Osteochondróza bederní páteře: příznaky a léčba

Značná hmota člověka spadne na dolní část zad, a když se zátěž zvedne, zkroutí, z dlouhé statické polohy se v ní vytvoří další napětí. Nadměrná zátěž, nesprávný životní styl neustále vede k degradaci pohybového aparátu: obratlů a kotoučů mezi nimi, které fungují jako tlumiče nárazů. Od tohoto okamžiku stojí za to hledat informace o osteochondróze bederní páteře: příznaky a léčba. Proč dochází k degradaci kloubů páteře?

Osteochondróza bederní páteře

K degradaci muskuloskeletálního systému dochází následovně: přirozený tlumič páteře ztrácí svoji pružnost, zmenšuje se, šíří se za své přirozené limity, tlak z ostatních obratlů, orgánů, vazů se navíc zvyšuje. Popíšeme ty, kteří jsou náchylní k získání takovéto patologie. Osteochondrózu bederní páteře lze pozorovat u lidí:

 • Čí rané generace trpěly podobným utrpením;
 • s hormonálními poruchami;
 • individuální sklon k rozvoji těchto onemocnění (například vrozená struktura páteře);
 • Ti, kteří zanedbávají správnou výživu. Každý den by měl člověk na stole dostávat vyváženou stravu se zdravými tuky, vitamíny, bílkovinami;
 • Ti, kteří mají sedavé zaměstnání: dlouho sedí nebo dlouho stojí na jednom místě;
 • Zažijte ostré a těžké zatížení páteře, například: vzpěrači, nakladače, lidé při zahradních pracích;
 • trpící chorobami trávení, metabolismu, pánevních orgánů;
 • Traumatizovaná (příliš silně zatažená na záda, zasažená do strany, spadnutá, ohnutá);
 • dosáhli věku 30 let;
 • Cukrovka.

Pokud existují příznaky bederní osteochondrózy, které jsou popsány v následující části, je třeba se vyhnout některým návykům:

 • slouch;
 • kouř;
 • zaujměte ohnutou pózu po dlouhou dobu;
 • trochu se pohněte;
 • pít alkohol;
 • sedět bez přestávek v práci;
 • oblékněte se do počasí, nechte tělo vychladnout.

Důležité. Jakékoli poruchy vazů se zhoršují přítomností nadváhy. S nadváhou se zvyšuje zatížení dolní části těla a bederní oblast zarostlá tukem je silně masírována.

Fáze průběhu onemocnění, jeho příznaky

páteř

Nejprve se objevují periodické mírné bolesti, které se zvyšují při fyzické námaze. Toto nepohodlí naznačuje, že je čas věnovat pozornost osteochondróze bederní páteře. Právě teď se meziobratlové ploténky (disk páteře je kanál, kterým prochází mícha a vláknitý prstenec kolem ní). Dále se zmenšuje vzdálenost mezi obratli, nervy jsou sevřeny. Bolesti se stávají silnými, postihují nejen záda, ale také boky, gluteální svaly. Ve třetí fázi jsou vláknité kroužky zničeny, což vede k tvorbě kýly páteře, nevratnému shrbení a bolesti jsou neustále přítomny. Čtvrtá fáze vede k invaliditě. Zvláštní klasifikace osteochondrózy bederní páteře zahrnuje:

 1. bolest;
 2. ischemický syndrom;
 3. radikulární syndrom
 4. ;
 5. vertebrální syndrom
 6. ;
 7. osifikace zarostlých tkání.

Pocity bolesti mají různý stupeň a charakter závažnosti: například lumbago se nazývá lumbago; konstantní, zhoršuje se stresem, lumbodynií; Šíření po dolních částech těla se nazývá lumboischialgia. V případě, že se neřeší choroby zad, obratle získávají příliš mnoho volného pohybu v páteři. Při zvedání závaží a náhlých akcích dochází ke kompresi nervových kořenů, pak bolest dolní části zad zmizí, ale přesune se do jiných částí těla, za které je nerv zodpovědný. Nevědomě měníme polohu, přizpůsobujeme se tak, aby v zádech byla menší bolest, ale to nevyhnutelně mění chůzi a ohyb páteře. To vše se týká radikulárního syndromu, který začíná jako podráždění a poté se stává zánětlivým. Známky osteochondrózy bederní páteře s radikulárním syndromem:

