzioterapie, masáže a správné výživy.

Podle vědců v USA výskyt se zvyšuje s každým rokem.

Osteochondróza páteře u dospělých ve Spojených Státech je detekovatelná u více než 30% obyvatel a toto číslo roste každým rokem. On se objeví častěji u mužů, které buď preferují sedavý způsob života, nebo se zabývají v těžké fyzické práce. V Rusku čísla ještě smutnější. Více než 50% dospělé populace ztrácejí výkonnost právě kvůli problémům s nervového systému a pohybového aparátu.

Bolest v zádech, krku a hlavě snižují chuť k životu. Člověk se stává pasivní a podrážděný. Často se vyskytují deprese na pozadí zhoršující se zdraví. Obvykle osteochondróza má řadu přidružených chorob, jako je chronický emocionální kmene, migrény a srdeční selhání systému.

Páteře osteochondróza: příznaky a diagnostika

Příznaky tohoto onemocnění výrazný, zaměnit s čímkoli, je obtížné.

Aby se v rané fázi určit osteochondróza je třeba si zapamatovat jen několik hlavních funkcí, a požádat o kvalifikovanou pomoc.

Osteochondróza páteře u dospělých

Celkem existuje 4 druhy onemocnění: krční, bederní, hrudní a smíšené, to je hned na několika místech obratlů sloup.

Příznaky v závislosti na druhu trochu liší:

 • Pro bederní degenerativní onemocnění disk charakteristický probíhající bolest v dolní části zad, která se občas koná, ale často ustupuje akutními záchvaty.
 • Bolest v zádech se může zvyšovat při fyzické cvičení nebo prudké pohyby.
 • Nejčastěji se bolest mění na střelba. Může dát na orgány malé pánve, kosti křížové a dokonce i nohy.
 • Citlivost nohou je částečně rozbité, a při stále běžící formě a vůbec se nedostane.
 • Člověk je těžké ohnout a udělat zvraty části trupu, pacient se snaží udržet stejnou pozici, aby se dodávat si nepohodlí.

Příznaky krční degenerativní onemocnění disku je poněkud odlišné:

 • Jsou přítomny časté bolesti hlavy, které přetrvávají i po použití léků proti bolesti, zvětšují při otáčení hlavy a svahy.
 • Nemocný může pociťovat silné závratě při pohybu hlavou.
 • Bolest z krční dává v zádech, rukou, hrudní koš.
 • Často nastává zhoršení zraku a sluchu, před očima se objevují tmavé skvrny, je obtížné soustředit pohled na jakémkoli zařízení.
 • Může být pocit, necitlivost jazyka, ale také viditelnou změnu hlasu.

Hrudní osteochondróza může být často zaměňována s krční výhledem, ale existuje několik charakteristických věcí:

 • Pacient může pociťovat bolest na hrudi, lopatky a rukou.
 • Při podchlazení přijde výrazné zhoršení, bolesti syndrom je také zesílen v noci nebo při fyzické námaze.
 • Často člověk je těžké dělat, zhluboka dýchala a výdechy, hrudník by drcený.
 • Na kůži se objeví mravenčení nebo pálení, rychle zmrazit ruce a nohy.
 • Bolest je zesílen při rychlé chůzi nebo běhu.

Diagnostika

Pro toho, aby diagnózu, lékař vypadá pacienta v různých polohách — ve stoje, vleže, vsedě, v pohybu a klidu. Proto při konzultaci je důležité, upřímně říct o všech svých stížnostech, i když bolest mírně zesílen při kašli nebo kýchání. To také může mít vliv na další diagnózy. Pro potvrzení, nebo naopak popírání přítomnosti onemocnění předepisují řadu dalších hardwarových studií. Jedny z nejpopulárnějších typů — to je MRI vyšetření, radiografie a počítačové tomografie.

Páteře osteochondróza, příznaky, které často pomáhají odhalit ještě několik nemocí, jako je kyfóza, meziobratlové kýly a výstupek disků, je třeba definovat u lékaře.

