Artróza kolenního kloubu

Jednou z častých stížností, které lékař slyší od pacientů, je bolest v kolenou. Co je způsobilo, není vždy možné říci hned, protože kolena mohou trpět různými nemocemi, z nichž jeden je artróza kolenního kloubu. To je také známé pod názvem gonartróza, a představuje porážku kloubu, která se obvykle nosí non-zánětlivé charakter a přispívá k ničení chrupavky, kostní deformity a omezení hybnosti pacienta.

Formuláře

Existují dvě hlavní formy onemocnění:

 • primární. Se objeví v důsledku nesprávného vývoje kloubů při narození;
 • sekundární. Se objeví v důsledku jiné nemoci nebo zranění.

Primární forma obvykle se vyvíjí ještě z dětství a podmíněna špatným vývojem aparátu vazů nebo kloubů. Jsou při fyzické aktivitě jsou vystaveny velké zátěži a deformované.

Sekundární forma onemocnění je způsobeno těmito faktory:

  Gonartróza
 • úrazy (zranění, podvrtnutí, podvrtnutí, zlomeniny), které přispívají k narušení struktury kostí, vazů, chrupavek. To se stává příčinou post-traumatické formy onemocnění;
 • přenos operace k odstranění menisku, které poškozují integritu struktury kolenního kloubu;
 • příliš vysoké zatížení na nohy (je charakteristický pro sportovce);
 • nadváhou, protože to vyvolává velký tlak váhy těla na chrupavky kloubů kolena;
 • artritida (zánětlivý proces v kloubech). Dlouhodobá nemoc je doprovázena tvorbou nadbytečné tekutiny v dutině, která je příčinou komplikací;
 • porušení fungování metabolismu, který je příčinou ukládání solí;
 • různé přenesené operaci kolena;
 • onemocnění, pro které jsou charakteristické dlouhé svalové křeče svaly na nohou nebo cév.

Proces rozvoje onemocnění může mít jednosměrný nebo obousměrný formulář. Trauma, s největší pravděpodobností bude příčinou jednostranné artrózy, a obezita povede k oboustranné.

Příznaky onemocnění

Artróza kolenního kloubu příznaky projeví postupně. Pacient může už roky není znát, že je nemocná, protože viditelné změny tvaru kmene nebo silné bolestivé pocity u něj ne. Při tomto artróza kolenního kloubu 1 stupeň nejčastěji doprovází nepříjemné a bolestivé pocity v kolenou, ale jen málo kdo se v této fázi obrací k lékaři. Více náchylné k této nemoci jsou ženy po 40 let, které trpí nadváhou. Převážně podporuje rozvoj této choroby dostupnost křečové žíly. V této fázi je možné léčit nemoc doma, dokonce i bez použití léků a mastí.

Pocity bolesti při onemocnění jsou náhlé a přicházejí postupně, někdy v průběhu několika let. Vznikají při sportu, chůzi a jiné fyzické činnosti. Při tomto ostrá bolest může být příznakem gonartrózaa, a je jen důsledkem zlomeniny, špetka body menisku nebo pohmožděný. Pokud se pacient cítí silný nepohodlí, pak to bude jistě artróza kolenního kloubu 2 stupně. Aby se zabránilo bolestivé pocity, člověk se snaží trávit více času v pevné stavu, nicméně po obnovení fyzické aktivity nepohodlí stále vrací.

Takový příznak, jako je deformace, doprovází deformující artróza kolenního kloubu. To se stává patrným na druhý nebo třetí stadiích onemocnění. První její příznaky: koleno lehce oteklé, ale zachovává si svůj tvar. V posledních stádiích dochází ke změně jeho tvaru, který může udělat i jednu nohu kratší nebo delší. Nemocný stojí za to pít tento typ léků, jako je preparáty pro křupavku (podporují obnovu chrupavky).

Synovitida (přetížení v kloubní dutiny tekutiny) také signalizuje rozvoji onemocnění. Pokud je tekutiny příliš mnoho, pak může nastat tzv. cysty Baker – nádor na kloubní stěně kloubu. Elastické, cysta se stává prominentní, když je koleno zploštělé. Je snadno léčit pomocí zásahu lékaře.

Jedním z nejcharakterističtějších příznaků, je křupavý, který je patrný při onemocnění ve 2 a 3 fázích. Hlavní věc – rozlišit vyjádřený křupání kloubů zdravého člověka a hluchý, suché tíseň pacienta. To způsobuje slabost aparátu vazů nebo jejich vysoká mobilita. Pro zajištění klidu klouby pacient doporučuje nosit chrániče kolen při artróza.

Omezení hybnosti kolenního kloubu se projevuje v pozdějších fázích onemocnění. Při tomto pacient nemůže plně narovnat nebo ohnout nohu, protože to způsobuje silné bolesti. V případě, že nemoc přišla před 3 fázi, koleno může být zcela nemovitosti, což je způsobeno tím, fusion kloubů. Je to stav vyžaduje, aby aplikace injekce, masti nebo jiné prostředky a přípravky, zmírnění od bolestivé pocity, a také zásahu lékaře, protože normální masáže nebo lidové prostředky budou bezmocní proti srostlá kost.