 • Svaly zad jsou příliš unavené;
 • změna zadního ohybu;
 • změny chůze;
 • otok dolních končetin;
 • bolest jedné nebo obou nohou;
 • silná bolest;
 • dočasná ztráta citlivosti nohou;
 • pravidelně dlouhá zácpa;
 • muži mají problémy s vzrušivostí;
 • menstruační nepravidelnosti u žen;
 • intoxikace těla;
 • stagnace krve.

Můžete si všimnout, že během přestávek vznikají bolestivé pocity a při cvičení na zádech ustupují. Již v této fázi stojí za to vyhledat lékaře: chiropraktik, chirurg, neurolog, traumatolog (protože příčiny osteochondrózy bederní páteře zahrnují trauma). Pokud necháte nemoc naběhnout, problém se zvětší a bude doplněn různými společníky:

 1. teplo;
 2. otupělost
 3. ;
 4. pocení;
 5. mravenčení
 6. ;
 7. zimnice;
 8. husí kůže;
 9. impotence;
 10. střevní kolika.

Svaly zad ztrácejí tón, což vede k obecné ztrátě lidských motorických funkcí. Se zvláště nebezpečným průběhem radikulárního syndromu dojde k paralýze. Ischemický syndrom je spojován s radikulární. Zpočátku je mačkání krevních toků periodické, ale pak takové mačkání vede ke křečím. Můžete si je všimnout při běžné chůzi - chodíte v bolesti, pokud přestanete, nebolí to. Hlavní degradace probíhá uvnitř a není viditelná pouhým okem - toky krve neposkytují všem pánevním orgánům potřebný přísun. Může dojít k bolesti hýždí, stehen a následně může dojít k paralýze gluteálních svalů. Vertebrální syndrom zahrnuje změnu kostry, samotných krevních cév.

Důležité. Příznaky bederní osteochondrózy u žen jsou neoddělitelně spojeny s hormonálním pozadím, fyziologickými charakteristikami těla. Výskyt bolesti, nesprávného držení těla je ovlivněn nosením nevhodné obuvi: na příliš tvrdé nebo příliš měkké podrážce; příliš vysoký podpatek nebo příliš nízký podpatek.

Diagnostika stadií onemocnění

Diagnostika stadií onemocnění

Klasifikace a pojmenování stadia onemocnění během externího vyšetření může být velmi obtížné i pro lékaře. Zpočátku může neurolog diagnostikovat:

 1. trvalé zakřivení páteře;
 2. bolest při dotyku;
 3. snížené cestování nohou;
 4. asymetrie gluteální zóny;
 5. změna diamantu Michaelis.

Ale nejpřesnější diagnózu lze provést pouze s výsledky:

 1. počítačová tomografie (CT). Nejoptimálnější možnost pro stanovení stupně vývoje onemocnění, která umožňuje posoudit stupeň degradace páteře.
 2. rentgenové natáčení. Podle nich je možné zjistit přítomnost onemocnění, ale není vždy možné určit stupeň vývoje poškození nervových vláken a krevních cév.
 3. zobrazování magnetickou rezonancí. Docela dlouhý (od půl hodiny do hodiny), nákladný postup, který navíc poskytuje nejúplnější podrobnosti o tom, co se děje s nervovými kořeny a krevními cévami.

Lékař tak může konečně posoudit osteochondrózu bederní páteře: příznaky a léčbu pouze na základě výsledků přístrojového výzkumu. Bolesti dolní části zad, které nejsou spojeny s poruchou meziobratlové ploténky, jsou způsobeny nachlazením, zimnicí, menstruačním cyklem nebo bolestmi zad.

Důležité. CT, rentgenové vyšetření jsou pro těhotné ženy nepřijatelné. CT není bezpečné pro: 1) děti do 14 let; 2) lidé s alergií na jód.