Není to stojí za to zapojit self-léčit a odkládat návštěvu lékaře na hořák. Závisí na tom nejen přítomnost bolestí zad, ale i užitečnost života.

Osteochondróza páteře: léčba léčba a rychlé

Terapie tohoto nebezpečného onemocnění se dělí na 2 druhy — konzervativní a operativní zásah. Vybrat správná léčba může jen specialista, často pacientovi je nutná konzultace hned několik lékařů — neurolog, chirurg a traumatolog.

Více běžící formy onemocnění lze odstranit pouze s pomocí operací. Dále je nutná konzervativní léčba, která pomáhá obnovit tělo. Pooperační období zahrnuje masáže, fyzioterapie a výživy.

Léčba léčba

Často lékař předepíše při detekci tohoto onemocnění, jako je osteochondróza páteře, léčba může uskutečňovat pomocí podaných léků. To v kombinaci spolu s určitou dietou, která spočívá v jídelníčku více minerálních látek a vitamínů. Velký přísun vitamínů je třeba při užívání léků, aby oni nemají žádný negativní účinek na kost, kardiovaskulární systém a GIT.

Léčba degenerativní onemocnění disk páteře s pomocí léků může zahrnovat hned několik druhů:

 • Aplikace analgetické a protizánětlivé léky.
 • Proti křečím komplex.
 • Antioxidanty.
 • Mikrocirkulace krve.
 • Přípravky pro obnovu chrupavky.

Ale nedívejte se jen na léky. Často je "pasivní" léčba nedává požadované výsledky, a někdy vůbec ukáže být k ničemu metodou. Důležité není jen čekat na zlepšení, a zabývat se svým zdravím a fyzickou formou. I při běžící formě pacientům umožněn řadou cvičení ke zlepšení svalový tonus a zlepšit krevní oběh.

Konzervativní léčba by měla vždy skládat z několika metod, například:

Páteře osteochondróza
 • Fyzioterapie.
 • Manuální terapie a masáže.
 • Fyzioterapie zdravotnické přístroje.
 • Vyvážená strava a práce s duševní stav v případě stresu.

V mnoha případech pacientům pomáhá pohybová terapie, masáže a manuální terapie. Většina lékařů se snaží obejít léčbu bez léků, tak jako všechny léky nejen léčí, ale také způsobí určitou škodu tělu.

Masáže a terapie manuální

Často pacienti jezdí na léčbu do manuální terapeuti. Ale to je jen prevence onemocnění, nebo skvělý způsob, jak zmírnit akutní záchvaty bolesti. Postup by měl být prováděn pouze kvalifikovanými odborníky. Je často nemocný, nabízejí projít kurz masáží, nebo i akupunktury. Na výběr maséra je třeba brát s maximální opatrností, protože jakýkoliv chybný krok může přinést bolesti a dokonce i zranění páteře.

Akupunktura pomáhá vést na normální hormonální pozadí, odstranit silné bolesti a křeče, přivést zpět tón svaly.

Fitness

Zvýšit účinnost masáže a léčiv je možné pomocí cvičení. Ale je třeba si pamatovat, že je třeba provádět pravidelně a bez fanatismu. Rovněž nelze cvičit při astmatických onemocnění. Nejprve je nutné odebrat zhoršení. Speciální soubor cvičení by měl vybrat doktor, to závisí na stadiu onemocnění. Ale nejčastěji je to jednoduché gymnastický pohyb bez prudkých pohybů.

Pohybová terapie pomáhá zmírnit bolestivý, posílení svalové rám a odstranit křeče. Technika masáže a tělesné výchovy často dává možnost odsunout na pozadí aplikace léků.

Fyzioterapie

Tento postup je důležitou součástí při léčbě. Pacientovi v období pooperační rehabilitace nebo jako doplněk k základní léčbě, mohou přiřadit následující terapie:

 • Rázové vlny metody.
 • Magnetoterapie.
 • Laserové ošetření.
 • Balneoterapie.
 • Detensor nebo trakce páteře.
 • Vibro.