Fáze gonartrózaa

Existují tři fáze gonartrózaa:

 • od okamžiku, kdy začnete první fázi do viditelných projevů nemoci uběhnou měsíce nebo roky. Člověk při tom si stěžuje na bolest pocity v nohou, které se vyskytují pravidelně. Zejména se to týká prvních kroků po schodech nahoru nebo dolů, stejně jako při zvedání z postele ráno. Snímky mohou ukázat zúžení interarticular spáry. Jako obvykle, místo výpravy ke specialistovi pacienty často vztahují lidové masti, tinktury a léky;
 • druhá fáze se vyznačuje více silnými bolestmi, které mohou skončit dokonce i v klidovém stavu končetiny. Jejich doprovází křupavý. Do dutiny kloubů může hromadit tekutina, a rentgenové snímky ukazují začátek deformace a výrůstky kostí. Pacient v této fázi se všemožně omezuje počet pohybů nemocné končetiny. Pro zmírnění nepříjemných pocitů specialista může předepsat injekce a příjem preparáty pro křupavku;
 • na poslední, třetí fázi, bolest se stává konstantní, a často zesílen při změně povětrnostních podmínek. X-ray ukazuje významné deformaci kolena, které lze odstranit pouze pomocí chirurgického zákroku, při tom by měl pacient pít komplex speciálních preparáty pro křupavku. U pacienta se mění chůzi: deformující artróza kolenního kloubu usnadňuje chůzi a to buď na trochu ohnuté nohou, nebo kolébat se.

Léčba onemocnění

Léčba artrózy kolenního kloubu je přímo závislá na závažnosti onemocnění kolena. Chronický charakter patologie pomůže přijít pouze do fáze remise (když je aktivní projevy onemocnění na minimum nebo chybí). Fyzioterapie léčba v kombinaci s aplikací léků, zejména preparáty pro křupavku, dává pozitivní výsledky.

Cíle léčby jsou:

Masáže při artróza kolenního kloubu
 • snížení bolestivé pocity;
 • záchrana pomocí různých prostředků chrupavky a aparátu vazů;
 • zvýšení rozsahu pohybu v končetině.

Mezi způsoby, jak k léčbě vydávají:

 • aplikace léčiv (preparáty pro křupavku);
 • chirurgický zákrok lékařů;
 • regenerační komplex (pohybová terapie, fyzioterapie, masáže a další prostředky).

Léky, které jsou rovněž známé pod názvem preparáty pro křupavku, pravda bude moci vyzvednout pouze lékař. Je přísně zakázáno předepsat pro sebe, tak jak preparáty pro křupavku jsou samy o sobě docela silné léky.

Všichni ředitelé med. léky jsou zaměřeny na:

 • odstranění bolestivé pocity, a také zánětu. Pro tento dutiny jsou zavedeny léky hormonální a non-hormonální typu;
 • zlepšení zásobování krví a bolesti v nohou. Pro to existují léky, které umožňují zmírnit křeče cév nebo svalů;
 • hojení tkáně chrupavky. Jsou vyvinuty speciální přípravky – všechny druhy preparáty pro křupavku, které se liší v síle dopad na postiženého kloubu. Oni vyživují potřebnými látkami chrupavky tkaniny. Preparáty pro křupavku také schopni pomoci tělu vytvořit nové chrupavkové tkáně.

Léky se vyrábějí ve formě masti, injekce a další prostředky.

Kromě toho, populární způsob léčby je a masáže při artróza kolenního kloubu. Správně provedený lékařem masáže s použitím masti, umožňuje uvolnit neustále napjaté svaly v blízkosti postiženého onemocnění kolene, které sníží bolest (působí horší popíchnutí). Také masáž balzám pomáhá zvýšit počet pohybů prováděných nohy, opravit, kostí i v domácím prostředí, posílení krevního oběhu. Pokud patologie přešel do třetí fáze, to je běžná mast nebo píchnutí už nepomůže a je nutná chirurgická intervence. Lékař implantáty pacientovi kovové protézy, které mají nahradit nefunkční část nohy. Jako implantáty muset měnit každých několik let, a operace sám stojí za to poměrně drahé.

Regenerační komplex zahrnuje cvičení, při artróza kolenního kloubu, které by měl pacient bude provádět pod přísným dohledem svého lékaře. Tato cvičení sledují cíle:

 • zlepšit krevní oběh;
 • zlepšit svalový tonus v domácích podmínkách. Například, kinezioterapie zahrnuje výuku pacientů na speciálních simulátorech.