Lékařské ošetření

Příčiny nástupu onemocnění, jeho charakteristiky byly zváženy výše, pojďme nyní k druhému bodu osteochondrózy bederní páteře: příznaky a léčba. Čím déle budete ignorovat signály těla, tím rychleji bude nemoc postupovat dále. Čím dále od začátku, tím více léků a postupů bude muset být aplikováno. Cíle léčby:

 1. identifikovat, eliminovat příčiny skřípnutí kořenů, cév páteře;
 2. obnovit citlivost pokožky;
 3. k prevenci dalšího rozvoje patologie;
 4. spusťte procesy těla k samoléčení;
 5. posílení svalového tonusu člověka;
 6. obnovit funkci vnitřních orgánů malé pánve;
 7. vrátí normální průběh bederních obratlů.

Pokud pociťujete jakékoli nepohodlí, navštivte svého lékaře. První věcí, kterou je třeba udělat při prvních příznacích, je věnovat pozornost: posteli (široký výběr ortopedických matrací, které je nutné vybrat jednotlivě), polštáři (nemusí vám vyhovovat co do velikosti nebo měkkosti), poloze během spánku, motorické aktivitě. Doma, aniž by byl vyšetřen lékařem, je osteochondróza bederní páteře léčena pouze odpočinkem. Proto je návštěva lékaře povinná. Ve stádiu remise a akutní fázi onemocnění se užívají různé léky. V poslední fázi se léky používají k úlevě od bolesti, uvolnění nervů z obratlů a odstranění zánětu. Předepisujte: - blokády; - glukokortikoidy; - chondroprotektory; - myolaxanty; - nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID).

Léčba prostřednictvím zdravotnických zařízení

Poslední skupina léků kromě úlevy od bolesti bojuje proti nadměrné tělesné teplotě, otokům, zánětu. Tyto prostředky mohou být: rektální, pro vnitřní použití, injekční, externí. Léčba osteochondrózy bederní páteře nejčastěji začíná NSAID:

 • Diklofenak;
 • Piroksikam;
 • ibuppofen;
 • himeculid;
 • hapoxy;
 • decketoprofen;
 • meloksikam;
 • aceklofenak.

Mezi protizánětlivé léky na tomto seznamu patří různé masti, tablety, gely. Některá tabletovaná NSAID mají kontraindikace pro pacienty s vředy nebo gastritidou. Svalové relaxanci zmírňují ztuhlost kloubů a nedobrovolné kontrakce zadních svalů dočasným snížením svalového tonusu. Tato skupina léků zahrnuje tizanidin, tolperison-hydrochlorid. Pokud existuje příležitost k záchraně meziobratlové ploténky, jsou předepsány chondroprotektory, které by měly sloužit k obnově mezikruží. Průběh užívání takové skupiny léků je velmi dlouhý - nejméně 1, 5 měsíce a výsledky lze vidět až po roce. Snaží se vyhnout jmenování glukokortikoidů, protože mají vedlejší účinky při jejich užívání, protože tato skupina léků patří k steroidním hormonům. Musí být užívány pod dohledem ošetřujícího lékaře při splnění všech předpisů, protože pouze odborník ví, jak vyléčit bederní osteochondrózu. Příkladem takového léku je hydrokortison. Blokování nejsou samy o sobě léky, ale jsou účinným lokálním lékem proti bolesti. Technika je následující: zavedení injekčního léku proti bolesti (IO) nebo kombinace IO s lékem ze skupiny glukokortikoidů v oblasti bolesti. Blokády nemají žádné léčivé vlastnosti, ale mohou být návykové, což povede ke ztrátě citlivosti na tyto léky. Při častém podávání mohou svaly kolem injekce atrofovat. Proto při snížení akutní bolesti touto metodou léčby jsou pacientovi předepsány léky, které jsou určeny k obnovení poškozených tkání, průtoku krve a pomáhají zlepšit tón svalů a nervových vláken. Toto:

 1. Chondroprotektory, které mají obecný posilující účinek na kostní tkáň, normalizují metabolismus chrupavkových tkání.
 2. Vitamíny, které pomáhají obnovit průchodnost nervů.
 3. Biogenní přípravky, které povzbuzují tělo k uzdravení;
 4. Cévní léky na ředění krve ke zlepšení výživy vnitřních orgánů.