Každá metoda má opravdu pozitivní vliv na tělo, ale konat tyto postupy by měly podle účelu a pod dohledem lékaře.

Léčba degenerativní onemocnění disk páteře

Léčba lidových prostředků

Sundat bolesti bolest nebo křeče mohou a lidové metody. Například, tření z různých bylin a kořenů, ovce vlny nebo včelího jedu.

Mnoho lidových opravné prostředky je možné použít jak uvnitř, tak i navenek — tření, obklady a vany. Ale je třeba vědět, je, zda máte alergii na některé komponenty. Zvláštní pozornost je třeba věnovat na rastertime a masti na základě jedovaté rostliny. Kromě toho, některé rostliny jsou schopné snižovat účinek léků. Je důležité se poradit s odborníkem před kombinace s hlavní léčbou.

Mnoho tření a aplikace poskytují hřejivý efekt, který zajišťuje průtok krve do poškozené disky.

Ovce nebo psí srst se odstraňují bolest, a také křeče a otoky. Dobře warm up bolavé místo. Také ohřát degenerativní onemocnění disku vám aplikace z petrolej a mýdlo. K tomu je třeba navlhčit životní látka v petrolej, zmáčknout a pěnu ji. Textilie je třeba vyvinout na kůži a zábal teplé šálu. Nechte 1-2 hodiny, obvaz je třeba sundat při každém nepohodlí.

Strava

Sůl — to je to na co je třeba se vzdát, a to především při přítomnosti degenerativní onemocnění disku. Ale je důležité postupně snižovat množství tohoto produktu. Je také vyloučit ze svého jídelníčku je třeba káva, soda a příliš sladké potraviny. Při navíc hmotnosti se doporučuje odstranit pečivo a obvyklý chléb nahradit na buchty s otruby nebo sušenky.

Převážná část potravin by se měl skládat z živočišných bílkovin — maso, drůbež, ryby, mléko a vejce. O ovoci a zelenině zapomenout není to stojí za to. Množství vitamínů je obsažena v zelí, pepři, mrkve, celeru a petržel! Kupní majonéza a slunečnicový olej je lepší nahradit olivový s několika lžícemi šťávy z citronu.

Pro obnovu chrupavky je důležité konzumovat vitamíny A, C, D, B, vápník, hořčík a mangan. Vše je obsaženo ve velkém množství dostupných potravin — ořechy, sýr, hlávkový salát, mořské ryby a máslo. Pacientovi je třeba zajistit velký příjem vápníku spolu s hořčíkem, jinak vápník není trávení a bude výluh z kostí, která má negativní dopad na dynamiku léčby.

Komplikace

Pokud nechcete léčit jakékoliv onemocnění, pak to způsobí komplikace. Osteochondróza je schopen rozvíjet ischias, kýly, hypertenze a mezižeberní neuralgie.

Mnohem závažnější důsledky — je to cévní mozková příhoda a srdeční infarkt, stejně jako zánět sedacího nervu. Jeden z nebezpečné komplikací — to mačkání obratlů tepny. To oni přinášejí do mozku kyslík, bez toho je vysoké riziko vzniku problémů s kardiovaskulární systém, poruchy sluchu a zraku.

Prevence

Aby se zabránilo tomuto onemocnění jsou nutné pravidelné cvičení — jóga, plavání, běh.

Postarejte se o správné držení těla, ale také o židle s tuhým opěradlem, které budou podporovat vaše záda přesně. Vynikající prevencí bude speciální masážní matrace.

Snažte se nosit tíhy v jedné ruce, a ne dělat nesymetrické cvičení při tréninku.

Vyberte si boty s správné termi a odpružení podrážkou.

Jídlo je důležitým prvkem při boji s osteochondróza, takže držet se správné výživy — je jedno z nejdůležitějších pravidel.