Fyzioterapie

Kromě toho, populární jsou metody fyzioterapie (UHF - a ultrazvuková terapie, fototerapie), která, i když nejsou hlavní, ale výrazně pomáhají urychlit proces hojení. Léčba artrózy kolenního kloubu s pomocí fyzikální terapie je účinná, protože snižuje pocity bolesti. Specifické metody fyzikální terapie, v závislosti na stupni vývoje onemocnění určuje lékař. Kromě toho, ve složení rehabilitace zahrnuje skoby, snížení bolesti, pomocné masti a tak.

Gymnastika

Gymnastika při artróza kolenního kloubu je jednou z hlavních metod, které umožňují rozvíjet atrofie svaly. Pohybová terapie při artróza kolenního kloubu by měl být provedeno opatrně, pomalu. Pokud se pacient cítí obnovení bolestivé pocity, stojí za to okamžitě ukončit cvičení. Při cvičení je užitečné a prospěšné bude používat speciální chrániče kolen při artróza.

V rehabilitace skupiny patří a léčebné metody ortopedické typu. Dali si za cíl snížit zátěž na koleno, plynule přesazování ji na hole, protézy. Mnozí odborníci předepsané svým pacientům kolen při artróza. To pomůže pacientovi usnadnit chůzi tím, že minimálně bolestivé.

Strava

Co se týče speciální diety při artróza, to je to, jak obvykle, často je zaměřen na snížení hmotnosti pacienta, protože v drtivé většině případů to velkou váhu, přispívá k přetížení kloubů. Jídlo poskytuje jídlo v malých porcích, asi jednou za 3 hodiny. Pro snížení hmotnosti v denní jídlo je třeba přidat libové maso (kuřecí, krůtí, králičí) a vyloučit tučné (jehněčí, vepřové). Rostlinné bílkoviny je třeba brát z luštěnin. Pro dodržování stravy ve výživě by mělo dojít náhrada rafinovaných na nerafinovaný olej, a také snížit přísun soli.

Dieta při artróza

Léčebná dieta stanoví, že odmítnutí nebo minimální konzumace konzervace, uzené a smažené potraviny (pro potlačení chuti k jídlu). Aby bylo možné obnovit zničené chrupavky, je třeba poskytnout tělu komplexní sacharidy (obiloviny, výrobky z celozrnné mouky). V potraviny by měly být zahrnuty džusy (mrkvový, řepy, jablečný). Oni přes toxiny z těla a sníží vliv zánětlivých procesů.

Ve stravě musí být přítomen ryby a želé, které působí nějaká chrupavky a pomáhá vytvořit nové chrupavky. Při tom stojí za to si uvědomit, že dietu nelze přiřadit sami – nejlepší volba může vyzvednout pouze lékař-odborník na výživu (specialista na diety).

Lidové metody

Zvláštní pozornost je třeba věnovat obecným metodám boje proti onemocnění (léčba v domácích podmínkách). Mnoho masti, obklady a další lidové tinktur, které nabízejí léčitelé a milovníci lidové medicíny, které jsou založeny na bylinkách, lékařské žluči, zlepšuje krevní oběh v nemocný kloubu. Účinek masti je zaměřena na zlepšení krevního oběhu, uvolnění svalů. S tímto prostředkem se často, aby obklady. Jejich účinnost je velmi vysoká, proto se tato metoda někdy lékaři používají i v tradiční medicíně (v kombinaci s léky). Na obklady musí doufám, že obvazy z pravé vlny, které teplý bolavé místo. Samozřejmě, lidových prostředků je nepravděpodobné, může výrazně pomoci při artróza 3 stupně, ale pomocné léčivé vlastnosti lidových metod nezanedbávat, protože jsou natočeny nepohodlí a eliminují hlavní příznaky onemocnění.

Mezi nejoblíbenější recepty lidových prostředků, které mohou být použity v domácnosti, se vydávají:

 • obklad z křenu. Podle tohoto národního předpis pro zvýšení léčivé vlastnosti křenu, jeho doporučují pre-grind a vařte. Pak jej musíte dát do postižené pozemku;
 • obklad z jódu, lékařské žluči, amoniak alkoholu, glycerin a květnového medu. Všechny složky této lidové směs je třeba míchat, trvat po dobu 10 dnů, a pak aplikovat na bolavé kolena. Je to lék velmi účinně;
 • krém z zelí listu. To se provádí z čerstvých listů zelí, namočené může medem, a aplikovaná k noze. Označuje léčebný účinek tepelné izolace z vlněné tkaniny nebo plastové fólie. Tento nástroj bude vyhovovat lidem všech věkových skupin;
 • mast z oman s vodkou.

Artróza kolenního kloubu má poměrně pestrou lék, správný pacient vyzvedne lékaři s ohledem na jeho věkové a fyziologické funkce. Mohou to být injekce, masti, kolen při artróza a jiné léky. Pro prevence a boj s nemocí v časných stádiích může být použita pohybová terapie při artróza kolenního kloubu. Při správné a rychlé léčbě může člověk ušetřit peníze, a ne způsobit velké škody na zdraví.