Během léčby jsou spolu s hlavním příjmem léků předepisována antidepresiva. Zde je návod, jak léčit bederní osteochondrózu při současném snížení akutní bolesti:

 1. aplikujte oteplovací, analgetické, protizánětlivé vnější látky;
 2. provádět speciální cviky na záda;
 3. jít na masáž;
 4. vést jemný životní styl pro záda;
 5. při cvičení si nasaďte korzet na opasek.

Masáže, cvičební terapie, fyzioterapie a alternativní léčby.

Masáž

Poměrně levné a účinné metody boje proti degradaci tlumičů jsou fyzioterapeutická cvičení, masáže, fyzioterapie. Skutečnou masáž může provádět pouze odborník s lékařským vzděláním, takže jednoduchá návštěva kosmetických salonů není pro pacienty vhodná. Každá fáze onemocnění vyžaduje jiný tlak a techniku. Při správné terapii zmizí svalový křeč, posílí se svalový rámec zad a bolest postupně zmizí. Fyzioterapie je použitelná pouze při útlumu bolestivých procesů nebo při jejich nepřítomnosti (k udržení pohyblivosti obratlů). Gymnastika je vybírána individuálně na základě věku, stavu osoby, stadia vývoje onemocnění. Produktivita terapeutických cvičení přímo závisí na kvalitě výkonu a frekvenci: musí být prováděna systematicky. Doporučuje se odpočívat doma, ležet na zádech, ohýbat nohy a umístit malý válec pod dolní část zad. Proces hojení je sledován pomocí rentgenových, tomografických průzkumů. Fyzioterapeutické procedury jsou předepsány během remise a exacerbace. Metody jako:

 1. akupunktura. Starodávná metoda léčby bolesti založená na stimulaci akupunkturních bodů jemnými jehlami. Procedura zmírňuje křeče, snižuje bolest, zcela ji eliminuje, snižuje otoky tkání;
 2. ultrafialové záření, které stimuluje tělo k absorpci vápníku;
 3. ampilpus, pojmenovaný podle příslušného zařízení. Procedura léčby je následující: destičky aparátu jsou upevněny na zadní straně a destičkami protéká odpovídající terapeutický proud s různými parametry;
 4. laserová terapie. Laserové paprsky zmírňují bolest, uzdravují se, zastavují záněty bederních obratlů;
 5. darsonvalizace. Tato metoda je navržena ke zlepšení krevního oběhu, dilataci krevních cév, stimulaci nervových zakončení;
 6. Fonoforéza
 7. léčí ultrazvukem, stimuluje tok krve do svalové části hřbetní oblasti.

Každá metoda má své vlastní kontraindikace. S tradiční medicínou je to obtížnější. Oficiální medicína stále neuznává, že babičky porodních asistentek vědí, jak léčit bederní osteochondrózu. Proto, pokud vám přítel poradí, abyste použili obklady vyrobené z lopuchového vývaru, koupejte si jehličnaté koupele, měli byste se poradit se svým lékařem. Pro úlevu od bolesti se používá metoda, jako je hirudoterapie, ale pod tímto názvem se skrývají pijavice, takže lékaři doporučují přistupovat k této metodě léčby opatrně.

Chirurgické řešení problémů

V některých případech již není možné obejít se bez operace. U pokročilé intervertebrální kýly používají neurochirurgové mikrodiscektomii. Tato operace odstraní poškozený disk. Pokud neexistují žádné kontraindikace, mohou lékaři provést nukleoplastiku, která má mnoho výhod:

 1. Nevyžaduje řezy;
 2. Operace trvá až 30 minut;
 3. Žádná omezení, pokud jde o chirurgické zákroky.

Důležité. Chcete-li zachovat pohyblivost páteře, posílit svaly zad, doporučuje se jóga, plavání, pilates. Běh vytváří šokové zatížení obratlů, takže při prvních známkách bolesti dolní části zad by se od joggingu mělo upustit.